|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۴ | کد خبر : 52387
 • پرینت

  آذرقلم: تصورش هم سخت است. برای درمان عارضه ای، بیماری ساده ای و یا حتی با نیت زیبایی چهره ای، امید به دست شفابخش و دارو و چاقوی دکتر بسپاری اما در پایان کار، جز حسرت و درد و غم برایت نماند.

  محمد امین خوش نیت

  گزارش از : محمد امین خوش نیت

  آذرقلم: تصورش هم سخت است. برای درمان عارضه ای، بیماری ساده ای و یا حتی با نیت زیبایی چهره ای، امید به دست شفابخش و دارو و چاقوی دکتر بسپاری اما در پایان کار، جز حسرت و درد و غم برایت نماند.

  دردناک است اگر اندک سلامتی ات را هم به نیت درمان بیماری ساده قبلی ات از کف بدهی و چنین زیر لب آن ضرب المثل را زمزمه کنی که:

  «از قضا سرکنجبین، صفرا فزود»

  و این حکایت تلخ وضعیت درمانی و بهداشتی ما در ایران و برخی استان ها و به ویژه آذربایجان شرقی است که این روزها به شدت، جامعه پزشکی و مردم بیمار و خانواده های آنها را به چالش کشیده است.

  اشتباه پزشکی را هم باید همانند اشتباه داوری جزئی از چرخه درمان و داروی بیماران دانست. اما نتیجه این دو از زمین تا آسمان متفاوت است. اشتباه داوری شاید جبران پذیر باشد و برای یک طرف ماجرای رقابت، شیرین، اما اشتباه پزشکی که از آن با عنوان « قصور پزشکی» یاد می شود سخت و ناگوار بوده و کسی خیری و منفعتی نمی بیند.

  ماجرای پرونده های «قصور پزشکی» این روزها بد جوری به چشم می زند و علت آن هر چه باشد برای جامعه انسانی غیرقابل قبول. برای اینکه پزشکان از قدیم الایام، افرادی مورد وثوق و اعتماد مردم بوده و همواره از حکیمان به نیکی یاد شده است. با این حال، این شخصیت برجسته و جایگاه ارزنده، به دلیل پاره ای از همان اشتباهات پزشکی و چه بسا کج رفتاری و بد عهدی عده قلیلی از آنها در اولویت بخشیدن به مباحث مالی و پولی به جای توجه صرف به مسئله درمان بیماران دستخوش تغییر شده است. هر چند که امکان انحراف از اخلاق حرفه ای و شغلی برای هر شغل و صنفی متصور بوده و نمی توان آن را به کل شاغلین آن بخش تعمیم داد اما با این حال، اتفاقات اخیر پیرامون جامعه پزشکی به شدت سر و صدا کرده و اعتبار و ارج این قشر زحمت کش را به مخاطره انداخته است.

  سریال اتفاقات پزشکی به ویژه در یک سال اخیر چه در سطح کشور و چه در سطح آذربایجان شرقی، نشان می دهد که این ماجرا از دو حال جدا نیست: یا میزان قصور پزشکی ریشه در ضعف دستگاه های آموزش پزشکی ما در تربیت پزشکان حاذق، متعهد و متخصص دارد و نظارتی بر عملکرد آنها در دوران اشتغال به کارشان صورت نمی گیرد و یا اینکه، نه، این تعداد قصور پزشکی از نظر آماری در سطح جامعه تغییری ندارد اما رسانه ای شدن آنها سبب شده شاخک های جامعه برای رصد این اخبار، حساس تر شود. در هر دو صورت، فرقی به حال همان اعتبار و اعتماد عمومی طبیبان زحمت کش جامعه ما نمی کند. باید کاری کرد تا مبادا این مار خزنده، بنیاد اعتماد عمومی جامعه به دستان شفابخش و معجزه آسای محبوب ترین شغل ایرانی را زیر سوال برود.

