|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰ | کد خبر : 59542
 • پرینت

  آذرقلم: طبق ادعای ناصر شفق، ایشان تراکتور را به سپاه سپرده اند، شاید بد نباشد توضیح دهند که بر چه اساس و کدام قراردادی این کار را انجام داده اند؟ در ازای چه مبلغی تراکتور را به سپاه پاسداران سپرده اند؟

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  آذرقلم: این روزها از زمین و زمان برای تراکتور می بارد و تنها دلخوش به وعده های مدیرعامل و بعضا بازیکنان متعصب تیم هستیم. پس از محرومیت تراکتورا ز دو پنجره نقل و انتقالات، و خداحافظی سرمربی تیم علی رغم تمامی شعارهای پوپولیستی و نامه فدایت شوم های او به هواداران، مشکلات جدیدی نیز برای این تیم به وجود آمده است که نیازمند هوشیازی هواداران و مسئولین ورزشی استان هستند.

  اخیرا خبر رسید که تراکتورسازی پس از اتمام پنجره نقل و انتقالات تابستانی نیز نمی تواند تا پایان نیم فصل بازیکن  جدیدی جذب کند. اخیرا اعلام شده بود که این تیم می تواند با ۳ بازیکن آزاد به توافق برسد که تا به امروز این امر نیز منتفی شده است تا دست و بال سرمربی جدید این تیم، بیش از آنچه فکرش را می کرد، بسته بماند. سوی دیگر یحیی گل محمد طبق آنچه که خودشان در مصاحبه ویدئویی بیان کردند، تنها به حمایت هواداران و توانایی این بازیکنان امیدوار هستند. در هر حال، منتظریم تا حداقل نتیجه مثبت حضور یحیی در تراکتور، استفاده از جوانان بومی و آینده ساز فوتبال آذربایجان باشد. کاری که یک بار انجامش داده و نتیجه هم گرفته است.

  اما مهمترین مسئله این روزهای تراکتور، بحث مالکیت تیم است. مالکیتی که بطور شفاف اعلام نشده است که متعلق به کدام شخص، نهاد و یا اداره است. پس از غیبت ۸ ساله ناصر شفق در تراکتور، این روزها سر و صدای زیادی حول محور مالکیت تراکتور به راه انداخته و طبق اسنادی که ظاهرا فدراسیون فوتبال را نیز قانع کرده است، ادعای مالکیت این تیم مردمی را دارد. از سوی دیگر سپاه پاسداران به عنوان اصلی ترین سهامدار تیم، این ادعای ناصر شفق را رد کرده و بر مالکیت خود بر این تیم اصرار می ورزد.

  این مسئله در حالی اتفاق می افتد که هیچ کدام از اسناد ناصر شفق و یا نهاد واگذارکننده تیم به سپاه و موسسه جوانان خیر آن زمان و کوثر امسال و … در اختیار رسانه ها و در کل افکار عمومی قرار نگرفته است. همین امر سوالاتی را نیز در ذهن هواداران تیم ایجاد کرده است که نیازمند پاسخگویی طرف هر دو طرف دعوا در یک کنفرانس مطبوعاتی است. سوالاتی مانند این که :

  ۱_ مالکیت تراکتور را چه کسی و با چه مبلغی به نام ناصر شفق زد؟

  ۲_ این همه سال ناصر شفق کجا بود؟

  ۳_ آیا با احتساب مالکیت ناصر شفق، واگذاری تراکتور به سپاه و موسسات دیگر، دخل و تصرف در اموال غیر و به تبع آن جرم نیست؟

  ۴_ کدام نهاد اقدام به واگذاری تراکتور به این موسسات و سپاه پاسداران کرده است؟

  ۵_  چرا به هنگام واگذاری تراکتور، هیچ استعلامی از وضعیت مالکیت تراکتور گرفته نشده است ؟

  ۶_ طبق ادعای ناصر شفق، ایشان تراکتور را به سپاه سپرده اند، شاید بد نباشد توضیح دهند که بر چه اساس و کدام قراردادی این کار را انجام داده اند؟ در ازای چه مبلغی تراکتور را به سپاه پاسداران سپرده اند؟

  ۷ – و  نهایتا، چرا این دوستان در این برهه حساس که زمین و زمان بر علیه تراکتور شمشیر کشیده اند، به فکر مالکیت در این تیم افتاده اند؟ آن هم با شعارهای حمایتی و دلگرم کننده! که آدم را یاد انتخابات شورای شهر می اندازد . هر کاندیدی که بیشترین شعار را  درباره زیبایی شهر داده بود، بیشترین خسارت را به اماکن و تأسیسات شهری زده و چهره زشت تبلیغاتشان بر در و دیوار شهر آویزان شده بود. حال این دوستان هیئت مدیره و آقای ناصر شفق، خواسته یا ناخواسته صدمات جبران ناپذیری به تراکتور می زنند.

