|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳ | کد خبر : 57197
 • پرینت

  رئیس کمیته انتخابات حزب اتحاد ملت آذربایجان شرقی:

  حزب «اتحاد ملت» به طور جدی در انتخابات شورای شهر حضور پیدا می کند

  آذرقلم: ما آقای روحانی را در شرایط حاضر بهترین گزینه برای اداره قوه مجریه می دانیم. بهترین گزینه هم برای اصلاح طلبان و نیروهای منتقد، هم برای اصولگرایان و هم برای کشور و نظام. آقای روحانی ثابت کرده است که توانایی بازگردن وضعیت کشور به شرایط نرمال و مطلوب را داشته است. البته انتقادهایی را هم داریم. مثلا عملکرد دولت در ارتباط با سیاست داخلی را مطلوب نمی دانیم.

  آذرقلم: دکتر محمدرضا خداوردی زاده، عضو شورای منطقه حزب اتحاد ملت و رئیس کمیته انتخابات این حزب در استان از برنامه های حزب خود برای انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا سخن گفت.

  خداوردی زاده که سابقه مدیرکلی اداره کل دامپزشکی استان در دولت اصلاحات و ریاست سازمان همیاری شهرداری های استان در دولت روحانی را دارا می باشد، در این مصاحبه به انتقاد از شورای شهر تبریز پرداخت و اعضا و ریاست این شورا را به پاسخگویی در رابطه با فساد موجود در شورا و شهرداری تبریز فراخواند. متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:

  خداوردی زاده

  حزب اتحاد ملت بصورت جدی در انتخابات شوراهای شهر حضور خواهد داشت

  * بعنوان رئیس کمیته انتخابات حزب اتحاد ملت آذربایجان شرقی، از برنامه ی این حزب در انتخابات شوراها بگویید:

  همانطور که مستحضر هستید پس از برداشتن دو گام موفق در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و انتخابات مجلس در سال ۹۴ که باعث خروج کشور از وضعیت نگران کننده اقتصادی-سیاسی و بازگشت عقلانیت و تدبیر به عرصه تصمیم گیری و مدیریت کشور شد، جبهه اصلاح طلبی برای برداشتن موفق گام سوم از ماه ها قبل فعالیت خود در ارتباط با انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را آغاز کرده است که این فعالیت ها در قالب شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در حال هماهنگی و پیگیری است. بر این اساس حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نیز بعنوان یکی از احزاب اصلی جریان اصلاح طلبی در این راستا فعال شده است. حزب اتحاد ملت آذربایجان شرقی نیز همانطور که پیش تر نیز در مصاحبه ها اعلام شد بحث انتخابات شوراها را بعنوان ماموریت اصلی کمیته انتخابات و کمیسیون مطالعات در پیش از انتخابات تعیین کرده است. کمیته انتخابات در ماه های گذشته بحث بررسی شاخص ها و انتخاب کاندیداهای حزبی و معرفی به شورای اصلاح طلبان را پیش برد و اکنون پس از اتمام مهلت ثبت نام کاندیداها در حال بررسی کاندیداهای مجموعه اصلاح طلبان برای ارائه لیست مورد نظر خود می باشد. از سوی دیگر کمیسیون مطالعات منطقه نیز مسئولیت تدوین برنامه های حزب در انتخابات پیش رو را برعهده گرفته است. باید اضافه کنم ستاد انتخاباتی حزب اتحاد ملت در اسفندماه سال گذشته تشکیل شد و آقای مسعود کریم زاد با نظر اعضای حزب مسئولیت اداره این ستاد در استان را عهده دار شد.

   

  اصلاح طلبان به شوراهای شهر بعنوان پارلمان های محلی نگاه می کنند

  * آن طور که از جدیت فعالیت اصلاح طلبان برای انتخابات شوراهای شهر مشخص است گویا مجموعه اصلاح طلبان از عملکرد شوراهای شهر در دوره چهارم رضایت ندارند. نظر شما در رابطه با شورای فعلی شهر تبریز چیست؟

  بلی؛ کاملا درست است. با وجود اینکه تشکیل شوراها از اول انقلاب در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گنجانده شده بود ولی روند اجرایی کردن آن به درازا کشیده بود که نهایتا در دولت اول اصلاحات که تاکید زیادی بر اصل مردم سالاری و ایجاد بستر دخالت مردم در امور تصمیم گیری کشور داشت، وارد فاز عملیاتی شد و انتخابات اولین دوره شوراهای شهر در سال ۷۷ برگزار گردید. آنچه که از تشکیل شوراهای شهر در نظر اصلاح طلبان بود ایفای نقش پارلمان های محلی توسط شوراها بود که این موضوع را می شد در گزینه های اصلاح طلبان برای شورای اول مشاهده کرد. اصلاح طلبان در این انتخابات بزرگانی همچون دکتر حجاریان و عبدالله نوری را برای تصدی کرسی های شوراهای شهر تهران معرفی کرده بودند. البته به دلیل نوپا بودن این نهاد مشکلاتی در سال های نخستین اجرایی شدن آن وجود داشت که به مرور قابل حل بود. متاسفانه بعد از پایان عمر دولت اصلاحات و آغاز دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد که اعتقاد چندانی به اصل مردم سالاری و لزوم دخالت مردم در تصمیم گیری ها نداشت، موضوع شوراها به حاشیه رفت و تبدیل به یک شورای تزئینی شد. از سوی دیگر نیز فضای سیاسی بسته این دوران باعث خانه نشینی بسیاری از بزرگان شده و با ردصلاحیت های صورت گرفته در انتخابات های دوره سوم و چهارم عملا شوراهای شهر به محلی برای حضور نیروهای غیرحرفه ای، ناشناس، غیر مقبول در نظر مردم و البته همراه با گفتمان دولت وقت شد! این موضوع در ترکیب شورای شهر تبریز نیز بخوبی خود را نشان می دهد. باید پرسید آیا ترکیب فعلی شورا که باید متشکل از نخبگان و معتمدین مردم باشد، مورد رضایت و وثوق مردم است؟ معدل اعضای فعلی شورای شهر چه فاصله ای با معدل جامعه دارد که خود را تصمیم گیر و تصمیم ساز برای مردم می دانند؟! وقتی صحبتهای نماینده های شورای شهر تبریز را می شنویم تاسف می خوریم که افرادی بعنوان وکلای مردم در شورا هستند که حتی کمترین آشنایی با روش صحیح بحث و گفتگو و تصمیم گیری ندارند!

