|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۴ | کد خبر : 60043
 • پرینت

  یادداشت: رضا ارشادی

  تراکتورسازی و بایدها و نبایدها

  آذرقلم: شاید پیراهن تراختور برای برخی ها گشاد است و لیاقت این پیراهن را ندارند و شاید هم برخی می خواهند راه کسانی را بروند که از تراختور به طرق مختلف جدا شدند و الان اثری از آنها در فوتبال نیست …

  یادداشت: رضا ارشادی

  آذرقلم: وعده های پوچ سرمربی پرادعای فصل قبل و هزینه های میلیاردی که صرف آن شد نه تنها دستاوردی برای تیم نداشت، بلکه در فصل پیش رو با توجه به محرومیت باشگاه  از نقل و انتقالات مشکلاتی را هم برای تیم ایجاد کرده است، میانگین سنی بالای تیم فصل قبل و ناکارامدی برخی بازیکنان که باشگاه مجبور به حفظ شان است.
  گذشته از این موارد سو استفاده برخی بازیکنان از محرومیت نقل و انتقالاتی باشگاه و بازارگرمی و تعیین شرط و شروط برای تمدید قرارداد از دیگر چالش های این روزهای باشگاه هست، بازیکنانی که شاید به برخی از آنها در شرایط معمول در تیم، فردای پایان لیگ اعلام عدم نیاز می شد! در این روزهاست که شاید بتوان چهره برخی بازیکنان پرادعا را بهتر شناخت! بازیکنانی که زمانی با اشتباهات بزرگشان، پنالتی دادن های ناشیانه، لایی خوردن ها، چمن شوت کردن ها بجای توپ! پاس گل دادن به حریف، عاجز بودن فلان مهاجم از دادن یک پاس ساده و دروازه خالی را به آسمان فرستادن ها و… تیم را متضرر کردند اما هوادار حمایتشان کرد و دستشان را گرفت تا رسیدن به شرایط کنونی، شاید حمایت و مهربانی با برخی ها اشتباه بوده و باید طوری رفتار می شد که در اکثر تیمها رفتار می شود و لایق برخی بازیکنان است. شاید پیراهن تراختور برای برخی ها گشاد است و لیاقت این پیراهن را ندارند و شاید هم برخی می خواهند راه کسانی را بروند که از تراختور به طرق مختلف جدا شدند و الان یا اثری از آنها در فوتبال نیست و یا جایگاه خود را از دست داده اند  و پشیمان اند و حسرت گذشته را می خورند…البته که بعد از گذر از این مقطع، بهتر می شود در این مورد صحبت کرد جایی که باید به برخی ها اندازه ظرفیتشان بها داد.

  اما مطرح کردن چند سوال وانتقاد در مورد مدیریت باشگاه لازم است که به اختصار می آید:

  ۱-سکوت برای مجسمه هاست
  تقریبا یکسال از مدیریت آجورلو در باشگاه می گذرد اما به جز چند مورد مصاحبه ای از ایشان ندیدیم، باز هم لازم هست یادآوری شود تراختور یک تیم پرهوادار هست و هواداران از مسئولان و بخصوص مدیریت باشگاه انتظار پاسخگویی دارند، مدیرعامل باشگاه در طول فصل حداقل باید هر دو هفته یکبار مصاحبه کند و شرایط ومسائل پیرامون باشگاه را توضیح دهد تا هوادار بداند در باشگاه چی میگذرد و نگرانی هایش مرتفع شود.در مقطع کنونی هم مصاحبه و شفاف سازی مدیرعامل باشگاه بیش از پیش ضروری است، هنوز چند پرونده  بازیکنان خارجی در فیفا باز هست! چرا بسته نمیشود؟ مشکل بودجه است، چرا بودجه تامین نمیشود؟ معلوم نیست!
  آیا باید منتظر تنبیه و غافلگیری دیگر از جانب فیفا باشیم؟ که در آن صورت دیگر”عذر خواهی” قابل قبول نخواهد بود!

  ۲-درآمدزایی و هزینه های بر باد رفته
  بارها تمجید کردیم از تلاش مدیریت باشگاه برای ایجاد درامد پایدار برای باشگاه، درامدزایی مهم هست ولی هزینه کردن آن بسیار مهمتر است! هدف گذاری تیم در ابتدای  فصل چه بود و در نهایت در چه جایگاهی قرار گرفتیم و چه  هزینه هایی باید بپردازیم؟ مدیریت باشگاه که بعد از بازی با استقلال در تبریز در رختکن تیم حاضر میشود و به گفته بازیکنان اعلام میکند نائب قهرمانی برای من قابل قبول نیست( هر چند که در نهایت همان نائب قهرمانی هم بدست نیامد) بله قبول نیست ولی این قبول نبودن آیا در قرارداد بازیکنان درج شده است؟! اگر بندی در قرارداد بازیکنان بود که در صورت عدم قهرمانی درصدی کسر خواهد شد، الان باید بازیکنان بدهکار بودند به باشگاه، بجای طلبکار شدن از باشگاه برای کار انجام نداده، و مدیریت تیم هم اینهمه دردسر نمیکشید برای تمدید قرارداد بازیکنان.آیا این ضعف مدیریت نیست؟ فصل آینده چطور خواهد بود آیا باز هم هزینه برای هیچ هست یا عقد قرارداد با بازیکنان اصولی خواهد بود و منافع باشگاه لحاظ خواهد شد.