  بد نیست این دوستان نگاهی به وضعیت مالکیت ابومسلم خراسان و جایگاه فعلی این تیم در دسته سوم  لیگ آزادگان بیندازند، و آن گاه دعوای مالکیت رسمی و ثبتی خود را ادامه دهند. ابومسلم خراسان نیز از چنین جایگاهی ضربه خورد، یک مالک شخصی و یک نهاد دولتی، کار را به جایی رساندند که هر کدام بازیکن و عوامل و دفتر و دستک خود را داشتند و دو تیم با نام ابومسلم به فعالیت می پرداخت. یکی با نام مالک رسمی این باشگاه، و دیگری با نام اداره ورزش که نهایتا دست در دست هم دادند و این تیم را روانه لیگ یک، سپس لیگ دو و نهایتا لیگ دسته سه کشور فرستادند. اتفاق جالب اینجاست که علی رغم این سقوط و نزول محسوس و ملموس ابومسلم، باز هم دعوای طرفین پایانی نداشت.

  دست آخر عارضیم خدمت تمامی این عزیزان هیئت مدیره و مدعیان حقیقی و حقوقی که شاید یکی دو کاغذ به نامتان باشد و یا شاید با پولی این تیم را به نحوی خریده باشید، ولی مطمئن باشید این تیم متعلق یه شما نیست . تراکتور به تمامی طرفداران این تیم در اقصی نقاط کشور اختصاص دارد، تمامی فوتبالدوستان و هواداران ترک و غیر ترک این تیم در سراسر کشور که در این مدتی که به لیگ برتر صعود کرده است، تحت هر شرایطی تیم را حمایت کرده اند و تنها نگذاشته اند. شاید شما مدعیان مالکیت تیم،  چند سالی غافل از حمایت از تراکتور بودید، ولی این صاحبان واقعی تراکتور، این ولی نعمتان تیم، در سرما و گرما، برف و باران، زیر شدیدترین فحاشی ها،  فشارها و ضرب و شتم  عوامل انتظامی دیگر استانها، دست از حمایت از این تیم نکشیده اند. پس به هوش باشید که چه تیمی را به حاشیه می برید و خواسته و ناخواسته آب در آسیاب بدخواهان تراکتور نریزید. به احترام تراکتور و هواداران این تیم اگر حقی از شما و یا نهادتان زایل شده باشد، بگذرید تا هواداران نیز از شما گذشته و حلالتان کنند.

 • برچسب ها : , , ,
 • نظرات کاربران در "نسخه ابومسلم برای تراکتور: مالک تراکتور هواداران هستند نه شخص و نهاد خاص!"
  ۱۷ نظر برای “نسخه ابومسلم برای تراکتور: مالک تراکتور هواداران هستند نه شخص و نهاد خاص!”
  1. حمید گفت:

   شفق بیجا کرده. شفق اگر مالک بود چرا تیم و داده به سپاه. شفق اومده دنبال یه لقمه آماده میخواهد از کنار تراختور چند ده میلیاردی کاسب بشه

  2. فقط تراختور گفت:

   این سایت ورزش سه فقط برای تراختور داره حاشیه درست میکنه. اینا چی فکر میکنند پیش خودشون فکر میکنند اگر تراختور نباشه از فرداش همه طرفدار تیم پیروزی تهران میشوند ؟که اینقدر دست و پا میزنند تا مشکل تراشی کنند برای تراختور. نبود تراختور میدونید چه تبعات اجتماعی و سیاسی داره و چه مسائلی و میتونه برای آینده کشور رقم بزنه؟ قطعا اگر بدونند اینقدر جون نمیکنند برای مانع و مشکل تراشی برای تراختور.