   

   رئیس و اعضای شورای شهر تبریز در مورد فساد در شهرداری تبریز و عملکرد نظارتی ضعیف شورا پاسخگو باشند

  * مسائلی را در دوره چهارم شورای شهر تبریز شاهد بودیم که به تعلیق چهار نفر از نمایندگان نیز انجامید. نظر شما در مورد این اتفاقات چیست؟!

  بلی متاسفانه می توان گفت دوره اخیر شورای شهر تبریز، تلخ ترین و تاسف انگیزترین دوره در طول چهار دوره تشکیل شوراهای شهر بود. همانطور که در پاسخ سوال قبل نیز گفتم بسته شدن فضای سیاسی کشور و ردصلاحیت بخشی از نخبگان جامعه در انتخابات دوره چهارم باعث تشکیل شورایی بشدت ضعیف و ناکارآمد در تبریز و سایر شهرهای کشور شد. عرصه کاندیداهای شورای چهارم به قدری بسته و خالی از بزرگان بود که شاهد بودیم افرادی بدون سابقه و تجربه به صرف داشتن پوسترهای جذاب و یا سواستفاده از علاقه مردم تبریز به تیم تراکتورسازی وارد شورای شهر شدند. خوب مشخص است وقتی فردی تجربه کار تشکیلاتی ندارد، آشنایی با فضای سیاسی شهر و کشور ندارد و هیچ تشکل، حزب و مجموعه ای را بعنوان مشاور خود نمی بینید به دام برخی افراد سودجو می افتاد و وسوسه می شود!

  از سوی دیگر باید اعضای فعلی شورای تبریز و در راس آن رئیس آن را دعوت به پاسخگویی در این ارتباط کرد! دوستان شورا بجای لبخند زدن به دوربین خبرنگاران باید بیایند و توضیح دهند که شورایی که باید نظارت بر عملکرد مالی و اجرایی شهرداری داشته باشد و جلوی فسادهای موجود در شهرداری تبریز(که داد همه مردم را در آورده است) بایستد، چگونه تبدیل به بخش مهمی از حلقه این فساد شده است! اعضای شورای شهر چنان خندان و با غرور در اولین ساعت های آغاز ثبت نام انتخابات دست در دست هم و سینه جلو داده اقدام به ثبت نام در انتخابات کردند که گویی نمایندگان درخشان ترین و کارآمدترین پارلمان محلی جهان بوده اند! بنده از فعالین سیاسی و مدنی تبریز و همچنین فعالان مطبوعاتی می خواهم که اعضای شورا را مجبور به پاسخگویی در ارتباط با فسادهای موجود در شهرداری و نقش نظارتی شورای شهر در این ارتباط بکنند! مردم تبریز باید بدانند شورای شهر با تعطیل کردن وظیفه نظارتی خود در سال های اخیر فضا را برای گسترش فساد در مجموعه شورای شهر و شهرداری تبریز مهیا کرده است!

   

  روحانی کاندیدای حزب اتحاد در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود

  * و سوال آخر، راهبرد حزب اتحاد در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری چه خواهد بود؟!

  راهبرد حزب اتحاد ملت بارها توسط دبیرکل، دفتر سیاسی و اعضای شورای مرکزی به استحضار مردم رسیده است. ما آقای روحانی را در شرایط حاضر بهترین گزینه برای اداره قوه مجریه می دانیم. بهترین گزینه هم برای اصلاح طلبان و نیروهای منتقد، هم برای اصولگرایان و هم برای کشور و نظام. آقای روحانی ثابت کرده است که توانایی بازگردن وضعیت کشور به شرایط نرمال و مطلوب را داشته است. البته انتقادهایی را هم داریم. مثلا عملکرد دولت در ارتباط با سیاست داخلی را مطلوب نمی دانیم.

  در مورد نامزد پوششی اصلاح طلبان؟ 

  حزب اتحاد ملت موافق حضور نامزد پوششی در انتخابات نیست. ما اعتقاد داریم که نیروهای هوادار دولت باید قویا از آقای روحانی حمایت کنند و اجازه ی ایجاد مسائل حاشیه ای را ندهند. اصلاح طلبان اگر می خواهند همراه با آقای روحانی در مقابل هجمه ها و بی اخلاقی های مخالفان دولت بایستند باید تلاش کنند از ابزارهای اطلاع رسانی موجود همچون مطبوعات و شبکه های اجتماعی برای آگاه سازی مردم نسبت به عملکرد مثبت دولت و پاسخگویی به تخریب های طرف مقابل استفاده کنند. سیاست داشتن نامزد پوششی چندان مناسب به نظر نمی رسد.

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "حزب «اتحاد ملت» به طور جدی در انتخابات شورای شهر حضور پیدا می کند"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.