|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۸ | کد خبر : 54922
 • پرینت

  آذرقلم: شاید خلاصه برخی از بی مهری ها در مورد هاشمی رفسنجانی را در برخوردهای صدا وسیما با او و خانواده اش در طی سالهای اخیر جستجو کرد. شاید پخش ترانه « عزیزم خداحافظ، پشیمانم» با صدای مانی رهنما در شب درگذشت این شیخ اعتدال و سیاست ورزی از رادیو آوا، گویای خیلی از واقعیت های پیدا و پنهان هاشمی رفسنجانی و برخوردهای برخی از افراد و گروه ها باشد!!

  محمد امین خوش نیت

  یادداشت سیاسی: محمد امین خوش نیت

  آذرقلم: تشییع باشکوه و چند میلیونی پیکر «شیخ سیاست» را باید در ردیف چند مراسم تشییع جنازه کم نظیر در جهان معرفی کرد. مراسم تودیع و وداعی که، از همه گروه های سیاسی موافق و مخالف در آن حضور داشتند و بسته به دیدگاه ها و ذهنیت های قبلی و یا فعلی خویش، خود را مکلف و موظف می دانستند که برای احترام به این شخصیت برجسته دنیای سیاست، چند ساعتی را در رکاب پیکرش گام برداشته و به احترامش، دعا و ذکر و فاتحه ای قرائت کنند.

  «هاشمی رفسنجانی» را باید یکی از شخصیت های پیچیده عرصه سیاست در سطح جهان معاصر دانست. گاه با ایهام گویی و کنایه، کاری می کرد که همه گروه ها و شخصیت های سیاسی، ضمیر حملات هاشمی را رقبایشان بدانند و گاه چنان صریح و بی پرده سخن می گفت (حداقل در طی چند سال اخیر) که صراحت کلامش، موجی از همراهی موافقان و طوفانی از حمله و تخریب مخالفان اش را برمی انگیخت. گاه او را نماد «بی بصیرتی» دانستند و افرادی چون: حسن عباسی، رسایی، مرحوم شجونی و محمود احمدی نژاد و بقیه او را مورد هجمه و تخریب های غیر منصفانه اش قرار دادند. اما همه مقاطع زندگی و مبارزات سیاسی مرحوم هاشمی رفسنجانی را می توان در چند مرحله مورد بررسی قرار داد. اما آنچه که در خاطر نسل امروز و جوان کشور از این شخصیت باقی مانده به رقابت های انتخاباتی بعد از سال ۸۴ و به ویژه ۸۸ بازمی گردد. از قضا یکی از مهمترین مقاطع حیات شیخ اکبر، در همین سال ها شکل گرفته و مورد توجه مردم و دولت ها قرار گرفته است. در سال ۸۴ او از احمدی نژاد شکست خورد. در سال ۸۸ مورد حمله ی رسانه ای رئیس دولت منتسب به پایداری ها قرار گرفت و در سال ۹۲ با حمایت از حسن روحانی، نقش مهمی را در پیروزی او ایفا کرد. در همین انتخابات بود که او بار دیگر وزن و جایگاه خود را به رغم همه هجمه ها و تخریب ها و نظرات موافق و مختلف دیگر به همگان ثابت کرد.

  هاشمی، در روزگاری، شخصیت منفور اصلاح طلبان پیشگام و تندرو بود (دهه هفتاد) و در سایه بسیج همگانی آنها، از کرسی های مجلس ششم بازماند. اما به فاصله دو دهه محبوب قلوب آنها شد و بی سابقه ترین رای دوران پس از انقلاب را با کسب بیش از دو میلیون رای در انتخابات مجلس خبرگان رقم زد.

  هاشمی

  هاشمی رفسنجانی که به خاطر موضع گیری هایش در طی چند سال گذشته رفته رفته به یک شخصیت کاریزما برای فعالین سیاسی جناح اصلاح طلب تبدیل شد، از انتخابات ۹۲ و به دنبال رد صلاحیتش برای انتخابات ریاست جمهوری روی دور اقبال افتاد. تا آنجا که سخنرانی هایش به یکی از نطق های پرطرفدار تبدیل شد برای اینکه او همیشه در میان کلامش با حرف های انتقادی، فضای اردوگاه مخالفان را به هم ریخته و وزن کشی های سیاسی را به نفع موافقان دولت روحانی و اصلاح طلبان تغییر داد.

