|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰ | کد خبر : 56006
 • پرینت

  یادداشت ورزشی: محمد امین خوش نیت

  محرومیت تراکتور، توفیقی اجباری برای جوانگرایی

  آذرقلم: بررسی ها نشان می دهد که کفه پا به سن گذاشته ها در تراکتورسازی سنگین تر است.
  تراکتورسازی نیم فصل دوم لیگ برتر را با ۱۰ بازیکن بالای ۳۰ سال آغاز کرد. هر چند که در ادامه برای برخی از این بازیکنان مشکلاتی پیش آمد.

  محمد امین خوش نیت

  یادداشت ورزشی: محمد امین خوش نیت

  آذرقلم: امروزه «جوانگرایی» یکی از اصول  تیم داری حرفه ای در دنیا و از عوامل اصلی موفقیت تیم های فوتبال به حساب می آید. دوندگی، جسارت، زیاده خواهی و نترس بودن از مشخصه های بازیکنان جوانی است که تنها به یک فرصت احتیاج دارند تا در معرض دید عموم گذاشته و نظر مثبت مربی و سکوهای تیم را جلب کنند. بیشتر باشگاههای حرفه ای دنیا، قرارداد بازیکنان زیر ۲۳ سال خود را ۵ ساله می بندند، و قرارداد بازیکنان مسن تیم را تا یک یا دو سال  تقلیل می دهند.

  از طرف دیگر، تجربه، ملاحظه کاری، بازی سنجیده و منطقی از مشخصه های بارز افراد پا به سن گذاشته است. ویژگی هایی که در بسیاری از بازیهای بزرگ عصای دست مربیان برای حفظ یا تغییر نتیجه است .

  با این وصف، چنین می توان تعبیر و تفسیر کرد که تیمی می تواند در مستطیل سبز موفق عمل کند که ترکیبی از این دو مشخصه را به میدان بفرستد. به عبارتی در کنار تجربه و پختگی بازیکنان، نیروی جوانی نیز به تیم تزریق کرده و نتیجه دلخواه را بگیرد. کاری که خیلی از تیم های لیگ برتر ما یا میلی به انجام آن دارند و یا ترس استفاده از آن را دارند. نگاهی به فصول گذشته بیندازیم، متوجه اهمیت جوانگرایی و موفقیت تیمهایی که از این ترکیب استفاده کرده اند، خواهیم شد. استقلال خوزستان، با بازیکنانی جوان و گمنام در کنار یکی دو نفر خارجی و بازیکن باتجربه داخلی قهرمان لیگ برتر شد. همین تراکتور خودمان، زمانی که رسول خطیبی سرمربی آن بود، با جوانگرایی توأم با تجربه، نتایج خوبی را بدست آورد. استقلال تهران نیز پس از ناکامی در هفته های اول و با بازیکنان مسن و با تجربه، با تزریق نیروی جوانی و بازیکنان گمنام، بهترین نتایج این فصل را در هفته های اخیر گرفته اند.

  با این اوصاف، اوضاع تیم تراکتورسازی در بحث بازیکن به چه شکلی است؟ آیا در ادامه راه به مشکل خواهد خورد؟ یا با تکیه بر نیروی تجربه فصل موفقی را پشت سر خواهد گذاشت؟

  بررسی ها نشان می دهد که کفه پا به سن گذاشته ها در تراکتورسازی سنگین تر است.

  تراکتور 95

  تراکتورسازی نیم فصل دوم لیگ برتر را با ۱۰ بازیکن بالای ۳۰ سال آغاز کرد. هر چند که در ادامه برای برخی از این بازیکنان مشکلاتی پیش آمد.

  در حال حاضر این تیم ۸ بازیکن بالای ۳۰ سال دارد اما شهرام گودرزی و خالد شفیعی هم که ۲۹ سال و ۱۰ ماه دارند تا ماه فروردین ۳۰ ساله خواهند شد.

  بازیکنان بالای ۳۰ سال تیم فوتبال تراکتورسازی اینها هستند:

  ۱-محسن بنگر: ۳۷سال و ۶ ماه ( که شنیده ها حکایت از جدایی او از این تیم دارد)

  ۲-ادر لوسیانو: ۳۴ سال و ۵ ماه

  ۳-محمد نوری: ۳۴ سال

  ۴-هاشم بیگ زاده: ۳۳سال

  ۵-محمد ابراهیمی: ۳۲سال و ۲ ماه

  ۶-محمد ایرانپوریان: ۳۱ سال و ۴ ماه

  ۷-فرزاد حاتمی: ۳۱ سال

  ۸-مهدی کیانی: ۳۰سال

  ۹- خالد شفیعی و شهرام گودرزی: ۲۹ سال و ۱۰ ماه

  محرومیت تراکتور از دو پنجره نقل و انتقالات آتی، بهترین فرصت برای جوانگرایی و علی الخصوص بومی گرایی در تیم است. اگر فرض کنیم که تراکتور موفق نشود که این بازیکنان فعلی را برای فصل آینده نیز حفظ کند، باز هم به مشکل بزرگی خواهد خورد که تنها راه چاره آن استفاده از بازیکنان جوان و امیدهای تراکتور است که دست بر قضا این روزها در بهترین شرایط هستند و  در صدر جدول لیگ امیدهای کشور قرار دارند.

  آیا وقت آن نرسیده که تیم تراکتورسازی از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را برده و دست به جوانگرایی بزند؟ این محرومیت به واقع توفیق اجباری برای تراکتور و ژنرال کارکشته آن است تا هم میانگین سنی تیم را پایین بیاورد و خدمتی به فوتبال استان کرده  و بازیکنان بومی تراکتور را در سطح ملی مطرح کند. مطمئنا این کار جزو موفقیتهای ژنرال در دومین حضورش در تراکتور خواهد بود.

 • برچسب ها : , ,
 • نظرات کاربران در "محرومیت تراکتور، توفیقی اجباری برای جوانگرایی"
  ۲ نظر برای “محرومیت تراکتور، توفیقی اجباری برای جوانگرایی”
  1. سعید گفت:

   برخی از بازیکنان امید که در کنار تیم تمرین میکنند بازیکن سرباز هستند.
   تراختور باید به بازیکنانی میدان بده که محصول اکادمی خود باشگاه باشد یا با باشگاه قرارداد بلند مدت داشته باشند. تا آینده تیم تضمین بشه.
   نه اینکه بازیکن سرباز و اینجا با تجربه کنیم و بعد از پایان سربازی بفرستیم تیمی که باهاش قرارداد داره

  2. تراختورچی گفت:

   ترکیب بازیکنان جوان و باتجربه رمز موفقیت هست این فصل بیش از حد میانگین سنی تیم و با جذب برخی بازیکنان مسن که به درد تیم هم نخوردند بالا برد کادر فنی تیم.


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.