|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲ | کد خبر : 60139
 • پرینت

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  مدیریت معکوس هیجانات ورزشی در تراکتورسازی

  آذرقلم: سیاست بیخود و بیهوده ای است که بازیکنان یک تیم را در مقابل هواداران قرار بدهیم که فلان بازیکن پولی است و چهار تا شعار بی غیرتی و پولی و… بارشان کنیم.! تا شاید مبلغی از قرارداشان را ببخشند یا در مقابل خواسته های مدیریت باشگاه سر خم کنند تا پیش هوادار شرمنده نباشند.

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  آذرقلم: عصر دیروز در حالی که مدیرعامل محترم تیم ما غرق در خواهش و تمنا از همتایان خود در دیگر تیم ها بود، خبر توافق سعید آقایی مدافع ملی پوش تراکتور با سپاهان ، هواداران تراکتور را در شوک بزرگی فرو برد، تا فرق بین مدیرعامل کاری و مدیر عامل خواهشی برای فوتبالی های تبریز و اصفهان ملموس باشد. شاید هوادارانی که این روزها از زمین و آسمان برایشان نامه خداحافظی می بارد، فکرش را هم نمی کردند که این نامه ها، این خداحافظی ها روزی رنگ واقعیت به خود بگیرد. امروز سعید آقایی، فردا خالد شفیعی، پس فردا محمد ابراهیمی، و این پروسه فرار بازیکنان از تراکتور ادامه خواهد داشت تا روزی که تراکتور مانند یک تیم محلاتی، پای در مسابقات بگذارد و تنها دلخوشی میلیونها جوان ترک و آذربایجانی در سرتاسر ایران، خدای ناکرده در سراشیبی سقوط قرار بگیرد.
  به گزارش آذرقلم، در این میان توپ تقصیراتی که از هر دو طرف ماجرا به سمت همدیگر شلیک می شود، گاها در زمین هواداران نیز بازی داده می شود تا هواداران نیز بدانند که مدیر عاملی خواهش کرد و بازیکنی نپذیرفت، و یا بازیکنی پول خواست و مدیر عاملی قبول نکرد. یا شاید این بوروکراسی تمدید قرارداها به اندازه ای طولانی است که هر دو طرف ماجرا را از ادامه همکاری باز می دارد. از سرمربی جدید تیم نیز خبری نیست تا نظر او را نیز بدانیم آیا موافق این سیاست ( پول نده بگذار بروند ) هست و مثل برخی از سرمربیان دیگر بازیکنان مخصوص خود را دارد، و یا نه از سر اجبار و بیکاری و تحت هر شرایطی مشغول به کار خواهد شد.
  این سیاست هوادارطلبی، از سوی هر دو طرف ماجرا، شاید به خاطر جایگاه فعلی و آینده طرفین باشد. جایگاهی که مدیریت امروز تیم را دارد و یا جایگاهی برای سالهای پایانی عمر فوتبالی بازیکنان که شاید چندر غازی از شعارهای بومی و وطنی و … بدست بیاورند.
  نگاهی که به واژگان استفاده شده توسط طرفین بیندازیم، متوجه عوامفریبی آنها خواهیم بود. واژگانی چون خاطرخواهی تیم و هواداران، تعصب، بومی گری و … خیل عظیمی از این الفاظ که تنها برای رفع تکلیف و گریز از مواجهه رو در رو با هواداران تیم بکار گرفته می شوند. مسئله ای که بایستی به آن توجه کنیم، این است که در این دنیای حرفه ای فوتبال، شاید یکی دو درصد از بازیکنان باشند که ارزش پیراهن یک تیم را دانسته و به قول معروف غیرت و تعصب تیمی داشته باشد. متعصب ترین بازیکنان در برهه ای از زمان، به تیم های رقیب رفتند تا ثابت کنند که تعصب همیشگی نیست گاها با پول و امتیاز و… قابل تغییر است. در همین ایران خودمان استقلال و پرسپولیس را در نظر بگیرید، احمدرضا عابدزاده، مهدی هاشمی نسب، و خیلی های دیگه بازی در دو تیم را تجربه کرده اند تا پشت پایی به تعصب کور در فوتبال بزنند.
  در مقابل هستند بازیکنانی که با یک تیم مطرح شده و با همان تیم نیز خداحافظی می کنند. ابراهیم صادقی سایپا نمونه خوبی برای این ( یکی دو درصد بازیکن متعصب ) است که سالیان سال در این تیم بازی کرده و خداحافظی نمود. در تراکتور خودمان نیز از این دست بازیکنان داریم. مهدی کیانی، زمانی بهترین پیشنهادات لیگ برتر ایران را داشت ولی ترجیح داد تا برای همیشه تراکتوری بماند. کیانی، عشوری و… از این دست بازیکنانی هستند که براستی باید قدرشان را دانست.


