|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱ | کد خبر : 59644
 • پرینت

  آذرقلم: مقایسه رتبه و میزان رای هر یک از کاندیداهای مطرح این دوره با رتبه و میزان رأیشان در دور قبلی می تواند به وضوح، میزان محبوبیت، مقبولیت، وسعت کار تبلیغاتی و یا سایر پارامترهای دخیل در رأی آوری آنها را به تفکیک نشان دهد.
  گزارش حاضر قصد دارد تا به تفصیل و بر اساس آمار و ارقام، به بررسی، تحلیل انتخابات و مقایسه آرای برخی از کاندیداهای مطرح این دوره بپردازد.

   

  محمدامین خوش نیت (روزنامه نگار)

  آذرقلم: انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز را باید در نوع خود متفاوت تر از همه چهار دوره قبلی انتخابات دانست. شاید یکی از ویژگی های خاص آن، تغییر اساسی ترکیب شورای جدید با ترکیب شورای ماقبل خود است. موضوعی که در طی هیچ یک از ۴ دوره قبلی سابقه نداشته است. چرا که فونداسیون و خمیرمایه هر دوره از شورای جدید، نشأت گرفته از شورای ماقبل خود بوده است. اما تنها در این دوره پنجم است که تنها دو عضو از شورای ۲۱ نفره قبلی به ترکیب جدید راه یافته و بقیه اعضا ناکام مانده اند.

  هر چند اعتراضات گسترده به نحوه برگزاری انتخابات و نتایج آن همچنان در شهر تبریز در جریان است و چه بسا در بازشماری یا تجمیع و کنترل دوباره آرا تغییراتی در آنها مشاهده شود اما اگر همان لیست تایید شده ستاد انتخابات شهرستان و فرمانداری تبریز را ملاک قرار دهیم می توان به نتایج جالبی دست یافت.

  مقایسه رتبه و میزان رای هر یک از کاندیداهای مطرح این دوره با رتبه و میزان رأیشان در دور قبلی می تواند به وضوح، میزان محبوبیت، مقبولیت، وسعت کار تبلیغاتی و یا سایر پارامترهای دخیل در رأی آوری آنها را به تفکیک نشان دهد.

  گزارش حاضر قصد دارد تا به تفصیل و بر اساس آمار و ارقام، به بررسی، تحلیل انتخابات و مقایسه آرای برخی از کاندیداهای مطرح این دوره بپردازد.

  توضیح اینکه با توجه به عدم کاندیداتوری ۶ عضو شورای چهارم (حال حاضر) شامل: بهروز خاماچی، المیرا خاماچی، اکرم حضرتی، حبیب شیری آذر، رسول درسخوان و علاء الدین نورمحمدزاده از بررسی آرای آنها خودداری شده است.

  ضمن آنکه تایید صلاحیت احتشام حاجی پور در روز برگزاری انتخابات و در نتیجه عدم اطلاع رسانی مناسب در مورد کاندیداتوری وی نمی تواند ملاک خوبی را برای کاهش شدید آرای وی به دست دهد.

  بنابراین با حذف میزان آرای این افراد،  به بررسی و تحلیل کارشناسانه و آماری میزان آرای کاندیداهای شورای اسلامی شهر تبریز می پردازیم.

  گفتنی است برای سهولت مقایسه و درک بهتر مطلب، میران آرا، از نظر ریاضی «گرد» شده اند.

  بیشترین ریزش رأی: چمنی، محدث و دبیری

  با صرف نظر کردن از نام احتشام حاجی پور به دلیل تایید صلاحیت دیرهنگام وی، مطابق جدول مشاهده می شود که اسماعیل چمنی و سعید محدث دو عضو فعلی شورای چهارم، بیشترین ریزش رای را متحمل شده اند. چمنی با ۱۴ هزار و سعید محدث با ۱۰ هزار ریزش شدید آرای خود نسبت به دور قبلی را داشته اند. البته خود این اعضا بهتر از هر کسی دیگری  می توانند دلیل و توجیه منطقی و علمی برای این کم کاری یا کاهش مقبولیت خود ارائه دهند. اما قطعاً در مورد سعید محدث می توان کاهش آرای کارکنان شهرداری به همکار بازنشسته خود را عامل اصلی ریزش آرای محدث دانست. محدث که در دور قبلی با ۳۱ هزار رای در جایگاه نهم از ۲۱ عضو شورا قرارداشت با ۲۱ هزار رای (۱۰ هزار رای کمتر) در رتبه ۳۱ قرار گرفت و نتوانست به ترکیب پارلمان شهری راه یابد.

