|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۳ | کد خبر : 55886
 • پرینت

  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  مکتب تراکتور

  آذرقلم: بچه که بودیم، کل کل بزرگانمان سر ماشین و تراکتور ما را ترغیب به هواداری از یکی از این دو تیم می کرد. واقعا خیلی سخت بود تبریزی باشید و یکی از این دو تیم را انتخاب کنید. در این بین رنگ قرمز جذابیت خاصی برای ما داشت. افزون بر این شعارهایی که عین لالایی مادرانه، از بزرگانمان می شنیدیم، بیش از پیش ما را عاشق تراکتور می کرد.

  جهانبخش احمدیانیادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  آذرقلم: بچه که بودیم، کل کل بزرگانمان سر ماشین و تراکتور ما را ترغیب به هواداری از یکی از این دو تیم می کرد. واقعا خیلی سخت بود تبریزی باشید و یکی از این دو تیم را انتخاب کنید. در این بین رنگ قرمز جذابیت خاصی برای ما داشت. افزون بر این شعارهایی که عین لالایی مادرانه، از بزرگانمان می شنیدیم، بیش از پیش ما را عاشق تراکتور می کرد.

  یئل یاتار طوفان یاتار یاتماز تیراختور بایراقی

  و یا : داغلاری سوکر، تیراختور تیراختور،

  سالها گذشت و گذشت، تراکتور از سطح اول  فوتبال  کشور دور ماند، ولی ما آذربایجانیهای عاشق تراکتور از عشق خود دور نماندیم. در تاریخ مسابقات فوتبال و در لیگ های دسته اولی و دومی، و در هیچ جای جهان سابقه نداشته است که هفتاد هزار برای تماشای یک مسابقه بروند. هوادارانی که بسیاری از تیمهای متمول لیگ برتری و سطح اولی، آرزوی داشتن آنها را داشتند و با همین آرزو نیز از لیگ برتر جدا شدند.

  تراکتور که لیگ برتری شد، این شور و هیجان دو برابر گردید، ورزشگاهی که هنوز صندلی نداشت و سکوهایش بتنی بودند، میزبان ۱۱۰ هزار عاشق تراکتوری بودند. کمتر بازی را در لیگ هشتم و نهم می توان یافت که هواداران تراکتور کمتر از ۶۰ هزار  نفر باشند. همین شور و هیجان و حضور چند ده هزار نفری، زنگ خطری بود برای تیم های دیگر و مسولانی که توان مدیریت این همه هوادار را نداشتند و به تبع آن سیاست خصمانه ای در قبال این هواداران و تراکتور گرفته  شد.

  تماشاگران

  قصدمان بیان اتفاقات و سناریوهای تراکتورستیز و هوادارهراس در گذشته  نیست، چون تکرار مکررات،  ملال آور است و خاطر هواداران را مکدر خواهد ساخت. تنها می خواهیم به مکتبی اشاره کنیم که عاشقانش با تمام سختی ها و تبعیض و بی عدالتی ها، باز دست از این مکتب عشق بر نداشتند. شاید زبان ما قاصر از بیان چیستی و ماهیت این مکتب باشد، اما شاعر چه خوب فرموده است :

  در مکتب ما رسم فراموشی نیست

  در مسلک ما عشق هم آغوشی نیست

  مهر تو اگر به هستی ما افتاد

  هرگز به سرم خیال خاموشی نیست

  آری مهر تراکتور در دل ما افتاده است و خیال خاموشی نداریم. هر بلایی که می خواهند سر تراکتور بیاورند، ما همواره پشتیبان و حامی تیم خواهیم بود. برای ما بازیکن و مربی هدف نیست، تنها عناصری برای نمایش عظمت تراکتور هستند.

  مهم نیست که از طرف فیفا محروم شده ایم، یا اهمیتی ندارد که این سهل انگاری به عمد بوده یا به سهو، تنها چیزی که برای ما مهم است تراکتور است. تیمی که بتوانیم دورش جمع شده و فریاد حق طلبی و عدالتخواهی خود را سر دهیم. تراکتور مکتبی است که تمام شدنی نیست، با محرومیت و دسته اول و دوم و… این مکتب را پایانی نخواهد بود. بلکه بیش از پیش بر مریدانش خواهد افزود.

  شنبه دیدار مهمی در برابر ذوب آهن اصفهان داریم. اگر دقت کنیم نسبت به ترکیب نیم فصل اول، تنها یک بازیکن اصلی خود را نداریم. یعنی به عبارتی نبایستی عدم حضور بازیکنی مثل سروش رفیعی، لطمه ای به بازی تیم و تاکتیک تیمی ما بزند. بازیکنان خوب و مطرحی داریم که مطمئنا جای او را پر خواهند کرد. جاسم کرار، محمد نوری، محمد ابراهیمی و… هر کدام برای خودشان یک میداندار بزرگ هستند. پس بدون هیچگونه بهانه ای، روز شنبه استادیوم یادگار امام را پر خواهیم کرد تا بدخواهان تراکتور و فوتبال تبریز و آذربایجان بدانند که این عشق تمام شدنی نیست و مکتب تراکتوری ما تا ابد الدهر ادامه خواهد داشت.