  ۳-بازیکن سازی برای سایر تیم ها
  فصل آینده تیم مجبور است از بازیکن جوان بیشتر استفاده کند، و طبق معمول هر وقت اسم بازیکن جوان می آید صحبت از آینده نگری می شود، اما کدام آینده؟ با نگاهی به لیست بازیکنان جوان مشخص میشود اکثر بازیکنان جوان حاضر در تیم سرباز هستند! خوش به حال تیمهایی خواهد شد که با این بازیکنان قرارداد دارند و بعد از پایان فصل آینده این جوانان باتجربه شده و قیمتشان چند برابر شده و تاوانش را تراختور خواهد داد و سودش را آنها خواهند برد! از معدود جوانانی که با تیم قرارداد دارند و یکی از آنها  بصورت قرضی به لیگ یک رفته بود و برگشته و به گفته سایت باشگاه بازیکن تاثیر گذاری هست برای قرارداد دو ساله ای که با تیم دارد دوباره مذاکره و توافق میشود! بازیکن جوان یعنی قرارداد حداقل “پنج ساله” یا قانون نانوشته ای در باشگاه تراختور وجود دارد که بازیکن باید اینجا پرورش یابد و باتجربه و ستاره شود و تیمهای تهرانی یا سایر تیمها استفاده کنند؟! بد نیست در این مورد مدیران تراختور نگاهی به تیم دوم شهر گسترش فولاد بیندازند که چگونه با بازیکنانش قرارداد بلند مدت بسته میشود و برای رضایت نامه شان پولهای میلیاردی طلب میکنند و سود مالی میکنند.

  ۴-نقص امکانات سخت افزاری باشگاه
  تقریبا عادی شده است که با فرا رسیدن فصل زمستان و یخ زدگی زمین تمرین و بازی باید منتظر افت تیم باشیم، این که این مشکل کی حل خواهد شد معلوم نیست، هر ساله میلیاردها هزینه برای تیم ولی بخاطر ضعف امکانات سخت افزاری نتیجه هیچ! این که یک باشگاه حرفه ای فوتبال امکانات و زمینهای تمرین استاندارد داشته باشه نه هزینه آنچنانی میخواهد و نه خواسته دور از انتظاری است، شاید با سرمایه گذاری گوشه ای از این بودجه های میلیاردی که بی هدف و بی برنامه هر فصل هزینه میشود در زیر ساختهای باشگاه، شاهد تحولات بزرگی در این زمینه باشیم. خنده دار است که تیم در شش ماه دوم سال زمین تمرین مناسب ندارد ولی دنبال قهرمانی است! اختصاص مبلغ قرارداد یکی دو بازیکن ناکارامد فصل قبل به این موارد مهم و اساسی از هر دو جهت بنفع باشگاه است. آجورلو اگر دنبال کاری ماندگار برای باشگاه است میتواند با بهبود امکانات سخت افزاری باشگاه نام نیک و یادگاری ارزشمند از خود بر جای بگذارد.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "تراکتورسازی و بایدها و نبایدها"
  ۱۲ نظر برای “تراکتورسازی و بایدها و نبایدها”
  1. مرتضی گفت:

   آجورلو چرا با ادینیو مذاکره نمیکنه بگرده؟ ادینیو بخاطر قلعه نویی از تیم خداحافظی کرد چون نیمکت نشینش کرده بود و در پست اصلی اش هم بازی اش نمیداد. ادینیو این فصل میتونه بازم آقای گل بشه باید ادینیو رو برگردونند.

  2. مرتضی گفت:

   وقتی برخی بازیکنان بی سر و پارو پرو اش میکنند نتیجه اش این میشه. اقایی در هر بازی سوتی میده. پدر تیم در اومده تا خالد شفیعی شده بازیکن. حاتمی راه رفتنشو هم بلد نیست ولی الان در از شرایط سخت تراختور سو استفاده میکنند برا پیش برد منافع خود. این روزها رو یادمون نمیره انشالله نوبت ما هم میرسه.

  3. تراختورچی گفت:

   آجورلو اصلا کجاست؟ نه میگه در تیم چه … میکنه نه کاری برای تیم انجام میده. ….فقط تماشا میکنه. این وسط فقط ما هستیم که داریم حرص میخوریم هر کی یه چیزی میگه. نه به این مدیران بعضی تیمها که در روز صد تا مصاحبه میکنند نه به این آجورلو که رفته معلوم نیست کجاست و خودشو …..