  اسماعیل چمنی هم که سابقه چندین دوره حضور در شورای شهر تبریز را در پرونده خود دارد امسال با ۳۷ هزار رای در رتبه ۱۶ قرار گرفت در حالی که در دور قبلی (سال ۱۳۹۲) با ۵۱ هزار رای در جایگاه سوم قرارداشت.

  دبیری هم با کاهش رای ۹ هزار رای رتبه سوم را از نظر ریزش آرا دارد.

  خود کاندیداها باید به علت یابی و آسیب شناسی بهتر کاهش آرای خود در طی ۴ سال بپردازند ضمن آنکه با توجه به افزایش مشارکت مردمی در این دوره، انتظار می رفت کاندیداهای فعلی شورا، بر میزان آرای دوره قبلی خود بیفزایند.

  بیشترین افزایش رای: فریدون بابایی اقدم، ایرج شهین باهر، محمد حسین اسوتچی

  بی تردید پیروز بلامنازع انتخابات پنجم شورای اسلامی شهر تبریز، فریدون بابایی اقدم است. او که در دور چهارم، به سختی و با کسب ۲۰ هزار رای به عنوان نفر آخر (بیست و یکم)  به شورای شهر راه یافته بود در این دوره که خود و کمپین تبلیغاتی اش بهتر از هر کسی می دانند با کسب ۵۹ هزار رای در جایگاه ۱۳ نفره شورای شهر ایستاد. به عبارت دیگر افزایش سه برابری میزان آرای این چهره شهرسازی، نشان از کار و تلاش و جدیت اش در طی چهار سال گذشته و نیز در ایام تبلیغات انتخاباتی دارد.

  بعد از فریدون بابایی افدم ، ایرج شهین باهر قرار دارد که با کسب ۳۸ هزار رای شاهد افزایش ۱۷ هزار تایی رای نسبت به دوره چهارم (سال ۹۲) بوده است. همین افزایش آرا، سبب شده تا رتبه ۱۹ وی دور قبلی را به رتبه ۱۴ در دور فعلی بهبود ببخشد. هر چند که این رتبه، در دور فعلی شوراها، مجوز لازم برای ورود به پارلمان شهری را نمی دهد و این مهندس عمران مجبور است به عضو علی البدل بودن اکتفا کند. با این حال، برخی معتقد بوده و هستند که اگر شهین باهر در قالب ائتلاف «لیست امید» وارد کارزار انتخاباتی می شد حتماً آرای لازم را کسب می کرد.

  بعد از شهین باهر، عضو همیشه متقد شهردار و معترض رئیس شورای شهر قرار دارد. محمد حسن اسوتچی را هم باید یکی از پدیده های انتخابتی این دوره و چه بسا دوره های قبل قلمداد کرد. چرا که او با کمترین تبلیغات محیطی اعم از چاپ پوستر، بنر و کارت هدیه و… بیشترین و موثرترین آرا را  کسب می کند.

  اسوتچی به خاطر چهره حامی و شناخته شده ای که از خود در بین کارکنان قراردادی شهرداری به جا گذاشته، همواره مورد حمایت کارگران و کارمندان این نهاد عظیم است. او در این دوره موفق شد، با کسب ۳۸ هزار رای میزان آرای ۲۴ هزارتایی خود در سال ۹۲ را به میزان ۱۴ هزار رای افزایش دهد. همین امر کافی است تا حداقل رتبه او در جدول شورائیان موفق، تغییر و کاهش چندانی را نداشته باشد. اما همین تعداد و رشد  آرا، در مورد اسوتچی هم نمی تواند مجوز لازم برای ورود به شورای چهارم را به دست دهد. او نیز ناگزیر است به عنوان «عضو علی البدل دوم شورای پنجم» قناعت کند.