   • sammmmTbrzim گفت:

    یه سری شیرین عقل و تنگ نظر مثله امثاله ورزش ۳ و یه سری هم دلواپس با افکاره متوهمانه و پوچ شان در صدده نابودیه تراکتورن که اگه کمی انسان های عمیق و دور اندیشی بودن , براحتی میتونستن تشخیص بدن که اگه تراکتور بیش تر از اینها متضرر بشه و این اتفاقات ادامه داشته باشه ,قطعا و یقینا خودشان هم از ترکش های این اتفاق در امان نخواهند بود و در صورته نابودیه این تیم (که به خوابشان هم نخواهند دید) و با متضرر شدن های پی در پی و دشمنی های وقیحانه همین داخلی ها و مثلا هموطن های خودمان با این تیم و هوادارانش , همه ضرر خواهند کرد نه فقط ترک و .فارس و کرد و… همه و همه … تراکتور , سپید رود یا شموشک و فجر سپاسی نیست …که بود و نبودشون به جایی برنخوره ..امروز تضعیف و نبودنه تراکتور , میتونه تبعاته گسترده و کینه عظیمی در پی داشته باشه که همین افراده کوته بین و سطح پایینی که امروز به هر دری برای پایین کشیدنش میکنن, از درک وتشخیصه این تبعات و پیامدها عاجز هستن… همان هایی که سناریوهای کثیفی مثله انتسابه یه سری شعارهای جعلی و نفرت انگیز رو برای پایین کشیدنه این تیم و هواداراش توسطه خودشان پایه ریزی شده بود رو پیش بردن , و برای بدنام کردنه هواداران تراکتور و کم کردنه محبوبیت و مقبولیتی که این تیم بدان دست یافته و از ان برخوردار هستش…… و یا اتفاقاته اخیر و محرومیت های بی سابقه و سنگینی که غیر از اجرلو کمتر کسی میتونست اینطور ناباورانه و ناجوانمردانه این ظلم و این ضربه مهلک رو تحمیل کنه به تراکتور و کمرشو خم کنه … چراکه برای پیشبرده این هدفه شوم و تضعیفه تیم با این وسعت باید کسی مثله اجرلو از دره مرام و معرفت و رفاقت با هوادارا وارد میشد که بعد از رخدادنه این اتفاقات , هم از هجمه اعتراض ها و نارضایتی های عمومی کاسته میشد و هم باوره عمدی بودنه این حوادث و اتفاقات سخت تر بنظر میرسید ….حتی اگر فرض را بر غیر عمدی بودنه این قضایا بزاریم , لذا با بی کفایتی ها و نالایقی هایی با این وسعت و بی مسولیتی هایی که گردانندگانه فعلی تراکتور در حق این تیم روا داشتن و کمترین اهمیت و ارزشی به اینده و حال این تیم قائل نبودن و نیستن , صلاحیت و شایستگیه اداره تیمی رو که هزاران و ملیونها نفر بدون اغراق دلبسته اش هستن رو ندارن …. اقای شفق هم اب رو گل الود دیده که سر و کله اش پیدا شده که تو این اشفته بازار ماهی به تورش بخوره … تبریز اونقدر سرمایه دار و مدیر و مدبر و دلسوزانی مثله زنوزی و امثالهم و صدها حامی و کارخانه ریز و درشت مثله تراکتور سازی داره که اگه قرار به شایستگی و اداره این تیم باشه جایی برای امثاله شفق نباشه البته اگر اقایانه تصمیم گیرنده فعلی , دست بکشن از مالکیت و تصاحبه بیت المال و سرمایه های مردم …. و لااقل اگه جوابگوی مدیریت های بی تدبیرانه شان و لطمه های جبران ناپذیری که به مال و روح مردم وارد کردن نیستن لاقل کمترین خدمت رو به وطنشون بکنن و برن کنار و لاقل این فوتبال و ورزش رو بیخیال شده وعرصه رو برای افراده این کاره و لایق بسپارند روزی باید جوابگوی همه این جفاها در حق این تیم و مردم باشن موفق شدن

  3. ناشناس گفت:

   شفق پولش کجا بود تیم داری کنه یعنی سالی میتونه ۲۰-۳۰میلیارد هزینه کنه؟ شفق میخواد تیم و بگیره و بعد بفروشه و چند ده میلیارد به جیب بزنه همین. بخشی از سهام تراکتور باید به شهرداری تبریز واگذار بشه و بخشی اش به مردم و با طرحهای اقتصادی که باشگاه داره بخشی از بودجه رو میتونه درامدزیایی کنه بخش هم هم شهرداری کمک میکنه. و توسط شهرداری یه کمپ مدرن تمرینی هم درست میشه برای تراکتور حتی میتونه تملک استادیوم یادگارو هم بگیریم و کل صندلی هاش و قرمز کنیم و…. فقط این مسئله بوجود اومده فعلی زودتر حل بشه همه چی درست میشه

  4. سجاد گفت:

   شفق چطور میخواهد بودجه تیم و تامین کنه؟ بیشتر به سهم خواهی شبیه هست این ادعای شفق. تراختور و باید افراد معتبر و سرمایه دار یا شرکتی و نهاد با پشتوانه قوی مالی سهامدارش باشه. پول باشه همه چی حل هست. شفق پول داره؟ یا میخواد تیم در اختیارش باشه و با استفاده از تراختور، شفق خودش پولدار بشه؟!

  5. فرهاد مرندی گفت:

   اصلا چرا فدراسیون. فدراسیون اصلا نمیتونه در این مورد رای صادر کنه. نهادهای قضایی باید رسیدگی کنند. این شفق معلوم الحال تو اگر دلسوز تراختور بودی که تیم نمیدادی به یه ارگان نظامی.

  6. تراختور بایراقی گفت:

   شفق با کاغذ بازی و روابطی که در فدراسیون داره تیم و به حاشیه برده. شفق چقدر پول داده و باشگاه و خریده؟ اگر خریده چرا به سپاه تحویل داده؟ چرا در این موقعیت حساس اومده و این ادعارو مطرح میکنه؟ غیر از اینه که بوی کباب به مشامش خورده؟ فرض کنیم اصلا همین الان باشگاه و تحویل شفق دادند شفق با کدام پول میخواد تیم و اداره کنه؟ زمین تمرین داره؟ ساختمان باشگاه داره؟
   شفق یه سنگی و انداخته و در صورت اصابت به هدف میخواهد تیم و بگیره و بعد خودش بفروشه و یه پولی به جیب بزنه.
   جالبه برخی هم میگن شفق تیم و بگیره از حالت نظامی در بیاد! بله ما هم دوست داریم خصوصی سازی بشه ولی به افراد و نهادی معتبر با پشتوانه مالی قوی نه یه فردی مثل شفق که هیچی نداره و فقط اومده دنبال منافع خودش از کنار تراختور.

   • اتاتورک گفت:

    من کاری به شفق و سپاه ندارم ولی این رو میخام بگم که چند سال در حسرت لیگ بودیم هرکس امد نتوانست تراختور رو بیاره بالا ولی این کار رو شفق انجام داد . درسته شفق نه الان و نه انموقه پول نداشت ولی توانسته بود از طریق تماشگرها زمانیکه تیم ۷ میلیارد بسته میشد ۲۱ میلیارد کمک مردمی جمع کنه . دارودسته ….چیکار کردن ؟ هر سال یک مدیرعامل عوض میشه و هر سال یک سرمربی جدید روی نیمکت هست . این باشگاه….ثبات مدیریتی ندارد . اینها همان افرادی هستند که تماشاگر ۸۰ هزارنفری رو تبدیل کردند به ۱۰۰۰ نفر در بهترین شرایط . کمی واقع بین باشیم ما با شفق تراختور شدیم . تبریز مشهد نیست و تراختور هم ابومسلم نیست که خیلی راحت سرش را بکنند زیر آب

  7. یاشار گفت:

   احسنت کاملا موافقم اون هفت مورد و یکی جوابشو به ما بده.
   تراختور مالک اول و آخرش میلیونها هوادارش هستند. هواداران هم دوست دارن تراختور کبیر سهامداران و مسئولانی داشته باشه که بخوبی این تیم و حمایت مالی کنند و امکانات سخت افزاری حرفه ای هم براش فراهم بشه. اگر تراختور یا اصلا هر تیم دیگری هوادار نداشته باشه چه فرقی با راه اهن و نفت تهران و….. داره؟ شفق قبلا کمی محبوب بود ولی با این مشکلاتی که در روزهای بحرانی تراختور براش بوجود آورده داره تبدیل میشه به یه فرد منفور

