|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۸ | کد خبر : 55071
 • پرینت

  آذرقلم: طی یک هفته گذشته، یکی از مهمترین اخباری که در شبکه های اجتماعی کاربران آذربایجان شرقی و برخی رسانه ها، منتشر شد، خبر مربوط به افزایش سهم تامین مالیاتی آذربایجان شرقی در مقایسه با سایر استان ها و از جمله تهران، اصفهان و فارس بود.

  آذرقلم:  طی یک هفته گذشته، یکی از مهمترین اخباری که در شبکه های اجتماعی کاربران آذربایجان شرقی و برخی رسانه ها، منتشر شد، خبر مربوط به افزایش سهم تامین مالیاتی آذربایجان شرقی در مقایسه با سایر استان ها و از جمله تهران، اصفهان و فارس بود.

  به گزارش آذرقلم، این خبر که مورد توجه ویژه برخی از اصولگرایان منتقد دولت هم قرار گرفت بهانه ای شد تا برخی از نمایندگان تبریز در مجلس، نوک پیکان حمله خود را به سمت دولت و مسئولین دولتی منتسب به دولت روحانی در تبریز نشانه بگیرند .

  حتی کار به جایی رسید که در برخی از گروه ها و کانال ها به نام دفاع از حقوق اقتصادی آذربایجان، «کمپین مخالفت با افزایش مالیات آذربایجان » راه اندازی شود. همین امر سبب شد تا بهانه دست برخی از گروه های سیاسی و برخی از قوم گرایان بیفتد تا در شبکه های خبری و اجتماعی خود، مسئولان دولتی آذربایجان را به بی کفایتی متهم کرده و مردم را به برخوردهای قهری تشویق کنند.

  سکوت طولانی مسولان سیاسی و اقتصادی استان هم این شائبه را تقویت کرد که به درستی افزایش سهم مالیاتی آذربایجان شرقی اتفاق افتاده است تا اینکه این مسئولان بالاخره روزه سکوت خود را بعد از یک هفته شکستند و نسبت به این اخبار واکنش نشان دادند. از استاندار گرفته تا مدیرکل مالیاتی و رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی، این موضوع را به شدت انکار کردند و آن را ساخته ذهن مخالفان دانسته و حتی انتشار دهندگان این خبر را به بی سوادی متهم کردند! در همین رابطه، دیدگاه مسئولان را مرور می کنیم:

   

  استاندار: اخذ مالیات بیشتر در آذربایجان شرقی صحت ندارد/ توپ تعیین مالیات در زمین نمایندگان

  جبارزاده

  استاندار آذربایجان شرقی خبر اخذ مالیات بیشتر در این استان را نادرست خواند و گفت: هنوز جداول مالیاتی ابلاغ نشده و نمایندگان مجلس وظیفه تایید پیش بینی درآمدهای مالیاتی را بر عهده دارند.

  اسماعیل جبارزاده گفت: اخبار منتشر شده در خصوص توزیع بودجه و این که مالیات آذربایجان شرقی نسبت به سایر استان ها بیشتر است نادرست می باشد.

  وی با اشاره به این که در مدت ۱۶ سال که به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی حضور داشتم عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بودم، گفت: به همین دلیل از برنامه و بودجه آگاهی دارم و تاکید می کنم که هنوز لیست مالیات به اداره کل مالیات آذربایجان شرقی ابلاغ نشده است.

  جبارزاده از مدیرکل مالیات اذربایجان شرقی درخواست کرد در این خصوص طی نشست خبری با خبرنگاران برای تنویر افکار عمومی روشنگری کند.

  وی گفت: از هیچ واحد تولیدی، صنفی، خدماتی و صنعتی به ناحق مالیات گرفته نمی شود و مالیاتی خارج از حق قانونی تحمیل نمی شود.

  جبارزاده تاکید کرد: هنوز جداول مالیاتی اعلام نشده تا گفته شود مالیات این استان چقدر است فقط پیش بینی درآمدهای استانی است که مالیات نیز بر اساس آن درآمدها پیشنهاد شده است.

  وی یادآور شد: لایحه بودجه، پیش بینی در آمد و هزینه است و این پیشنهادی است که از سوی دولت به مجلس ارایه شده و نمایندگان محترم به عنوان نمایندگان مردم موظف به بررسی آن هستند.

  استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: این امر جزو وظایف قانونی و ذاتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که می توانند به هر شکل که مورد تاییدشان است آن را کاهش و یا افزایش دهند.

  مدیر‌کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی: هنوز سهم مالیاتی استان مشخص نشده است: ضریب افزایش مالیاتی استان ۹ درصد است

  شریفی مالیات

  مدیر‌کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی گفت: شاید منظور از عدد ۱۳٫۹ درصد که در لایحه بودجه مطرح شده درآمدهای عمومی استان باشد که از ۱۵ ردیف درآمدی تشکیل می‌یابد که یکی هم مالیات می‌تواند باشد.