  4. فرهاد مرندی گفت:

   لایی خوردن ها، آقایی خخخخخ
   چمن شوت کردن ها بجای توپ! شفیعی خخخخخخخخخخخخخ
   هر باشگاه دیگه ای بود حداقل ۳۰-۴۰درصد جریمه میکرد بازیکنان و کادرفنی و بخاطر نتایج ضعیف
   چند فصل پیش هم که تیم برای قهرمانی بسته شده بود ولی قهرمان نشد در لیگ و تازه قهرمان جام حذفی هم شدیم ولی نظمی ۲۰درصد جریمه کرد بازیکنان و

  5. تراختورچیلار گفت:

   دمت گرم. بابا چقدر بگیم این امکانات باشگاه و درست کنید، چقدر بگیم با بازیکنان تیم قرارداد بلند مدت ببندید.
   درست کردن دوتا زمین تمرین باکیفیت مجهز به سیستم هیتینگ مگر چقدر پول میخواد؟ یا مجهز کردن کلینیک باشگاه و تجهیزات فیزیوتراپی. بازیکن مصدوم میشه و پا میشه میره تهران درمان میکنه. زمین تمرین یخ میزنه تیم نمیتونه درست تمرین کنه یا بازیکنان مصدوم میشوند. هر سال ۳۰ میلیارد خرج میکنیم و ۲-۳ میلیارد برای امکانات باشگاه هزینه کنند این مشکلات رفع میشه

   قرارداد بازیکنان بزرگسال دو ساله
   بازیکنان جوان سه ساله
   بازیکنان خیلی جوان ۵ ساله
   از این به بعد قراردادهای تراختور باید اینجوری باشه

  6. پاشا تبریزلی گفت:

   من به این نتیجه رسیدم که نمیخوان امکانات و درست کنند نمونه اش چمن استادیوم یادگار.، که قرار بود چه بشه و الان چه شرایطی داره. پول هست همه چیز هست اینا نمیخوان درست کنند نمیخوان تراختور روی خوش ببینه.

  7. پاشا تبریزلی گفت:

   از قراردادهای فصل گذشته باید ۳۰درصد کم بشه چون واقعا هنر میخواهد با اختلاف ۱۲ امتیازی با استقلال که در رده سوم بود نائب قهرمانی و تقدیمش کنی یا در جام حذفی مقابل نفت با اون شرایطش ببازی.برای این فصل هم سقف قرارداد بزارند مثلا ۸۰۰میلیون یا ۹۰۰میلیون. یا میتونند مثل گسترش فولاد قراردادهای مشروط ببندند واقعا داریم پول مفت میدیم به بعضی ها و بودجه باشگاه و هدر میدهند. نوری بازیکن یک میلیارد ودویست میلیونی هست؟ آقایی بازیکن میلیاردی هست؟ یا حاتمی بازیکن میلیاردی هست؟. قرارداد حاتمی و آقایی و نوری الان باید زیر ۵۰۰ میلیون باشه. اینو هم بگم که هر کی از تراختور بره مطمئنن خودش ضرر میکنه هیچ جا تراختور نمیشه.حتی با این شرایط محرومیت هم باشگاه نباید تن بده به بازارگرمی های بعضی بازیکنان.

  8. Ali گفت:

   قیرمیزی کوینح بالا غیرت ایستیر. برخی لیاقت پیراهن مقدس تراختور کبیر و ندارن. صبر کنید پنجر نقل و انتقالات باز بشه وقتی اینایی که ناز میکنند و ادا درمیارن رفتن تو لیست مازاد اونموقع حالشون جا میاد

  9. تراختور کبیر و دیگر هیچ گفت:

   باشگاه با همکاری شهرداری باید یک کمپ تمرینی مجهز بسازند برای تراختور یا همین کمپ فعلی و تجهیز کنند. شهرداری میگه هدفش از هزینه برای ورزش شادی و نشاط برای شهروندان است. کجا بهتر از تراختور برای ایجاد شادی و نشاط در جامعه؟ شهرداری بجای هزینه بیهوده در تیم داری حرفه ای فوتبال بهتره در سطح آکادمی و در سطح امیدها در لیگهای دو و سه حضور پیدا کنه و به جوانان میدان بده. و بجاش بیاد بخشی از سهام تراختور و بخره یا هر سال حداقل ۵ میلیارد به تراختور کمک مالی کنه.

  10. یاشار گفت:

   خوب این بازیکنان جوان سرباز و برای چی آوردن تو تیم؟ چه کسی احیانا از اینها پورسانت گرفته تا بیان در تراختور کبیر سربازیشان را بگذرانند؟ بچه هاای مردم لب مرز پست میدن اینها هم میان اینجا فوتبال بازی میکنند خدمتشون و میگذرونند. اصلا چرا بجای استعدادهای بومی خودمان از جاهای دیگه باید بازیکن امید سرباز بیارن؟ هدف باشگاه چیست از این کار آجورلو میشه توضیح بده در این مورد؟

  11. حسین گفت:

   شعور ندارن، آقایی اگر در تراختور بازی نمیکرد تو محلشون هم نمیشناختنش یا شفیعی که باید در دسته یک بود حاتمی که اصلا فوتبالیست نیست. مسئولان باشگاه هم عقل ندارن ادینیو رو ول کردن تو این شرایط با حاتمی تمدید میکنند. علی دایی هم که تو عمرش خیرش به آذربایجان و تراختور نرسیده رضایت نامه اخباری با اینکه اون لک لک و دارند نمیده……………..


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.