  به عنوان نمونه سخنرانی های او در فرودگاه امام خمینی و در آستانه انتخابات ۹۲ و به دنبال رد صلاحیت سید حسن خمینی به یکی از مباحث جنجالی حوزه سیاست و رسانه ها تبدیل شد.

  او به رغم کهولت سن و در دهه نهم عمر خویش اوضاع را به خوبی تجزیه و تحلیل کرده و شرایط چینش نیروهای سیاسی را رصد می کرد. هر چند که خود را از دخالت های سیاسی و اجرایی مبرا می دانست اما کیست که تاثیر کلام او در اردوگاه گروه های سیاسی و تغییر مواضع گروه های موافق و مخالف را انکار کند؟

  او را باید یکی از سیاستمداران پرسابقه و تاثیرگذار تاریخ معاصر ایران دانست که فعالیت سیاسی اش قدمتی ۵۰ ساله دارد. او نشان داده که در طی حداقل شش سال گذشته نشانه گیری و هدف گذاری اش، حساب شده است.

  موضع گیری های او نشان داد که او دیگر دوست ندارد در لفافه کلام و با ایهام و اشاره سخن بگوید. او، توانست با درایت خود دو پایگاه عمده اصولگرایان (قوه مجریه و قوه مقننه) را از آنها پس بگیرد.

  پنج دهه سیاست ورزی شیخ اکبر، نشان داد که او درس سیاست را نه چون مردان و زنان تازه به دوران رسیده بلکه از روی مطالعه و تحقیق و تجربه، در چنته دارد. برخی او را سردار اقتصاد و سازندگی دانستند و برخی دیگر از او چهره ای سیاسی ترسیم کردند. برخی از خدمات فرهنگی اش چشم پوشیدند و عده ای دیگر، از او چهره ای خشن و بی وفا به آرمان های انقلاب، ساخته و پرداخته و تلقین کردند. اما اکنون که او دیگر در میان ما نیست کمتر کسی حداقل در حلقه رسانه های مخالف و موافق، از او انتقادی می کند. گویی، همه منتظر آن بودند تا او رخت از این دار فانی بربندد تا به تمجید و تجلیل از او بپردازند. رسانه های تندرویی که تا روز قبل از فوت او، نوشته ها و طرح ها و کارتون های تخریبی نوشته و چاپ می کردند به یک باره دوستدار او شده و از خدمات شایان هاشمی به ایران و انقلاب و رهبری نوشتند. همین سه روز پیش بود که «همشهری ماه» وابسته به شهرداری تهران و قالیباف، طرح روی جلد خود را به کنایه و ایهام برای حمله و تخریب وجهه هاشمی رفسنجانی اختصاص داد!

  حتی افرادی که در سخنرانی ها و تبلیغات انتخاباتی با بداخلاقی های نامتعارف، شمشیر حمله را از رو برای هاشمی بسته بودند برای خانواده اش پیام تسلیت دادند.

  هاشمی

  این کنش های سیاسی و اجتماعی بیش از آن که به شخصیت تغییر یافته مخالفان هاشمی و اقدام تحسین برانگیز و عاقلانه انها ارتباط داشته باشد بیشتر به شخصیت عجیب و محوری هاشمی مربوط است. شخصیتی که دوست و دشمن، نمی تواند در برابر جایگاه او در صفحه شطرنج سیاست و محبوبیت اش در قلوب ملت، چشم پوشی کند. او چنان در صحنه سیاسی ظاهر شد که دیگر نمی شد او را نادیده گرفت هر چند که مجبور شد از فعالیت های خط مقدم سیاست کنار بکشد.

  او روزگاری فرمانده جنگ بین ایران و عراق بود روزگار ملتهبی که قبل و بعد از قبول قطعنامه و تبادل اسرا هم این نقش آفرینی مشهود بود. بعد از جنگ هم ف او در قامت یک فرمانده ظاهر شد که نقش کاریزماتیکش در بین برخی مدیران معروف به تکنوکرات، غیرقابل انکار است.