  بررسی های رسانه ای و تحقیقات میدانی نشان می دهد که حداقل چهار مورد رویداد مشکوک به قصور پزشکی که از قضا منجر به فوت و معلولیت شده، درطی یک سال گذشته فضای رسانه ای و جامعه پزشکی آذربایجان شرقی را درگیر خود ساخته است. با هم به مرور مهمترین این حوادث می پردازیم:

   

  تزریق اشتباه پنی سیلین، «دختر بستان آبادی» را فلج کرد

  سال گذشته، تشخیص غلط بیماری یک دختر نوجوان در شهرستان بستان آباد او را زمینگیر کرد.

  «مبینا» دختر ۱۱ ساله ی بستان آبادی آبان ماه سال گذشته بر اثر تزریق بدون تست و کنترل آمپول پنی سیلین در یکی از بیمارستان های بستان آباد از ۱۷ آبان همان سال فلج شده است.

  مبینا در مقطع ششم ابتدایی تحصیل می کرد و شاگرد اول کلاسشان بود اما او حالا باید تاوان بی توجهی و عدم مسئولیت پذیری پزشک معالج یا پرستاری را بدهد که یکی نسخه اشتباهی نوشت و دیگری سهل انگارانه نشتر افلیجی بر تن رنجورش فرو برد و حکم زمین گیری اش را صادر کرد تا آینده شغلی و زندگی پرشور و شوق کودکی و نوجوانی اش را بر باد دهد.

  حالا او باید هم درد فلج بودن را تحمل کند و هم اینکه سنگینی هزینه های درمان را بر شانه های پدر مظلوم و دلسوزش شاهد و ناظر باشد.

  خانواده مبینا او را به بیمارستان امام رضا تبریز منتقل کردند اما پزشکان اعلام کردند که کار از کار گذشته است. اکنون مبینا زیر نظر بیمارستان کودکان تبریز تحت درمان های دوره ای قرار دارد اما مجبور است هم درد و رنج بیماری را تحمل کند و هم درد و مشقت دوری راه و رفت و آمد را.

   

  عمل مرگبار جراحی بینی یک دختر ۱۸ساله دختر جوان تبریزی را به کشتن داد

  تابستان امسال، دختر جوانی به نام نعیمه.س از اهالی قراملک تبریز ۱۸ ساله به دنبال رینوپلاستی (جراحی پلاستیک بینی) در بیمارستان (…. ) از مراکز درمانی تازه تاسیس تبریز دچار ایست قلبی تنفسی شد و بیمار بدحال با آمبولانس به بیمارستان مدنی اعزام شد.

  اخبار رسیده حکایت از آن دارد که بیمار در آنجا فاقد علایم حیاتی بوده و بیمار فوت می شود.

  همراهان بیمار این امر را قصور پزشکی دانستند.

  photo_2016-02-12_02-14-56

  مرگ مادر باردار در مراغه

  چندی پیش موضوع قصور پزشکی، در شهر مراغه هم سرو صدای زیادی به راه انداخت.

  سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی مراغه پس از گذشت ۲ ماه از مرگ مادر باردار در مراغه گفت: قصور احتمالی در این پرونده محرز نشده و منوط به صدور حکم از سوی دادگستری است.

  علی جنتی افزود: با توجه به شکایت خانواده متوفی، پرونده این حادثه توسط دادگاه ویژه و نیز پزشکی قانونی در دست بررسی است.

  وی با اشاره به اینکه تا اعلام نتیجه قطعی همکاری پزشک معالج و مامای این مرحوم به حالت تعلیق در آمده است، افزود: با توجه به اهمیت موضوع گروهی از بازرسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز این موضوع را پیگیری می کنند.

  Image result for ‫قصور پزشکی‬‎

  تشکیل ۱۵ پرونده قضایی قصور پزشکی در نیمه نخست سال جاری

  دادستان عمومی و انقلاب مراغه با بیان اینکه ۱۵ پرونده قضایی مربوط به قصور پزشکی در نیمه نخست سال جاری در این شهرستان تشکیل شده است، گفت: پرونده مرگ مادر باردار به دادسرای نظام پزشکی ارسال شده تا قصور احتمالی پزشک و مامای این مرحوم مشخص شود اما هنوز جواب مشخص نشده است.