  8. تراختورچیلار گفت:

   ادعای شفق رد شد

  9. تراختورچیلار گفت:

   با رد ادعای شفق
   پرونده مالکیت تراکتورسازی به زودی مختومه می‌شود

   ماجرای جنجالی مالکیت باشگاه تراکتورسازی که در چند روز گذشته به اصلی ترین سوژه رسانه‌های ورزشی مبدل شده بود به زودی مختومه می‌شود.

   به گزارش خبرگزاری فارس، ناصر شفق با ارائه مدارکش به فدراسیون فوتبال خواستار تعیین وضعیت مالکیت این باشگاه شده بود در حالی که وی مدعی است باشگاه تراکتورسازی تبریز به وی تعلق دارد و حتی در برخی از مصاحبه‌ها از انتخاب اعضای هیات مدیره و مدیرعامل سخن گفته بود.

   مسئولان سازمان لیگ پیرو درخواست شفق در اقدامی بی سابقه طی نامه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت خواهان ارائه مستندات مالکیت باشگاه تراکتورسازی شدند.

   وکلای مرتبط با این پرونده روز گذشته با حضور در فدراسیون فوتبال مستندات و مدارک مالک باشگاه را ارائه داده اند. همچنین بر اساس دفاعیه اعلام شده ادعای مالکیت ناصر شفق پیش از این در مراجع دیگری مورد بررسی قرار گرفته و رد شده بود. از سوی دیگر بر مبنای این دفاعیه ناصر شفقی مدعی مالکیت تیم فوتبال تراکتورسازی است و نه باشگاه تراکتورسازی. از سوی دیگر واگذاری تیم فوتبال به شفق نیز به صورت غیر قانونی اتفاق افتاده بود که طبیعتا برای وی حقی ایجاد نکرده است.

   از سوی دیگر بنا بر مستندات ارائه شده وجهی برای خرید باشگاه پرداخته نشده بلکه هزینه های جاری باشگاه در طول فصل به عنوان وجه معامله محاسبه گردیده که طبیعتا مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.

   بنا بر مستندات ارائه شده و دلایل موجود در دفاعیه به نظر می‌رسد همانطور که انتظار می‌رفت حکم نهایی این پرونده به زودی اعلام خواهد شد و ادعای مالکیت تراکتورسازی همچون گذشته رد می‌شود.

  10. تراختورچی متعصب گفت:

   در ماجرای اخیر مالکیت تراکتور سازی نیاز هست که ما هواداران هوشیار باشیم. اینکه ناصر شفق تراکتورسازی را به لیگ برتر آورد و در دورانی که در تراکتور بود مدیر موفقی بود هیچ شکی نیست! منتها مگر هر کسی تیم را به لیگ برتر آورد یا قهرمان کرد باشگاهی که حداقل صد میلیارد ارزش دارد را مجانی به او می دهند. آن وقت باشگاه پرسپولیس باید به عابدینی و استقلال هم به فتح الله زاده برسد. اکثر ما از وضع مدیریت فعلی تراکتور دلخور هستیم ولی این نباید دلیلی شود برای اینکه یک نفر با …… بخواهد باشگاه ما را رایگان صاحب شود. فراموش نکنیم تراکتور یکی از بهترین دوران خودش رو در این سال ها تجربه کرده که تقریبا هر فصل مدعی بوده و پای ثابت لیگ قهرمانان آسیا بوده است قبول دارم برخی رفتار باشگاه درست نیست و این اصلی ترین دلیل کاهش تماشاگر در ورزشگاه در این سال هاست. ولی همه مدیران حال و گذشته میهمان باشگاه ما هستند ما نباید احساسی قضاوت کنیم نباید فریب حرف های پر و رنگ و لعاب را بخوریم. خب وقتی می خوان سر آدم کلاه بذارن خوب صحبت می کنند آدم وقتی به خودش می یاد که می فهمه سرش کلاه رفته! من نه با حرف های ناصر شفق کار دارم و نه با حرف های باشگاه! در هر معامله ای ما باید ببینیم چی دادیم و چی گرفتیم؟ الان ما باشگاهی که حداقل صد میلیارد قیمت داره رو می دیم به ناصر شفق بعد در مقابل چی ازش می گیریم! چی می گیریم؟؟ خوب باید به این سوال جواب منطقی داد! اینکه بگیم فلانی آدم خوبیه فلانی آدم بدیه منطقی نیست که! دارن باشگاهی که صد و صد وپنجاه میلیارد تومن قیمت داره با سو استفاده از محبوبیتشان بین هواداران به استناد یک واگذاری صوری به ارزش چند هزار تومن صاحب می شند ها! حواسمون هست! تراکتور سازی باید واگذار بشه ولی مثل همه تیم های بزرگ از طریق مزایده و پول حاصل از آن باید در خود تیم سرمایه گذاری بشه برای تیم استادیوم ساخته بشه کمپ مدرن تمرینی ساخته بشه و …- ما یک شبه هوادار این تیم نشدیم که به خاطر مشکلات مقطعی تیم از چاله در بیایم بیفتیم به چاه. خلاصه این روزها حواسمون به برخی پست ها باشه به برخی مصاحبه ها باشه. اگرچه من مطمئنم با ورود به موقع دستگاه های نظارتی ایشون کار به جایی نخواهد برد و باور کنید کوچکترین نگرانی از این بابت ندارم مخصوصا انکه طرف حساب شفق ….هست ولی ماهم باید هوشیار باشیم نباید اجازه بدیم از احساستمون سواستفاده بشه