  غلام‌رضا شریفی اظهار داشت: تا زمانی که رقم مالیاتی به صورت مکتوب ابلاغ نشده نمی‌توان در این مورد بحثی مطرح کرد و تاکنون سهم مالیات استان مشخص و روشن نشده است

  شریفی همچنین گفت: یکی از تکالیف ما تکمیل شدن مالیات بر ارزش افزوده است که با پیاده سازی کامل آن خواهیم توانست مالیات‌های تکلیف شده در قوانین بودجه سال را تامین کنیم و در سال ۹۵ حدود ۹ درصد ضریب افزایش مالیات را در استان داریم.

  شریفی با بیان این‌که ۳۰ درصد فعالیت اقتصادی استان زیرزمینی است، گفت: ۸۰ تا ۸۵ درصد درآمدهای استان از محل دریافت مالیات است..

  وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه وجود فرار مالیاتی را انکار نمی‌کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر متاسفانه ۳۰ درصد از فعالیت‌های اقتصادی کشور ما به صورت زیرزمینی انجام می‌شود!.

  وی تصریح کرد: مالیات‌های وصول شده را برای خود مردم هزینه می‌کنیم و انتظار داریم مردم نیز بدون هیچ دغدغه‌ای اقدام به پرداخت مالیات های خود بکنند.

  رئیس سازمان برنامه و بودجه: ارقام مطرح شده از سوی برخی، ناشی از بی‌سوادی یا قصد و غرض شخصی است

  بهبودی

  رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی هم گفت: رقم افزایش مالیاتی هیچ استانی تاکنون اعلام نشده و رقم ۱۳٫۹ درصد رشد درآمدهای استان است که وصول خواهد شد؛ ارقام مطرح شده از سوی برخی افراد، ناشی از بی‌سوادی یا قصد و غرض شخصی است.

  داود بهبودی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به موضوع افزایش ۱۳٫۹ درصدی مالیات استان از سوی برخی از چهره‌ها که این افزایش رقم را دو برابر میزان افزایش مالیات استان تهران عنوان کرده بودند، تاکید کرد: رقم افزایش مالیاتی هیچ استانی تا کنون اعلام نشده و رقم ۱۳٫۹ درصد رشد درآمدهای استان است که وصول خواهد شد.

  این مسؤول در عین حال خاطرنشان ساخت: حتی به فرض محال اگر این عدد صحیحی بود، دلالت بر دو برابر شدن مالیات استان نسبت به تهران نمی‌کرد.

  رئیس سازمان برنامه و بودجه استان افزود: شان لایحه بودجه پیش‌بینی درآمد هزینه ای است که دولت پیش‌بینی می‌کند، که این لایحه در مجلس پس از بحث و بررسی کارشناسی تبدیل به قانون بودجه می‌شود که این قانون بودجه نیز پیش‌بینی برنامه سال آینده است نه چیز دیگر.

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "افزایش مالیات آذربایجان شرقی تکذیب شد: توپ تعیین مالیات استان در زمین نمایندگان"
  نظرات در مورد » “افزایش مالیات آذربایجان شرقی تکذیب شد: توپ تعیین مالیات استان در زمین نمایندگان”
  1. آتسیز گفت:

   ….
   دوست عزیز درست هست شاید مجموع مالیاتی که از اصفهان گرفته می شود بیشتر از آذربایجان شرقی باشد چون تعداد واحدهای اقتصادی فعال در این استان به واسطه دیدگاههای قوم گرایانه مسئولین بیشتر هست
   ولی سوال اینجاست آیا یک فعال اقتصادی در اصفهان به اندازه یک فعال اقتصادی فعال در آذربایجان شرقی که به همان اندازه درآمد دارد مالیات می پردازد؟
   با این افزایش مالیات اندک واحد های اقتصادی موجود در استان نیز از استان کوچ کرده و به اصفهان و استانهایی که دولت کمتر از آنجاها مالیات می گیرد می روند
   این سیاست کاملا قوم گرایانه و هدف غایی آن فراری دادن سرمایه از آذربایجان و سوق دادن آن به سمت استانهای دیگر هست
   و تنها علت این کار هم فقط دیدگاه قوم گرایانه مسئولین هست و بس
   کاش شما که این قدر علیه قوم گرایی ادعا دارید کمی هم به آن طرف قضیه نگاه بکنید
   این اقدامات دولت طبیعتا باعث عکس العمل و یا سوء استفاده قم گرایان فعال در این منطقه خواهند شد


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.