  علی دلداری افزود: در دادسرای نظام پزشکی یک قاضی دادگستری نیز عضویت دارد و پس از اعلام نتیجه از سوی این دادسرا، حکم مربوطه در دادسرای عمومی صادر می شود.

  به گفته وی در رسیدگی به ۱۵ پرونده قضایی مربوط به قصور پزشکی، ۱۱ فقره حکم محکومیت صادر شده و ۲ مورد نیز در حال بررسی است.

   

  مرگ کودک تبریزی در بیمارستان کودکان به خاطر تزریق یک سرم!

  جنجالی ترین پرونده مربوط به احتمال قصور پزشکی در طی روزهای اخیر، به مرگ کودک یک و نیم ساله ای مربوط می شود که با عوارض قی و اسهال برای تزریق سرم به بیمارستان کودکان تبریز منتقل می شود اما پیکر بی جانش تحویل والدینش می شود.

  محمد حسین دولتی که دچار عارضه مسمومیت شده بود توسط والدینش در بیمارستان کودکان تبریز بستری شد اما متاسفانه بنا به دلایلی نامعلوم، جان خود را از دست داد.

  پدر این کودک در خصوص مرگ فرزند خردسال خود گفت: پسرم دچار مسمومیت (قی و اسهال) شده بود که جهت درمان او به پزشک مراجعه کردیم و پزشک مربوطه نیز برایش سرمی تجویز کرد اما هیچ کدام از درمانگاه‌‌ها حاضر به تزریق سرم نبودند و گفتند این کار باید در بیمارستان تخصصی کودکان انجام بگیرد.

  وی افزود: چند نفر از کادر بیمارستان کودکان بر بالین پسرم آمدند اما هیچ کدام نتوانستند رگ او را برای تزریق سرم پیدا کنند هر چند بارها سرنگ را به بازوی او وارد کرده و بیرون کشیدند.

  پدر محمدحسین تاکید کرد: پزشکان به ما گفته بودند بیمارستان کودکان مجهز به دستگاهی است که می توان به واسطه‌‌ی آن رگ کودک را پیدا کرد اما این بیمارستان فاقد امکانات کافی است و آنچه در حال حاضر روشن است، قصور کادر درمانی بیمارستان در مرگ کودک بنده است.»

   

  مرگ  جوان۲۷ ساله اردبیلی به خاطر عدم پذیرش اورژانس

  میثم ۲۷ ساله به دلیل تاخیر در پذیرش بیمار، در یکی از بیمارستان های بزرگ اردبیل دچار مرگ مغزی شد.

  چند روز پیش جوان اردبیلی با مراجعه به اورژانس بیمارستان درخواست معاینه می شود متأسفانه عواملی که در آن زمان در حال ارائه خدمات درمانی بودند پذیرش مراجعه کننده را به تأخیر می‌اندازند و این تأخیر موجب وخیم شدن وضعیت جسمی و در ادامه مرگ مغزی می شود.

  در همین رابطه فرماندار اردبیل گفت: متأسفانه عواملی که در آن زمان در حال ارائه خدمات درمانی بودند پذیرش جوان را به تأخیر می‌اندازند و وی نیم ساعت بعد از اینکه در نگهبانی بیمارستان معطل شده، بستری می‌شود این تأخیر موجب وخیم شدن وضعیت جسمی این جوان و در ادامه مرگ مغزی وی شده و در حال حاضر نیز وضعیت این بیمار مطلوب گزارش نمی‌شود.

   

  مرگ مهنای ۵ ساله اردبیلی به خاطر یک لوبیا!