  مسئله ای که ما هواداران نباید فراموش کنیم این است که یک بازیکن، هر چند متعصب و غیرتی نیز خرج و مخارجی دارد،مخارجی که درآمدش از همین فوتبال است. انتظار بیهوده ای است که از این بازیکنان متعصب و غیرتی بخواهیم به خاطر تراکتور و هوادارانش از حق و حقوقشان بگذرند. به عبارتی دیگر این بازیکنان نمی توانند سر سفره اهل و عیالشان غیرت و تعصب تراکتوری بگذارند تا گرسنه نمانند.
  از سوی دیگر سیاست بیخود و بیهوده ای است که بازیکنان یک تیم را در مقابل هواداران قرار بدهیم که فلان بازیکن پولی است و چهار تا شعار بی غیرتی و پولی و… بارشان کنیم.! تا شاید مبلغی از قرارداشان را ببخشند یا در مقابل خواسته های مدیریت باشگاه سر خم کنند تا پیش هوادار شرمنده نباشند.
  یا پاتک مقابل این سیاست که تهدید به جدایی و خداحافظی از تیم و هواداران را اهرم فشاری بر مدیریت تیم قرار بدهیم تا در این برهه تاریخی امتیازاتی از تیم کسب کنیم. و یا سودای حضور در تیم های دیگر را داشته و عدم توافق مالی با ابشگاه را بهانه ای موجه برای جدایی از تیم قرار بدهیم.

  یک نکته مهم دیگر، سکوت مسئولان تراکتورستیز و ورزش ستیز استانی در مواجهه با این رویدادهای مشکوک در تیم تراکتور است. کسانی که در انتخابات شوراهای شهر بر سینه تراکتوری و ورزشی خود می کوبیدید، الان وقت این است که تراکتور را دریابید. آقای دائم الهیئت مدیره، زمان آن رسیده است که به عنوان رئیس پارلمان محلی، دستورات لازم را در جهت تقویت تراکتور و به تبع آن ایجاد شور و نشاط اجتماعی در شهر صادر کنید. به مصداق حدیث شریفه ” کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته ” تمامی شما مسئولان در برابر این هواداران و بی کفایتی مدیران گذشته و وقت این تیم مسئول هستید.
  و سخن آخر را از قول تمامی آذربایجانی های طرفدار تراکتور در ایران می نویسم که :
  (( گئده نه الوداع، قالانا جان فدا ))
  حال می خواهد بومی باشد یا غیر بومی، متعصب باشد یا حرفه ای.
  یاشیاجاق تیراختوروموز

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "مدیریت معکوس هیجانات ورزشی در تراکتورسازی"
  ۲۴ نظر برای “مدیریت معکوس هیجانات ورزشی در تراکتورسازی”
  1. Toraj گفت:

   انتظار هوادار از داشتن تعصب و غیرت انتظار بی جایی است؟؟؟
   همان بازیکن زمانی که تیم در اوج و صدر قرار دارد سنگ غیرت و تعصب را به سینه خود و بر سر هوادار می کوبد.
   هوادار بیدار است و خوب را از بد و دوست را از دشمن تشخیص می دهد.
   هوادار امروز از جوانان پرشور گرفته تا پیرمردان و مردم عادی و اساتید دانشگاه ، رئیس اداره و فرماندهان لشکری تا مسئولین کشوری هستند که پشت تراکتور ایستاده اند که همه چیز را نیک می دانند.
   حتی آن طفل چند ساله که لباس تراکتور بر تن دارد هم فرق بشین را با بتمک می فهمد. رفتن از تیم با خدانگهدار هوادار با ترک تیم در شرایط فورس ماژور متفاوت است.
   لزومی ندارد رفتار علی الظاهر حرفه ای و در واقع منفعت طلبانه و خود خواهانه بازیکنی که تیم را در شرایط سخت ترک می کند را در عالم فوتبال طبیعی نشان دهیم.
   فوتبال مگر چیزی جز عشق و هیجان و از خودگذشتگی و مرام و تعصب و غیرت است؟
   در قاموس تراکتور و هوادار جز عشق و تعصب و غیرت از یک بازیکن چیز دیگری مطالبه نمی شود.
   رها کردن تیم در شرایط محرومیت مانند رها کردن همرزم تیر خورده در خط مقدم جبهه و تیر خلاص دشمن بر سر همرزم است.

