|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳ | کد خبر : 59321
 • پرینت

  یادداشت: نگاهی به نتایج انتخابات شورای شهر تبریز

  پیروزی اصلاح طلبان در اوج ناکامی شورائیان

  آذرقلم: یکی از بازندگان این انتخابات اعضای دوره قبل شورای شهر بودند که فقط دو نفرشان توانست دوباره به ساختمان شهرداری وارد شود. عملکرد پرانتقاد دوره چهارم شورای شهر تبریز در انتخابات باعث این شکست شد و امید است این اتفاق درسی برای اعضای جدید شورا باشد.

  آذرقلم: با پایان شمارش آرای انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تبریز سیزده کرسی این شورا مشخص شد. از جمع سیزده نفر انتخاب‌شده، لیست امید با دست آوردن هشت کرسی پیروز نسبی این انتخابات لقب می‌گیرد و پنج کرسی بعدی در اختیار سه نفر مستقل و دو اصولگرا قرار گرفت. البته بماند که نباید پیشینه اصلاح‌طلبی و اصولگرایی در تبریز را چندان جدی گرفت چراکه به دلیل عدم ساختار درست حزبی بسیاری استعداد این رادارند که یک‌شبه از چپ‌ترین اصلاح‌طلب به راست‌ترین اصولگرای افراطی تبدیل شوند؛ اما این انتخابات چند نکته مهم را هم به اثبات رساند.

  ?در بین منتخبان مردم هیچ اثری از خانم‌هایی که به لطف فتوشاپ و بنرهای کیلومتری خود را مستعد حضور در شورای شهر می‌دیدند، نیست. اتفاق فرخنده‌ای که نشان داد مردم تبریز علیرغم اظهار علاقه در زمان تبلیغات مایل نیستند رأیشان را خرج زیبایی و یا جنسیت افراد کنند. البته با توجه به تجربه دوره قبل که جای حضور چنین افرادی هنوز هم در شورای شهر تبریز درد می‌کند احتمال دارد از این به بعد دیگر شاهد حضور این‌چنینی خانم‌ها نباشیم و خود نامزدها هم متوجه شده باشند که فقط شکل و قیافه و فتوشاپ و بنرهای آن‌چنانی برای حضور در شوراها کفایت نمی‌کند.
  ?هنرمندان و بازیگران یک کرسی را البته بارأی بالایی کسب کردند. محرم محمد زاده که با اجراهای تلویزیونی‌اش مشهور شده بدون این‌که خود را وابسته گروه و یا حزبی کند وارد انتخابات شد و بی‌هیاهو وارد ساختمان بلدیه تبریز شد. ولی دیگر افرادی که از ماه‌ها قبل خود را ملعبه گروهی معلوم‌الحال کرده بودند نتوانستند به‌اندازه فالورهای اینستاگرامشان رأی جمع کنند. این هم جزو اتفاقات مبارکی بود که نشان داد تعداد فالورهای شبکه‌های اجتماعی ملاک خوبی برای محبوبیت افراد نیست. اتفاقی که در انتخابات ریاست جمهوری هم افتاد و کاندیدایی به‌صرف این‌که هنرمند مزبور چهار میلیون طرفدار دارد با او عکس و فیلم گرفت و البته گویا بعد از انتخابات برای پاک کردن این لکه ننگ از دامنشان به هر دری می‌زنند. البته از حضور هنرمندان و چهره‌های تلویزیونی و ورزشی سابقه خوبی در چنین جایگاه‌هایی دیده نشده ولی بازهم باید صبر کرد و پس از دیدن عملکرد قضاوت کرد.
  ?حضور کم‌رنگ روحانیون در انتخابات شورای شهر تبریز یکی دیگر از نکات مهم این انتخابات بود و البته چند روحانی حاضر هم نتوانستند در بین منتخبین قرار بگیرند. علی‌الخصوص یکی از نامزدها که هم هزینه زیادی کرده بود و هم خاستگاه تشکیلاتی مخوفش لرزه بر اندام همه مردم می‌انداخت حتی نتوانست در بین سی نامزد برتر قرار بگیرد.
  ?اما بی‌شک یکی دیگر از بازنده‌های اصلی انتخابات، شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان استان بود. درحالی‌که تقریباً در همه شهرهای بزرگ کشور لیست موسوم به امید با تمام افراد به شوراها راه یافت، انتخاب به‌شدت سلیقه‌ای اصلاح‌طلبان استان باعث تشتت آرایی شد که درنهایت فقط به حضور ۸ نفر در لیست منتخبان انجامید. درک صحیح و دور از احساس این شورا می‌توانست شورای شهر تبریز را هم یکدست اصلاح‌طلب کند.
  ?یکی دیگر از بازندگان این انتخابات اعضای دوره قبل شورای شهر بودند که فقط دو نفرشان توانست دوباره به ساختمان شهرداری وارد شود. عملکرد پرانتقاد دوره چهارم شورای شهر تبریز در انتخابات باعث این شکست شد و امید است این اتفاق درسی برای اعضای جدید شورا باشد.
  ?با چنین تکثر آرایی که در شورای شهر وجود دارد به‌احتمال بسیار زیاد شاهد یکدستی شورای شهر پنجم نخواهیم بود و باید منتظر یکشنبه‌های جنجالی این شورا باشیم. اولین کارزار منتخبان مردم انتخاب شهردار تبریز است که باید منتظر ماند و دید آیا افراد انتخاب‌شده توسط رأی مردم به افکار و عقاید رأی‌دهندگانشان پایبند خواهند بود یا بازهم شاهد معجزه‌های عجیب و قریب در شورای شهر تبریز خواهیم بود.
  یادداشت از : شهرام شهنازیان- روزگار آنلاین

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "پیروزی اصلاح طلبان در اوج ناکامی شورائیان"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.