|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰ | کد خبر : 62964
 • پرینت

  آذرقلم: گروه های مختلف سیاسی و اجتماعی، چه در داخل مرزهای آذربایجان شرقی و چه در مجامع سیاسی تهران، «سبحان الهی» استاندار اسبق آذربایجان شرقی را برای پست وزارت علوم معرفی کردند اما به محض طرح نام این چهره، لابی ها و کمپین های دیگری به راه افتاده و نام های دیگری را مطرح کردند. از علیرضا منادی، نماینده سابق تبریز در مجلس گرفته تا دکتر پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز!

  یادداشت: محمد امین خوش نیت

  آذرقلم: با معرفی و آغاز به کار کابینه دوم دکتر روحانی، و خالی بودن دو صندلی وزارت در این کابینه، بسیاری از شخصیت های سیاسی و اجتماعی و نیز فعالین رسانه ای و شبکه های اجتماعی با جدیت تمام بر روی یک پیشنهاد متمرکز شدند که: حداقل یکی از این دو کرسی باقی مانده باید بر عهده یک شخصیت آذربایجانی و ترک زبان سپرده شود تا توازن کابینه در مورد سپردن امور به اقوام و استان های مختلف کشور حفظ شود.

  وزارت آموزش عالی و وزارت نیرو دو وزارت خانه ای بودند که تا این لحظه خالی مانده اند. و البته این انتظار، توقع به جایی به نظر می رسید.

  به نظر دست اندرکاران معرفی اعضای کابینه از شخص رئیس جمهور روحانی گرفته تا جهانگیری (معاون رئیس جمهور) با این موضوع مخالفت آشکاری نداشتند. اما موضوع مهم و اساسی به ساختار اجتماعی و بافت سیاسی و لابی های جغرافیان استان ما بازمی گردد. جایی که به نظر می رسد به دلیل عدم وحدت رویه و ناهماهنگی در دیدگاه ها و تاکید بر خودمحوری ها، سبب شده تا این فرصت طلایی در معرض خطر قرار گیرد.

  گروه های مختلف سیاسی و اجتماعی، چه در داخل مرزهای آذربایجان شرقی و چه در مجامع سیاسی تهران، در روزهای آغاز به کار دولت دوازدهم، «سبحان الهی» استاندار اسبق آذربایجان شرقی را برای پست وزارت علوم معرفی کردند که چهره معقول و منطقی به نظر می رسید. او هم یک شخصیت علمی بود و هم اینکه با چهار دوره حضور در مجلس شورای اسلامی، چهار سال در مدیریت استان آذربایجان شرقی و هم اکنون به عنوان یک چهره دانشگاهی، گزینه مناسبی برای این مسئولیت به نظر می رسید.

  اما به محض طرح نام این چهره، لابی ها و کمپین های دیگری به راه افتاده و نام های دیگری را مطرح کردند. از علیرضا منادی، نماینده سابق تبریز در مجلس گرفته تا دکتر پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز!

  هر چند در لیاقت و مدیریت این اسامی نمی توان تردید داشت اما اینکه به محض طرح یک گزینه سیاسی _ علمی از دیار آذربایجان، نام هایی دیگری به نیت رقابت نابهنگام! بر سر زبان ها افتاده و به گوش رئیس جمهور می رسد خود جای تردید و تاسف است. انتظار می رفت لابی ها و مجمع ها و شخصیت های دست اندرکار در انتخاب و پیشنهاد گزینه ها، به توافق می رسیدند و بجای تشتت در اعلام اسامی و ایجاد چند قطبی در استان و تزریق بلاتکلیفی در بدنه کابینه و شخص رئیس جمهور، گزینه ای واحد، مقتدر و مدیر را برای این سمت پیشنهاد می کردند تا مبادا دو دلی بر روحانی مستولی شده و از خیر انتخاب یک وزیر آذربایجانی برای پست وزارت علوم بگذرد! از قضا این تشتت و ناهماهنگی در طرح نام و پیشنهاد واحد برای این سمت، باب میل لابی های دیگری است در سایر شهرها و از جمله پایتخت که دوست ندارند وزیر علوم و یا حتی وزیر نیرو از دیار آذربایجان باشد.

  آیا شایسته نبود به جای پیگیری منافع شخصی و گروهی، بزرگان تصمیم گیری های سیاسی در استان، و حتی استانهای همجوار نظیر: اردبیل، زنجان و آذربایجان غربی، بر روی یک گزینه واحد برای وزارت علوم و وزارت نیرو به اجماع و توافق می رسیدند تا همان ایده حضور یک وزیر ترک زبان در کابینه محقق شود؟

  گاهی ما خودمان به دست خودمان، پل های توفیق و کامیابی خود را خراب می کنیم و ربطی به دیگران و رقیبان ندارد. باور کنید!

 • برچسب ها : , , ,
 • نظرات کاربران در "ساز ناکوک: سنگ اندازی برای انتصاب وزیر آذربایجانی برای وزارت علوم"
  ۳ نظر برای “ساز ناکوک: سنگ اندازی برای انتصاب وزیر آذربایجانی برای وزارت علوم”
  1. کمال گفت:

   مطلب بجایی بود و با شما موافقم که ما خودمان بخاطر منافع شخصی و یا گروهی خاص، فرصت های پیش آمده برای توسعه و پیشرفت مان را از دست می دهیم.

  2. ساوالان/اردبیل گفت:

   واقعا بایدبحال ترکها گریست.گذشته درخشانی داریم باشخصیت های بارزدرتمامی عرصه ها،ازسیاست گرفته تاصنعت،اما افسوس که بابی بضاعتی که داریم،اندک داشته های خودراهم فدای منافع شخصی وگروهی میکنیم.

   حال که فرصتی دست داده ودردوره ای که بطورنامرئی سیاست ترک زدائی درمسولیت های دولتی ،توجه دست اندرکاران به یکی ازشخصیت های آذربایجان معطوف گشته،چرا قبل ازدیگران ورقبا آن شخص رابکوبیم وزمینه رابرای تغییرتصمیمات دولتیان فراهم کنیم؟

   آیا رئیس جمهورازاین آقایان که طبق مثل خـ…خودراپیش میکشند،خواهان معرفی وپیشنهادوزیر علوم کرد؟مسلما که خیروتنهانفع شخصی وگروهی مدنظر است ونه منافع مردم آذربایجان!

   آنانی که وزیر معرفی وپیشنهادمیدهند،افرادعادی کوچه وبازارنیستندوباصطلاح خبرگان وفرهیختگان آذربایجان هستندوصدالبته اهل تحصیلات ودانشگاهی!واینجاست که باید بحال مردم اذربایجان بگرییم که کاردیگری ازدست ماساخته نیست.

  3. ناشناس گفت:

   معرفی شخصی مثل منادی واقعا نابخردانه است


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.