  هاشمی را باید گنجینه اسرار نظام و صندوقچه ناگفته های کشور خطاب کرد. چه او، با توجه به نزدیکی اش به بنیان گذار جمهوری اسلامی، مقام معظم رهبری و برخی دیگر از شخصیت های سیاسی جناح های مختلف کشور، از مجاهدین خلق گرفته تا نهضت آزادی و ملی و مذهبی ها و جریان مهدی هاشمی و مرحوم منتظری، ناگفته هایی را در سینه داشت که بنا به مصالح نظام و کشور از افشای آنها خودداری می کرد اما قطعا در مجموعه خاطرات و دست نوشته های او به آنها پرداخته شده و در صورت انتشار آنها، ناگفته های تاریخی با چهره ای شفاف رونمایی خواهند کرد.

  هاشمی را باید یکی از معدود چهره های سیاسی ایران و جهان دانست که با تاریخ نگاری و خاطره نویسی، سبک نوینی را در عرصه مدیریت، سیاست، فرهنگ و رسانه به جای گذاشت. کاری که اکنون اغلب مدیران سیاسی و اجرایی به بهانه های مختلف از آن یعنی ثبت رویدادهای مهم روز استنکاف می کنند در حالی که نوشته های هاشمی تحت عنوان «عبور از بحران» به یکی از پروفروش ترین کتاب های کشور تبدیل شده و یکی از منابع مهم مکتوب تاریخ انقلاب محسوب می شود.

  هاشمی

  اندیشه سیاسی او، برگرفته از آموزه های اصیل دینی و تلفیق آنها با تجدد و مدرنیزاسیون جهانی بود. مخالفت او با طرح جمع آوری آنتن های ماهواره ای و فیلترینگ، مخالفت با برخورد های سلبی با «شل حجاب ها» سبب شد تا به سرعت جای پایی در قلوب جوانان باز کند.

  هاشمی یا همان کتاب ناگفته های انقلاب، بالاخره در میان بهت و حیرت مردم و مسئولان در حالی به لقا ا… پیوست که عبارتی از او تیتر اول برخی رسانه ها شد که: «اکنون می توانم راحت بمیرم!» او این جمله را بعد از پیروزی حسن روحانی و قبول برجام ابراز داشت. این امر خود حکایت از دغدغه های جدی هاشمی در مورد سرنوشت و آینده کشور داشت.

  کلیپی از او در فضای مجازی دست به دست می شود که در آن، رفسنجانی به بیان خاطره ای از مباحثه اش با شهید بهشتی می پردازد. جایی که بهشتی در پاسخ سوال هاشمی در مورد جوسازی ها و تهمت های تلخ بدخواهان چنین نقل می کند که: «این آسیاب به نوبت است، نوبت شما هم می رسد!» و او چشمانش پر اشک می شود …

  در طی سال های اخیر هم، حملات و اتهام زنی ها و جفاهای بسیاری بر این یار واقعی انقلاب وارد شد. و او تا جایی که توانست سکوت کرد اما اینگونه نبود که گاه و بیگاه از افشاگری برخی جفاها و کم لطفی ها دست بکشد!

  شاید خلاصه برخی از بی مهری ها در مورد هاشمی رفسنجانی را در برخوردهای صدا وسیما با او و خانواده اش در طی سالهای اخیر جستجو کرد. هر چند نباید از انصاف گذشت که بعد از فوت هاشمی رفسنجانی در جریان وداع با او، صدا و سیما سنگ تمام گذاشت. شاید پخش ترانه « عزیزم خداحافظ، پشیمانم» با صدای مانی رهنما در شب درگذشت این شیخ اعتدال و سیاست ورزی از رادیو آوا، گویای خیلی از واقعیت های پیدا و پنهان هاشمی رفسنجانی و برخوردهای برخی از افراد و گروه ها باشد!!

  توضیح: در یادداشت بعدی به نقش و جایگاه هاشمی رفسنجانی در آذربایجان شرقی و تبریز خواهیم پرداخت.

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "هاشمی؛ مردی برای تمام فصول: «خداحافظ، پشیمانم» رسانه ملی برای هاشمی!"
  نظرات در مورد » “هاشمی؛ مردی برای تمام فصول: «خداحافظ، پشیمانم» رسانه ملی برای هاشمی!”
  1. s گفت:

   صدا و سیما جوگیر شد، البته از جهت اینکه بهانه دست غرب زده های تندرو نداد، کار سنجیده ای کرد


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.