  اعضای دارای رای ثابت: امیرحقیان، سعید حاجی زاده، ششگلانی، ایران آهور

  در بررسی میزان موفقیت یا  ناکامی اعضای شورای چهارم شهر و تحلیل آرای کسب کرده به چند عضو می رسیم که میزان آرای آنها در طی دو دوره (۹۲ و۹۶) یا ثابت مانده یا اینکه تغییر و کاهش چندانی نداشته است.

  آرای امیرحقیان، سعید حاجی زاده که در دور قبلی در رتبه های ۱۶ و۲۰ از ترکیب ۲۱ نفره شورا قرار داشتند تغییر چندانی نیافته است. امیرحقیان با ۲۴ هزار رای و حاجی زاده با همان ۲۰ هزار رای دور قبلی خود، به کارشان در شورای شهر پایان می دهند. البته با توجه به افزایش مشارکت مردمی و تعداد کل آرای ریخته شده در صندوق ها، باید این ثبات رای را نوعی ناکامی و کاهش رای به شمار آورد.

  بعد از این دو عضو شورای چهارم، ششگلانی با یک هزار و ایران آهور با دو هزار عدد ریزش آرا نتوانسته اند به ترکیب شورا راه یابند و ششگلانی که در شورای چهارم در رتبه هشتم جدول ۲۱ نفره قرار داشت تا رتبه ۲۴ تنزل پیدا کرد و ایران آهور هم که در جایگاه ۱۷ قرار داشت در رتبه ۳۴ قرار گرفت و نتوانست به ترکیب پارلمان شهری راه یابد.

  ردیف نام کاندیدا رتبه در سال ۱۳۹۲ رتبه در سال ۱۳۹۶ میزان رای ۱۳۹۲(به هزار) میزان رای ۱۳۹۶(به هزار) وضعیت تغییر میزان آرا(به هزار)
  ۱ شهرام دبیری ۱ ۱ ۱۰۵ ۹۶ ۹-
  ۲

  احتشام حاجی پور

  ۲ ۸۵ ۵۳ ۷ ۴۶-
  ۳ اسماعیل چمنی ۳ ۱۶ ۵۱ ۳۷ ۱۴-
  ۴ اصغر عابدزاده ۷ ۲۹ ۳۲ ۲۷ ۵-
  ۵ جوادششگلانی ۸ ۲۴ ۳۱ ۳۰ ۱-
  ۶ سعید محدث ۹ ۳۶ ۳۱ ۲۱ ۱۰-
  ۷ علی شیاری ۱۱ ۲۳ ۲۶ ۳۱ ۵+
  ۸ محمد حسین جعفری ۱۲ ۱۸ ۲۶ ۳۵ ۹+
  ۹ علی نوای باغبان ۱۳ ۳۳ ۲۶ ۲۳ ۳-
  ۱۰ محمد حسن اسوتچی ۱۴ ۱۵ ۲۴ ۳۸ ۱۴+
  ۱۱ جعفر مدبّر ۱۵ ۲۷ ۲۴ ۲۷ ۳+
  ۱۲ امیرحقیان ۱۶ ۳۲ ۲۴ ۲۴
  ۱۳ ایران آهور ۱۷ ۳۴ ۲۳ ۲۱ ۲-
  ۱۴ ایرج شهین باهر ۱۹ ۱۴ ۲۱ ۳۸ ۱۷+
  ۱۵ سعید حاجی زاده ۲۰ ۳۸ ۲۰ ۲۰
  ۱۶ فریدون بابایی اقدم ۲۱ ۳ ۲۰ ۵۹ ۳۹+
  ۱۷ محمد باقر لطفی ۲۲ ۳۰ ۱۹ ۲۵ ۶+

   

 • برچسب ها : , , , ,
 • نظرات کاربران در "کامیابان و ناکامان شورای شهر تبریز/ تحلیل آرای انتخاباتی اعضای شورای شهر در دوره های چهارم و پنجم"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.