|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۵ | کد خبر : 56883
 • پرینت

  معرفی انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی پژواک طاهر

  سه اپیزود از سرطان: درد، هزینه و حمایت!

  آذرقلم: درد سرطان، تنها درد بیماری نیست. بیمار مبتلا به سرطان دردی بزرگتر از بیماری به نام درد درمان دارد . دردی به نام هزینه شیمی درمانی، جراحی، دارو، و… که یک خانواده متوسط و گاها متمول را به زیر خط فقر می کشاند. دردی که تا به امروز درمانهای متعددی برایش تصویب و تجویز شده است، اما متأسفانه این درمانها جواب نداده است.

  جهانبخش احمدیان

  نگارنده: جهانبخش احمدیان

  اپیزود اول: سرطان

  آذرقلم: آن قدیمها، یعنی ۳۰، ۴۰ سال پیش سرطان در بین عامه مردم معنایی نداشت. خیلی ها با این بیماری آشنا نبودند و تنها چیزی که از این بیماری می دانستند، خون بالا آوردن یکی از پیرمردهای روستا یا فامیل بود که پس از دو سه بار تکرار این اتقاق، دار فانی را وداع می گفت. امروز اما جریان کمی فرق کرده است و این بیماری به هیچ کس رحم نکرده و زن و مرد و پیر و جوان نمی شناسد.

  با گسترش شهرنشینی و کوچ دسته جمعی روستاییان به شهرها، عوامل مختلفی سبب گردید تا سرطان تهدیدگر اصلی زندگی مردم و بخشی از اخبار روزمره آن باشد. در کنار موروثی بودن این بیماری، عواملی چون : تغذیه نامناسب، عدم تحرک، محصولات تراریخته، آب و هوای آلوده، استرس و فشار روحی روانی، کودهای شیمیایی کشاورزان و… نقش مهمی در شکل گیری سلولهای سرطانی در افراد و رشد آنها دارد.

  اپیزود دوم، درد  و هزینه

  درد سرطان، تنها درد بیماری نیست. بیمار مبتلا به سرطان دردی بزرگتر از بیماری به نام  درد درمان دارد . دردی به نام هزینه شیمی درمانی، جراحی، دارو، و… که یک خانواده متوسط و گاها متمول را  به زیر خط فقر می کشاند. دردی که تا به امروز درمانهای متعددی برایش تصویب  و تجویز شده است، اما متأسفانه این درمانها جواب نداده است. هنوز که هنوز است این درد به قوت خود باقی مانده است و هر روز بیش از دیروز نمود پیدا می کند.

  با وجود تأکید مقام معظم رهبری  بر این اصل مهم که ” ما می خواهیم اگر کسی در خانواده ای مریض شد به جز رنج بیماری، رنج دیگری نداشته باشد. ” کم کاریهایی در حوزه اجرا و درمان صورت گرفته است. هر چند اگر بیماران مبتلا به سرطان اگر در بیمارستان بستری و تحت شیمی درمانی قرار بگیرند، تنها ۱۰ درصد از این هزینه درمان را خواهند پرداخت و مابقی توسط بیمه تعهدگر و خود بیمارستان تأمین خواهد شد.

  اما مشکل اصلی اینجاست که این بیمارستانها یا ظرفیت خالی جهت پذیرش بیماران مبتلا به سرطان ندارند، و یا به دلیل عدم وجود دارو، از پذیرش بیمار امتناع می ورزند. و اینگونه می شود که بیمار برای شیمی درمانی سر از مطب هایی در می آورد که یکی دو سال پیش طی مصوبه ای ممنوع اعلام شده است. در این بین گاها سوء استفاده هایی نیز از بیماران مبتلا به سرطان می شود که در نوع خود قابل تأمل هستند. به عنوان مثال، چرا بایستی کادر درمان بیماران خود را به مطب خصوصی فراخوانده و در آنجا بصورت سرپایی به تزریق داروهای شیمی درمانی بپردازند؟ آن هم با اخذ نوبت قبلی و مبالغ هنگفتی به عنوان حق تزریق که به دور از اخلاق و کرامت انسانی است. مگر تزریق چند دارو چقدر وقت و انرژی می برد که بیمار مبتلا به سرطان بایستی ۳۰۰ هزار تومان بابت آن پرداخت کند؟ کدام بیمه تعهدگر هزینه این تزریق در مطب را بر عهده گرفته است؟

  Image result for ‫سرطان‬‎

  اپیزود سوم: حمایت

  معرفی انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان پژواک طاهر

  سال ۷۹ را می توان نقطه ثقل حمایت از بیماران مبتلا به سرطان و تأسیس انجمن پژواک طاهر دانست. در این سال جوانی از شهر تبریز، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه تبریز و حین خدمت سربازی مبتلا به این بیماری گشته و با استعانت از حق تعالی و قبول مشیت الهی مراحل درمانی خود را در در تبریز و تحت نظر پزشکان متخصص و متعهد این شهر آغاز کرد. پس از سیر درمانی موفق در تبریز، برای پیوند مغز و استخوان به تهران رفته و با موفقیت آن پیوند را پشت سر گذاشت.