   • احمدیان گفت:

    سلام دوست عزیز.
    فرمایش شما متین، اما هوادار تیم بایستی در مواقعی که می فرمایید تیم در اوج است، باز هم عقلانیت را در دستور کار خود قرار دهد، نه احساسات و تعصب را.
    وقتی تیممان در اوج بود، صحبت از غیرت و تعصب زیاد بود، ولی صحبت از پولی که این بازیکنان گرفته بودند نبود!!
    البته حقشان است. نوش جانشان.

  2. حسین گفت:

   یاشاسین آقای احمدیان خیلی خوب بود

  3. تراختور کبیر گفت:

   آجورلو همینطور ادامه بده بهتر سریعتر برکنار بشه. درسته بازیکنان سو استفاده میکنند ولی اجورلو هم با سکوتش یا برخی کارهاش ضعف نشون میده که درنهایت دود همه اینها به چشم تیم و هواداران خواهد رفت

  4. احسان گفت:

   راه حل هم بدید.
   بنظر من هر چه زودتر تراختور باید خصوصی سازی بشه و سهام تیم به حامیان مالی قوی واگذار بشه.
   مشکل تراختور فقط پول هست سهامدارن فعلی تعاونی بسیچ یا تعاونی سپاه پول نمیدن.
   اینجوری پیش بره آینده روشنی در انتظار تراختور نیست. با بی پولی نمیشه ……

   • احمدیان گفت:

    خصوصی سازی اگر جوابگو بود، تیمهای پایتخت خیلی وقت پیش خصوصی شده بودند.
    به نظر بنده اگر تیم خصوصی شود، افت میکند.
    استیل آذین را نگاه کنید!

  5. احسان گفت:

   سپاهان اصفهان و ببینید چطوری با پول بیت المال جولان میدهند و میلیارد میلیارد هزینه میکنند.
   چرا تراختور با میلیونها هوادار باید مشکل مالی داشته باشه؟ تراختور الان باید جزو ثروتمندترین باشگهای ایران و آسیا بود

  6. تراختورچیلار گفت:

   مرگ یه بار شیون یه بار. تراختور و خصوصی سازی کنند . بابا بخدا دیگه خسته شدیم.
   معلومه که بازیکن از این شرایط باشگاه سو استفاده میکنه وقتی مسئولان باشگاه خواب بودند و این محرومیت و فاجعه رو برای تیم درست کردند. خود مسئولان تیم گند زدن خودشون هم باید درست کنند.

  7. حمید گفت:

   و سخن آخر را از قول تمامی آذربایجانی های طرفدار تراکتور در ایران می نویسم که :
   (( گئده نه الوداع، قالانا جان فدا ))
   حال می خواهد بومی باشد یا غیر بومی، متعصب باشد یا حرفه ای.
   یاشیاجاق تیراختوروموز

   وسلام

  8. حمید گفت:

   من از بیگانگان هرگز نه نالم!

  9. میانالی گفت:

   ادینیو حتما باید برگرده اخباری و هم حتما باید رضایت نامه اشو بگیرن. وگرنه آجورلو باید بره ه ه
   تیم و بدبخت کردن

  10. آیلار گفت:

   کی خصوصی سازی میشه کی تراختور دیگه دغدغه مالی نخواهد داشت کی دیگه در فصل نقل و انتقالات خیالمان راحت خواهد بود؟ این فصل گفتیم از نقل و انتقالات محرومیم اعصابمان راحت هست چندین برابر بدتر شد!

