|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۴ | کد خبر : 53809
 • پرینت

  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی خبر داد:

  تراز دریاچه ارومیه کاهش یافت/ کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها در آذربایجان‌شرقی

  آذرقلم: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی از کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها در استان خبر داد و گفت: تراز دریاچه ارومیه کاهش یافته است.

  دریاچه ارومیه. آذرقلم

  آذرقلم: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی از کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها در استان خبر داد و گفت: تراز دریاچه ارومیه کاهش یافته است.

  به گزارش آذرقلم، غلامرضا هاشمی صبح امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان اظهار داشت:  بیشترین کسری مخازن ما همواره در دشت مرند اتفاق می‌افتد که در سال آبی ۹۴- ۹۵ نه تنها در این دشت افتی نبوده، بلکه به میزان ۶٫۴۱ میلیون مترمکعب افزایش یافته است و این ارقام نشان می‌دهد ما به سمت احیای واقعی دریاچه ارومیه حرکت می‌کنیم.

  وی افزود: میزان بارش استان تا ۱۷ آذر سال‌جاری ۷۳ میلی‌متر گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد کاهش و در درازمدت ۷٫۷ درصد کاهش نشان می‌دهد؛ بیشترین افزایش در بستان‌آباد با ۲۲٫۹ درصد و بیشترین کاهش در عجب‌شیر رخ داده است.

  هاشمی با بیان اینکه تراز دریاچه در ۱۷ آذر جاری ۱۲۷۰٫۵ و در روز مشابه سال گذشته ۱۲۷۰٫۲۷ که ۰٫۰۵ درصد کاهش نشان می‌دهد، افزود: حجم دریاچه تا ۱۷ آذر ۲٫۳۲ و در روز مشابه سال گذشته ۱٫۸۹ بوده است.

  وی با اشاره به اهم اقدامات حفاظت تعادل بخشی و تأثیر آن در احیاء دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ شناسایی چاه‌های غیرمجاز ۲۵۰ حلقه، جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز ۸۴ دستگاه، پر و مسلوب المنفعه بودن چاه‌های غیرمجاز یک هزار و ۷۹۱ حلقه، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز ۳۵۷ مورد و جمع آوری موتور پمپ حاشیه رودخانه‌ای به تعداد ۱۸۳ مورد انجام گرفته است.

  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی در عین حال یادآور شد: میزان حجم آب صرفه جویی حاصل از اقدامات مذکور ۷۵ میلیون متر مکعب در سال جاری بوده است.

  وی با بیان اینکه از سال آبی ۹۰- ۹۱ تا ۹۴ -۹۵ در هر سال ۵۰ تا ۸۰ میلیون‌متر مکعبی کمبود مخزن در از کسری مخازن در سال ۹۵ به ۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته که رقم حداقلی است، افزود: بیشتری کسری مخازن ما همواره در دشت مرند اتفاق می‌افتد در سال ۹۴- ۹۵ نه تنها افتی اتفاق نبوده بلکه به میزان ۶٫۴۱ میلیون مترمکعب افزایش یافته است و این ارقام نشان می‌دهد ما به سمت احیای واقعی دریاچه ارومیه حرکت می‌کنیم.

  وی بر لزوم بهبود وضعیت آبخوان‌های کشور از طریق جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز و اخذ خسارت مربوطه و اعمال وحدت رویه در اعمال قانون و محاسبه جرایم تأکید کرد و گفت: با توجه به اتمام فصل زراعی و عدم نیاز به آب چاه‌ها در این فصول باید برق چاه‌های کشاورزی باشد قطع شود که امکان برداشت به ویژه برای انسداد چاه‌های غیرمجاز وجود نداشته باشد.

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "تراز دریاچه ارومیه کاهش یافت/ کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها در آذربایجان‌شرقی"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.