  مستجاب احمدیان، در طول دوره درمان خود، چه  در تبریز و چه در تهران، از نزدیک شاهد رنج و مشقت بیماران مبتلا به سرطان و خانواده های آنها بود. پیرمردی را دیده بود که نه به خاطر بیماری سرطان دختر جوانش، بلکه به خاطر عدم تمکین مالی و هزینه درمان گریه می کرد. شوهری که زنش را به این خاطر طلاق داده بود، یا کودکی که معصومانه در راهروهای بیمارستان قدم می زد.

  مشاهده این وضعیت نابسامان، مهمترین عامل تأسیس انجمن پژواک طاهر بود. مستجاب به شکرانه بازیابی سلامتی خود و مهمتر از آن حمایت و دستگیری از بیماران مبتلا به سرطان و خانواده های آنها و همیاری و همدلی کادر متعهد و دلسوز بیمارستان قاضی تبریز، اساسنامه انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان را تدوین و در سال ۸۷ موفق به اخذ مجوز گردید تا یاریگر بخشی از دردها و آلام  و مهمترین آنها یعنی هزینه درمان بیماران مبتلا به سرطان باشد.

  ***

  انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان «پژواک طاهر» یکی از این مؤسسه های مردم نهاد است که در سال ۱۳۸۷ و به همت جمعی از  اساتید دانشگاه علوم پزشکی تبریز و معتمدین شهر و استان تأسیس گردید. این انجمن از بدو تأسیس تا به امروز خود را موظف به حضور در کنار بیماران سرطانی و خانواده های آنها می داند.

  فعالیتهای این انجمن شامل: اطلاع رسانی در مورد بیماریهای مختلف سرطانی ، طرق پیشگیری و درمان آنها، شناسایی و حمایت و  راهنمایی بیماران به مراکز درمانی تخصصی، کمک به تأمین هزینه درمانی بیماران نیازمند، ارائه کارتهای آزمایشگاهی که بخش اعظمی از هزینه درمان این بیماران را تشکیل می دهد، پخش ارزاق نذری و … می شود که این امر مهم تنها با یاری و دستگیری مردم خیر و نوع دوست شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی تا به امروز ادامه یافته و به حول و قوه الهی من بعد نیز ادامه خواهد داشت. بیماران مبتلا به سرطان در هر دوره از شیمی درمانی خود بخشی از هزینه داروهای خود را توسط انجمن دریافت می کنند. به عبارتی در هر دوره دو هفته ای یا ۲۱ روز یکبار، نسخه های این بیماران مورد پذیرش انجمن قرار گرفته و بخشی از آن توسط انجمن به حساب داروخانه های طرف قرارداد ریخته می شود.

  همچنین برخی از خدمات دیگری که توسط این انجمن و با معرفی آن به صورت رایگان در اختیار بیماران مبتلا به سرطان قرار می گیرد، عبارت است از :

  * سونوگرافی رایگان، که طی  قراردادی  بصورت رایگان در اختیار این عزیزان می باشد

  * خدمات دندان پزشکی رایگان برای بیماران تحت پوشش انجمن

  * خدمات پزشکی در زمینه مامایی و زنان و زایمان

  * خدمات جراحی رایگان برای بیماران تحت پوشش و نیازمند جراحی

  محدوده فعالیت این انجمن، شمالغرب کشور است که با نگاه نوع دوستانه پذیرای تمامی بیمارانی است که از استانهای همجوار، برای سیر درمان خود تبریز را انتخاب کرده اند.

  این انجمن از بدو تأسیس تاکنون ۱۷۳۶ نفر از بیماران مبتلا به سرطان را تحت پوشش خود دارد که بصورت ماهانه وضعیت درمانی آنها مورد تحقیق و حمایت انجمن قرار می گیرد. در این بین هستند کسانی که با لطف و عنایت الهی و حمایتهای این انجمن، سلامتی خود را بازیافته و اکنون یکی از حامیان مالی این انجمن شده اند.

  تمامی این امور محقق نمی شود مگر با همدلی و یاری مردم نوع دوست تبریز که همواره وظیفه خود می دانند یاریگر موسسات خیریه باشند. پزشکان متعهد و متخصصی که تخصص خود را مدیون این مردم و این کشور دانسته و بر خود وظیفه می دانند که امروز در خدمت بیماران مبتلا به سرطان باشند. باشد که جملگی مورد رحمت خداوند متعال قرار بگیریم .

   

  آدرس موقت فعلی :

  تبریز، خیابان ۱۷شهریور نرسیده به چهارراه باغشمال، اول کوچه حاج جبار نایب، جنب دبستان شهید بهشتی، طبقه دوم  «طبقه دوم داروخانه موحد دانش»

  تلفن دفتر انجمن خیریه پژواک طاهر:

  ۰۴۱۳۵۵۷۰۰۳۵

  ۰۴۱۳۵۵۷۰۰۳۶

  ۰۹۱۴۸۵۲۹۹۶۱

  شماره حسابهای بانک شهر،

  حساب جاری:    ۱۰۰۸۱۰۱۸۴۵۶۳

  حساب سپرده:   ۷۰۰۸۱۰۰۵۸۲۳۳

  شماره ۱۶رقمی کارت بانک شهر،

  ۵۰۴۷۰۶۱۰۹۰۰۱۵۱۳۸

  ۵۰۴۷۰۶۱۰۹۰۰۱۵۶۶۶

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "سه اپیزود از سرطان: درد، هزینه و حمایت!"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.