|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۸ | کد خبر : 54658
 • پرینت

  آذرقلم: دومین خاطره بد ما مربوط به محسن ترکی می شود. زمانی که استقلال و تراکتور در کورس قهرمانی بودند و در تبریز بازی برگشتشان را برگزار می کردند، آقای ترکی با دو پنالتی ناحق و مشکوک که صدای کل جامعه داوری را درآورد و اخراج بی مورد احسان حاج صفی، جام قهرمانی را از دست تراکتور گرفته و به استقلال داد. در آن سال یعنی یازدهمین دوره لیگ برتر، استقلال قهرمان شد و تراکتور با یک امتیاز کمتر نائب قهرمان لیگ یازدهم شد.

  ترکی داور
  یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

  جهانبخش احمدیانآذرقلم: داوران و اشتباهات آنها در طول مسابقات را می توان جزو لاینفک فوتبال دانست. اشتباهاتی که گاهی برای تیم ها گران تمام می شود و آنها را از دست یابی به جام، قهرمانی و یا حتی بقا در لیگ باز می دارد. البته اینکه تمامی این اشتباهات سهوی بوده، شکی نیست و اگر قصوری متوجه داوران نیز باشد، فنی است. و بر همین اساس هم نمی توان هیچ داوری را متهم و یا محروم کرد. عدم جای گیری مناسب، دید کافی، پرچم اشتباه و… از جمله مهمترین عوامل این اشتباهات در امر داوری هستند که نیازمند تمرین و برگزاری گارگاههای داوری روز دنیا برای این قشر از فوتبال کشور است. شاید استفاده از تجهیزات داوری همچون ست رادیویی و تابلوهای دیجیتالی و حتی سیستم تکنولوژی خط دروازه، میزان اشتباهات داوری را کاهش دهد، ولی بطور حتم نمی تواند آن را به صفر برساند. به عبارتی دیگر با هر تجهیزات بروزی هم که مسابقات را برگزار کنیم، باز هم نقش نیروی انسانی و تجربه بیشتر خواهد بود.
  اخیرا مصاحبه ای از آقای محسن ترکی در خبرگزاریها منتشر شد که طی آن اشاره ای به خداحافظی خود کرده و اظهار امیدواری کرده که «امیدوارم هر وقت یاد من افتادید به خوبی از من یاد کنید و خاطره بدی از محسن ترکی در ذهن نداشته باشید.» همین جمله ایشان سبب گردید تا در صفحات ورزشی تاریخ فوتبالمان، و همچنین اعماق ذهن خویش دنبال یک خاطره خوب از ایشان باشیم، ولی متأسفانه هر چه گشتیم، داغ دلمان تازه شد و بیشتر ناراحت شدیم.
  با هم مروری بر خاطرات تراکتور با داوران لیگ برتری ، مخصوصا آقای محسن ترکی بیندازیم.
  اولین خاطره ما ، البته خاطره بد ما مربوط به بازی تراکتور و صبا در اردیبهشت ماه سال ۹۰ می شود که با یک مساوی می توانستیم به جام باشگاههای آسیا صعود کنیم. ولی در دقیقه ۹۶ بازی آقای یداله جهانبازی داور این دیدار، با تصمیم خویش مبنی بر اعلام پنالتی به نفع تراکتور را تغییر داده و رأی به ضربه دروازه داد. ناگفته نماند که پس از اعلام پنالتی کلیه عوامل باشگاه صبا سر داور ریختند و آنجا چه اتفاقی افتاد، چه صحبتی رد و بدل شد که به تغییر تصمیم داور منجر شد، الله اعلم.
  دومین خاطره بد ما مربوط به همین آقای محسن ترکی می شود که امیدوار است کسی خاطره بدی از ایشان نداشته باشد. زمانی که استقلال و تراکتور در کورس قهرمانی بودند و در تبریز بازی برگشتشان را برگزار می کردند، آقای ترکی با دو پنالتی ناحق و مشکوک که صدای کل جامعه داوری را درآورد و اخراج بی مورد احسان حاج صفی، جام قهرمانی را از دست تراکتور گرفته و استقلال داد. در آن سال یعنی یازدهمین دوره لیگ برتر، استقلال قهرمان شد و تراکتور با یک امتیاز کمتر نائب قهرمان لیگ یازدهم شد.
  اما مهمترین بخش این خاطره ها، مربوط به آقای خاص داوری فوتبال ایران است. علیرضا فغانی که قبل از قضاوت جنجالی تراکتور و نفت در هفته سی ام لیگ چهاردهم، بصورت وسیع از رسانه ها و برنامه نود به عنوان بهترین داور ایران و آسیا تبلیغ می شد، خاطره ای به یاد ماندنی از خود بر جای گذاشت و با کمک برخی از عوامل و مسائل دیگر، جام را از تبریز فراری داد. اخطارهای بی مورد، اخراج آندرانیک تیموریان و پنالتی هایی که ندید و یا نخواست که ببیند و … از مهمترین مشخصه های داوری ضعیف ایشان در آن بازی بود. و همچون مهری بر پیشانی ایشان نقش بست.
  البته از این دست خاطره ها با غلظت کم زیاد است، و ما تنها به مهمترین آنها اشاره کردیم. قضاوت جنجالی تورج حق وئردی برای تراکتور که پس از آن اسمشان به تورج حق وئرمه دی تغییر یافت و یا داوری محسن قهرمانی زمانی که مجید جلالی سرمربی تیم بود، و پنالتی بی مورد می گرفت، از دیگر مورادی هستند که می توان به آنها اشاره کرد.
  در هر حال برای ایشان و جامعه سالم داوری مان آرزوی موفقیت و بهروزی داریم . ولی کار خوبی نکردند که خاطرات ما را زنده کردند!

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "خاطرات تلخ تراکتوریها از داوری های لیگ برتر / ترکی خداحافظی کرد"
  ۵ نظر برای “خاطرات تلخ تراکتوریها از داوری های لیگ برتر / ترکی خداحافظی کرد”
  1. مهران تراختورچی گفت:

   خدا رو شکر از شر ترکی راحت شدیم ۰ به امید خداحافظی اقای فغانی از داوری

  2. مهندس گفت:

   فغانی با فاصله زیاد منفورترین داور ایران هست محسن ترکی و محسن قهرمانی هم در رده های بعدی هستند.

  3. تراختورچی گفت:

   این محسن… داور پاکی نیست همانطور که محسن قهرمانی نبود.

   … بر فغانی

  4. یاشار گفت:

   تنها داوری که من به پاک دست بودنش اطمینان دارم سعید مظفری زاده بود که خیلی زود خداحافظی کرد.

   به کسایی مثل فغانی…. و محسن قهرمانی و یا همین…. نمیشه گفت داور

  5. ناشناس گفت:

   ترکی بدتر از فغانی واوبدتر از ترکی


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.