  11. یاشاسین آذربایجان گفت:

   دقیقا عینه واقعیت. همه بفکر خودشون این وسط داره به تراختور کبیر ما و هوادارن ظلم میشه. مدیریت در پی تثبیت جایگاهش بازیکن هم در حال سو استفاده از شرایط محرومیت.

   مشکلات همیشه برای تراختور هست این تیم مشکل هم نداشته باشه براش مشکل درست میکنند.
   در کویر اصفهان تیمی میلیاردها خرج میکنه در آذربایجان زر خیز تیم دردانه اش این وضعیت و داره

  12. پاشا تبریزلی گفت:

   پول حلال مشکلات هست. اینطوری نمیشه.
   مشخصه احمال میشود تا بازیکنان بروند دلیل مشخص اش صرفه جویی در هزینه هاست حالا دلایل پنهانش بماند. ولی به چه قیمتی به قمیت تحقیر تراختور؟ آجورلو اگر رضایت نامه اخباری را نگیرد و ادینیو رو برنگرداند بهتر هست زودتر استعفایش را بنویسد.

   نظر نویسنده محترم چی هست؟ راهکاری اگر داره بنویسه.

   • احمدیان گفت:

    به نظر بنده :
    ۱ _ آجورلو رضایت نامه اخباری را خواهد گرفت
    ۲ _ خروج سعید آقایی از لیست به دلیل کاهش هزینه های فصل آتی بود
    ۳_ محمد نادری مدافع چپ پای تراکتور که بصورت قرضی از تیم جدا شده بود، جانشین آقایی خواهد شد که حفظ او برای تراکتور هزینه چند میلیاردی خواهد داشت!

    • پاشا تبریزلی گفت:

     موافق نیستم. آقایی اگر میخواست میتونست خیلی راحت با همون قرارداد سال قبل که ۹۰۰ میلیون بود در تراختور بمونه و تمدید کنه. گسترش فولاد هم اعلام کرده بود که تاز زمانی که اقایی در تراختور هست چک ضمانتشو نگه میداره اگر به تیم دیگه بره باید چک و نقد کنه. آقایی کلا فوتبالشون مدیون تراختور هست حتی اگر شده رایگان و حتی از تیم بیرونش مینداختن باید حداقل این فصل که تراختور وضعیت سختی داره در تیم میموند نه اینکه به خاطر پول بیشتر تو این وضعیت بره.

     در بالا گفتی با خصوصی سازی مخالفی. چرا؟ چه ایرادی داره باشگاه به یک مجموعه دیگه که شرایط مالی خوبی داره واگذار بشه؟ این فصل با طرحهایی که باشگاه داره۱۰-۱۵ میلیارد درامد زایی کرده خوب اگر سهامداران هم پشتیبانی میکرند الان تیم مشکل مالی نداشت. بخشی و خود باشگاه میتونه درامدزایی کنه بحشی هم سهامداران پرداخت کنند که سهامداران فعلی پول نمیدن.

     • احمدیان گفت:

      عرض کردم آقای آجورلو سیاست کاهش هزینه را در پیش گرفته است.
      یعنی این مشکل سعید آقایی نیست. باشگاه نخواست . باشگاه راضی به هزینه یک میلیاردی برای آقایی نبود. چون یک مدافع چپ پای دیگر دارد . همین یک بازیکن کار تراکتور را راه خواهد انداخت. البته این نظر بنده است.
      خصوصی سازی یعنی هزینه، هزینه هم بایستی درآمد داشته باشد. با ۱۴ میلیارد نمی شود باشگاه داری کرد ، آن هم مطابق به اصول حرفه ای خواسته شده از سوی ای اف سی.
      اکثر طرحهای مطرح درآمدزایی هم در ایران ممنوع است . مثل مدلینگ، تبلیغات محیطی و…
      برای همین هم یک تیم خصوصی در ایران نهایتا دو فصل دوام خواهد آورد.

      • پاشا تبریزلی گفت:

       یعنی اقایی اگر میخواست با همون مبلغ فصل گذشته مثل سایر بازیکنان تمدید کنه باشگاه میگفت ما تورو نمی خواهیم؟!!!
       آقایی فقط بخاط پول بیشتر پشت به تراختور کرد در حالی که فوتبالشو مدیون تراختور هست. خیلی راحت میتونست با مبلغ فصل گذشته تمدید کنه. بهتره خودمونو گول نزنیم از کسی حمایت کنیم که واقعا ارزش حمایت داشته باشه.