  یاشاسین تیراختور، یاشاسین آذربایجان

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "مکتب تراکتور"
  ۱۴ نظر برای “مکتب تراکتور”
  1. فرهاد آذربایجان گفت:

   ادبیاتیوی اصلاح ائله قارداش
   یانی نئجه ” واقعا خیلی سخت بود تبریزی باشید و یکی از این دو تیم را انتخاب کنید ” ؟
   بو دعوالار فقط تبریزلی لرین آراسیندا وار … باشقا شهرلر هم ماشینی سئویر هم تراختورو… مخصوصا تبریزلی لر نه تراختورون اویونلارینا گئدیرلر نه ماشینین

   • احمدیان گفت:

    سلام .
    ائله بیر سیز تبریز فوتبالیندان خبریز یوخدور !!!!
    یا بو نئچه ایلده کی تیراختور شورو گؤتوروب سیزی!!
    بیر زامان واریدی تبریزده تیراختور ماشین کل کلی اولاردی . ۲۰ ایل ، ۳۰ ایل بوندان اؤنجه نی دییرم . بلکه یاشیز چاتماییر او گونلره ، حتما سوروشون بؤیوکلریزدن بویورارلار

  2. عشق فقط تراختور گفت:

   یل یاتار طوفان یاتار یاتماز تراختور بایراقی

  3. وحید گفت:

   یاشاسین تراختور

  4. تراختورچی گفت:

   همه اینها بخاطر اینکه هوادار و دلسرد کنند.
   تراختور اگر هوادار نداشت کسی کاری به کارش نداشت ولی چون هوادار داره عده ای اینو به عنوان تهدید میدونند و هر طور که از دستشون برمیاد سنگ اندازی میکنند.

   از اذیت هوادار هنگام ورود به استادیوم تا راههای و پارکینگ نا مناسب استادیوم تا جریمه و محروم کردن هواداران تا نا داوری و….. بگیر تا همین چمن استادیوم که به این روز انداختند و اجازه ندادند چمن درجه یک داشته باشه استادیوم.

   • امید گفت:

    تنها فوتبال نیست در همه چیز همینطور هست.
    ما در همه موارد تبعیض و بی عدالتی و میبینیم و این شرایط برای آینده کشور بسیار خطرناک خواهد بود.
    چون با ظلم هیچ چیزی پایدار نمیمونه

  5. میانالی گفت:

   یاشاسین تراختور کبیر پاک

  6. تراختور عاشیقلری گفت:

   تراختور قهرمان قلبهای ماست

  7. علیرضا گفت:

   هرکاری هم کنند عاشق تراختور بودیم و هستیم و خواهیم ماند

  8. تراختور عاشقی گفت:

   شاید از پرسپولیس شش امتیاز کسر بشه.

   تراختور باید قدرتمندانه به استقبال ده بازی بعدی بره قهرمان هم نشدیم حداقل باید رده دوم و حفظ کنیم. جام حذفی خیلی مهمه.

   این فصل تراختور کبیر در آسیا نیست اما در مقابل همه رقبا(پرسپولیس- ذوب اهن- استقلال) در آسیا هستند و این فصل بهترین فرصت برای تراختور بود تا قهرمان بشه که این وضع درست شد.
   البته نباید از اشتباهات کادر فنی در جذب برخی بازیکنام مثل خنگر کثیف و.. .. و اشتباهات در برخی بازیها گذشت. اگر بازی مقابل ماشین سوزی و میبردیم و بازیکنان کلیدی هم در برابر ماشین سوزی کمی خویشتنداری میکردند و محروم نمیشدند با اینکه میدانستند داور منتظر بهانه هست کارت بده و…. میتونستیم حداقل در برابر چرتپولیس هم مساوی کنیم و فاصله امتیازاتمان با چرتپولس کم میشد و میتونستیم خیلی امیدوار باشیم در ادامه برای قهرمانی.

   پرسپولیس از این به بعد بازیهای آسیایی اش شروع میشود و هر ۴ روز یک بار بازی خواهند کرد و این بهترین فرصت میتونست برای تراختور باشه تا صدر جدول و از پرسپولیس بگیره.
   حتی با این وضعیت که برای تیم پیش اومد باز ما میتونستیم خیلی شانس داشته باشیم برای قهرمانی ولی بی تدبیر کادر فنی در بازی با ماشین سوزی وپرسپولیس تراختور از کورس عقب انداخت.

  9. تراختور کبیر ما گفت:

   تراختور عشقی بیتمز

  10. تراختورچی گفت:

   عشق به تراختور عشق به آذربایجان و هویتمان هست

  11. ناشناس گفت:

   چراکمیته اخلاق بادیدن فحاشی طرفداران پرسپولیس به ملت آذربایجان ساکت نشسته است ؟

  12. علی گفت:

   در بازی با پرسپولیس ۹۰ دقیقه به آذربایجانیها توهین شد اما دریغ از یک برخورد حتی کوچک!!!!!!


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.