  11. Toraj Traktorchi گفت:

   زمانی که پیروزی و استقلال دارند بهترین بازیکنان را با پول بیت المال می خرند ، در سطح اول فوتبال آسیا (( با این که اوت خواهند شد)) در شرایط بازی قرار می گیرند ، تراکتور عزیز آزربایجان با اینکه صاحب دارد (هوادارها) مالکیتش معلوم نیست ، حاشیه هست ، روحیه نیست ، محرومیت هست ، تمرین نیست و … این دردآورترین چیزی است که هوادار باید تحمل کند … لعنت بر کسانی که پیشرفت تراکتور را نمی خواهند ، لعنت بر کسانی که حاشیه می سازند ، لعنت بر کسانی که دشمنان تراکتور را شاد می کنند.

  12. محمد گفت:

   سایت ناپاک ورزش سه هم همچنان در حال حاشیه سازی هست. از هیچ کوششی برای تخریب و حاشیه سازی برای تراختور فرو گذار نیست.

  13. علی گفت:

   کجایی استاندار باغیرت و دلسوز(استاندار سابق) که به این همه حاشیه پشت تیم خاتمه بدی؟

  14. tiraxturchi گفت:

   تیرختور شفقین تیمیده گرک اونا قاییدا.س.. تیم ساخلیانماز اگر ساخلیان اولسایدی ایندی بو گونده دئیردوخ.گوزلریمیزی آچاخ حقیقتلری گوراخ.تیمیمیز پیس گونده ده ایندی شفقین تیرختورا گلمئی ۲ یاخجیلیخی وار:۱-تیم …. الینن چیخار خصوصی اولار-۲- FIFA و AFC طرفینن اولان تحریم لر گوتورولر.عزیز دوستلار گلین بیر آز دوز فیکیرلشاخ.یاشاسین آذربایجان….یاشاسین تیرختور

   • saeed گفت:

    گوزلریوی آچسایدین ائله دانیشمازدین، شفق نه قدر محبوبیتی اولسا حقی یوخدو تیمه حاشیه دوزلده بو حساس موقعیتده، شفقین نیتی پلیددیر، شفقینن فدراسیون ال بیردیلر تراختورا حاشیه دوزلدسین لر، یوخسا فدراسیون بیر جایگاه دا دییل کی مالکیت مشخص ائله سین، بیر باشگاهین فوتبالدان سورا آیری ورزشی تیم لری ده وار، بونا خاطیر فدراسیون دان یوخاری مرجع مالکیتی مشخص ائله جاخ، فدراسیون فقط ترختورا حاشیه یاراتماق اوچون گیریب بو جریانا، یوخسا اصلا صلاحیتی یوخدور بو جریاندا، گؤزلریوی آچ قارداشیم


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.