|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۸ | کد خبر : 62970
 • پرینت

  آذرقلم: با تغییر دولت دوباره مدیران بازنشسته که جملگی دو برابر یک کارمند سابقه دارند به طرفه‌العینی از آلاچیق مَنیّت به خیمه دموکراسی رحل اقامت می‌گسترند و از رای مردم صحبت می‌کنند و این‌گونه می‌شود که پیراهن سفید یقه دپیلمات پوشیده و دست زیر چانه گذاشته و عکس با فیگور انتخاباتی می‌گیرند از برای کاندیداتوری شورای شهر و وکالت مجلس و…!

  Image result for ‫فرهاد باغشمال‬‎

  یادداشت: فرهاد باغشمال

  آذرقلم: این دولت می‌رود، آن دولت می‌آید، این پرزدنت می‌رود، آن پرزدنت می‌آید، دوباره موسم تغییردولت‌ها فرا می‌رسد، دوباره بازنشستگانی که جملگی دو برابر یک کارمند با سنوات خدمتی سی سال که نه، بلکه بیش از پنجاه ـ شصت سال خدمت که نه، ویلان و سرگردان و به متد لابی و دستمال یزدی که در عرف به آن «مزیت ارتباط دپیلماتیک» می‌گویند، از این اداره به آن سازمان بساط ریاست گسترده و پلاس می‌شوند و در مشاغل کلیدی، اما بدون ذره‌ای خاصیت در قالب هیئت مدیره و مدیر عامل و معاونت و قس علیهذا… شعبده بازی می‌کنند بغایت، تا نانی به کف آرند و باقی به درک اسفل‌السافلین!
  این جوانان دهه‌ی بیست، سی و چهل، رزومه به دست از این اداره به آن اداره و از این سازمان به آن سازمان در حال مخ‌زنی هستند تا برای خود نَمَد ریاست ببافند. تصدق همه‌شان هم یک جا بروم که به مدد فرصت بدست آمده از قانون ماموریت تحصیلی در همان ایام خدمت سی ساله‌ی اول، مدرک قبولی دوّم اکابیر با تبصره خود را به دکترای مدیریت ژئوپولوتیک همسان تبدیل می‌کنند تا نانی به کف آرند و باقی به درک اسفل‌السافلین!
  و اما بعد که در پی دولّا و پهنا شدنِ دو سه نفر از بر و بچه‌های تُخسِ محل، جوگیری نصیب‌ ایشان می‌شود و از هول حلیم در دیگ می افتند! به طرفه‌العینی ار آلاچیق مَنیّت به خیمه دموکراسی رحل اقامت می‌گسترند و از رای مردم صحبت می‌کنند و این‌گونه می‌شود که پیراهن سفید یقه دپیلمات پوشیده و ایضا دست زیر چانه گذاشته و عکس با فیگور انتخاباتی می‌گیرند از برای کاندیداتوری شورای شهر و وکالت مجلس. و چون مردم شهر آنها را بسان بُز سفید گله می‌شناسند، لذا زرافه را بجای قناری نمی توانند رنگ کنند و عاقبت همین تهدید موجود را به فرصت خدمتی! دیگر تبدیل می‌کنند و چون دولت مستعجل در اوفتد و دور نو برآید، یکی ردای شهردار ‌طلبد بدان جهت که روزی روزگاری در اوان اشتغال سی سال اول خدمت، مثلا از نزدیک دیده که چگونه محله‌شان را آسفالت می‌کنند، پس به همین آشنایی رزومه‌ای متناسب با شهردار شدن در خود سراغ می‌یابد. و بعد آن دیگری در اداره‌اش در سی سال دوم خدمتش، مسئول خرید بوده و چون دو سه بار چک برای وصول به بانک برده، پس لاجَرَم اقتصاد و بانک بلد است! لذا برای معاونت اقتصادی فلان جا رزومه‌اش را مناسب می‌بیند، و یکی دیگر چون موقع هجرتش از روستا، حَکَم دعوای بالا دهی‌ها و پایین دهی‌ها بوده، خود را برای مسند قضاوت شایسته می بیند والخ…
  القصه که چه بگویم مَلقَمه‌ای را شاهدیم با جمعیتی پیر پاتال و سالخورده که به قول جلال عصا زنان راه آخرت می‌جویند، اما باز هوس خدمت به مردم را دارند و توگویی هیچ ترفند و حیلتی به غیر از جناب عزرائیل نتواند مردم را از آنها خلاص کند. این ژانگولرهای بازنشسته دمِ‌قبر! که جملگی در یک جیب‌شان قرص‌های مرض قند و کلسترول و سکته قلبی و پارکیسنون، و در جیب دیگرشان سه عدد عینک از نوع نزدیک بین و دوربین و میان بین! و در جیب بغل کُت‌‌شان عکس نوه‌های مَشنگ‌شان زینت آراست و در گوش‌شان سمعک و در دست‌شان لرزان لرزان رزومه‌ای به همراه شونصد لوح تقدیر از زمان عهد احمدشاه مرحوم تا دولت دیروز و پریروز گدایی پست و مقام می‌کنند، تا نانی به کف آرند و باقی به درک اسفل السافلین!
  اما بشنویم از جوانان دهه شصت، هفتاد و هشتاد که جمله‌گی فوق لیسانس و دکترایشان را گذاشته‌اند دَم کوزه و آبش را می‌خورند و از پدر کارمندی که از فرط فشار زندگی دو سکته و مخلفات جراحی قلب عمل باز را یدک می‌کشد، پول تو جیبی می‌گیرند و سماغ می‌مکند و به هوای اشتغالی فَکَستنی از این ستاد به آن ستاد و از هواداری این حاج آقا به طرفداری آن آقای دکتر مثل چرخ فلک می‌چرخند و از سرناچاری به رزومه پیران روزگار سوت و کف می‌زنند و کمپین راه می‌اندازند و التماس می‌کنند تا شاید فرجی بشود و جناب حاج آقا در دوره سی ساله سوم خدمت، مجددا بر تخت ریاست و معونت بنشیند و گره کار این جوانان با مدرک فلان و فلان بگشاید و بدبختی اشتغال‌شان حل و فصل شود به مشاغلی کلیدی مهمی چون آبدارچی و شوفری دفتر حاج آقا! تا نانی به کف آرند و باقی به درک اسفل السافلین!

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "به درک اسفل‌السافلین (حکایت مدیران بازنشسته ما)/ فرهاد باغشمال"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.