       قبلا در نوشته هاتون خیلی اصرار داشتین تیم خصوصی بشه ولی الان مثل اینکه نظرتون عوض شده. این مبلغی که من گفتم(که حدود۱۰-۱۵ میلیارد فصل قبل بود) باشگاه خودش درامد زایی میکنه خوب وقتی نهاد یا هر مجموعه ای سهام تراختور و میخره باید اونم بخشی از بودجه رو بده. مثلا کارخانه ذوب اهن بودجه تیم ذوب اهن و میده یا سایپا بودجه تیم سایپا ی پیکان و….. ولی سهام دارن فعلی تراختور به تیم پول نمیدن. تازه سایر تیم ها کل بودجه تیم و میدهند ولی تراختور بخاطر هواداران پرشمار میتونه درامدزایی هم بکنه.
       بله الان در ایران مثل تمام دنیا نیست و از پول حق پخش و تبلیغات دور زمین و… خبری نیست. و تا زمانی که این حق برای باشگهای ایران ایجاد نشده هر کی تیم و در اختیار بگیره باید از جیب هزینه کنه.
       الان میدونی چرا کارخانه تراکتور سازی قبلا بودجه تیم و میداد و الان نمیده؟ چون از وقتی سهام کارخانه تراکتور سازی و سپاه خریده معاف از مالیات است! حتما میدونی که مجموعه های زیر نظر سپاه معاف از مالیات هستند. بقیه کارخانه ها و شرکتها بجای پرداخت مالیات در ورزش هزینه میکنند تا مالیات ندهند چون میتونند بجای پرداخت مالیات در ورزش هزینه کنند. مثل اون تیمهایی که در بالا گفتم و سایر تیمها. تراختور هم اگر به یه مجموعه دیگه واگذار بشه اون مجموعه بجای پرداخت مالیات در تراختور هزینه میکنه.

       خلاصه وقتی سهامداران فعلی پول نمیدن دلیل نداره تیم در اختیارشون باشه الان عمده مشکل تراختور مشکلات مالی هست. پس سهام باید در اختیار شرکت یا مجموعه ای باشه که حداقل بودجه لازم و به تیم بده.

  13. ناشناس گفت:

   شفیعی یا با قرارداد فصل گذشته مثل همه بازیکنان تمدید کنه در غیر این صورتو نمیخواهیم شفیعی هم میتونه بره پیش آقایی. مدافعان وسط فصل بعدمان هادی محمدی و مهدی زاده و اغاسی هست نیم فصل هم یه مدافع خوب خارجی میگیریم.
   بقیه همه رو باشگاه باید حفظ کنه حتی اخباری و ادینیو رو هم باید برگردونند. ادینیو بخاطر قلعه نویی که نمیکت نشینش کرده بود و در پست تخصصی اش بازی اش نمیداد رفت. الان اگر بخوان برمیگرده.

  14. ارسلان گفت:

   باشگاه با همکاری شهرداری باید یک کمپ تمرینی مجهز بسازند برای تراختور یا همین کمپ فعلی و تجهیز کنند. شهرداری میگه هدفش از هزینه برای ورزش شادی و نشاط برای شهروندان است. کجا بهتر از تراختور برای ایجاد شادی و نشاط در جامعه؟ شهرداری بجای هزینه بیهوده در تیم داری حرفه ای فوتبال بهتره در سطح آکادمی و در سطح امیدها در لیگهای دو و سه به جوانان آذربایجان میدان بده. و بجاش بیاد بخشی از سهام تراختور و بخره یا هر سال حداقل ۵ میلیارد به تراختور کمک مالی کنه.
   اینو تاکید کنید زودتر به سرانجام برسه تراختور باید ساپورت مالی قوی بشه

  15. سیامک گفت:

   با سلام.به عنوان یک بچه تبریز خواهش می کنم دیگه از کلمه بومی وبومی گرایی حرف نزنید که متاسفانه هر چه کرد بومی بود و بس.خسته شدیم از این فوتبال لعنتی.

  16. علی گفت:

   آین آجرلو آخرش تیم رو به دسته یک میبره


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.