  بهمن ماه سال گذشته مهنای پنج ساله به دلیل گیر کردن لوبیا در گلویش به همراه مادر و عمو به همان بیمارستان برده می‌شود. در بیمارستان نه تنها پزشکی او را معاینه نمی‌کند و بر بالینش حاضر نمی‌شود که تنها تلفنی به مادر و عمویش اطلاع می‌دهند باید به بیمارستان دیگری منتقل شود!

  این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که همراهان مهنا وی را به بخش اورژانس بیمارستان برده بودند اما در نهایت به آنان گفته می‌شود کودک را با خودرو شخصی به بیمارستان دیگر منتقل کنند و هیچ‌کدام از کادر اورژانس نیز مانع انتقال کودک با خودرو شخصی نمی‌شوند.

  در نتیجه به علت تکان خوردن زیاد مهنا، انسداد کامل روی می‌دهد و کودک در میانه راه دچار مرگ مغزی شده و در نهایت ۱۴بهمن فوت می‌کند!

   

  جزئیات مرگ کودک ۱۵ ماهه تبریزی/ ارجاع پرونده به نظام پزشکی و پزشکی قانونی

  خبرگزاری فارس: جزئیات مرگ کودک 15 ماهه تبریزی/ ارجاع پرونده به نظام پزشکی و پزشکی قانونی

   فوت مهنا ۱۵ ماهه در بیمارستان ۲۹ بهمن تبریز، آخرین و تازه ترین مورد مربوط به پرونده قصور پزشکی در آذربایجان شرقی است.

   کودک ۱۵ ماهه‌ای شامگاه روز شنبه ۱۸ دی ماه توسط والدین در وضعیت بد بیماری به بیمارستان ۲۹۹ بهمن تبریز وابسته به سازمان تامین اجتماعی مراجعه می کند.

  بنا بر همین گزارش، کودک بیمار با تشخیص احتمالی اسهال و استفراغ در بیمارستان بستری و بلافاصله اقدامات درمانی آغاز می‌شود که به دنبال بدحال شدن و تشنج کودک در صبح روز یکشنبه اقدامات احیا وضعیت بیمار را بهبود نداده و بیمار فوت می‌کند.

  گفته می شود: تزریق آمپول سفتریاکسون، از اقدامات درمانی بوده که انجام گرفته است. آمپولی که مقصر اصلی حادثه قلمداد می شود.

  هر چند که رئیس بیمارستان ۲۹ بهمن تبریز می گوید: تمام دلایل وقوع حادثه درگذشت کودک ۱۵ ماهه تبریزی در حال بررسی بوده و منتظر تائید نظر پزشک قانونی هستیم و بعد از به دست آمدن نتایج، گزارش نهائی ارائه خواهد شد.

  حیدری با تأکید بر اینکه همه دلایل از قبیل آمپول مصرفی، بیماری کودک، روند درمانی کودک و … در حال بررسی و پیگیری دقیق است، افزوده: علت واقعی این موضوع را نمی‌توان بدون دلیل و نتیجه قطعی ارائه کرد و تمام حرف‌ها و گفته‌ها در چند روز اخیر توسط برخی از کانال‌ها و رسانه‌ها در حد حدس و گمان و فرافکنی است و تا مشخص شدن علت اصلی هیچ نتیجه‌ای صحت ندارد.

  مقصر اصلی، بدخطی پزشکان است!

  در حالی که رویدادهای مربوط به حوادث پزشکی در ایران و آذربایجان، به بحث روز مبدل شده، سازمان نظام پزشکی مهمترین اشتباهات پزشکی را نه در حوزه طبابت و درمان، بلکه در حوزه دارویی می داند.

  رئیس دادگاه بدوی سازمان نظام‌پزشکی با بیان اینکه اشتباه رایج‌ پزشکی در ایران دارویی است، توپ را به زمین پزشکان بدخط می اندازد و می گوید:  مقصر اصلی”بدخطی پزشکان” است!

  البته باور و قبول این توجیه، از زبان یکی از مسئولان ارشد پزشکی کشور کمی سخت و عجیب به نظر می رسد و بیشتر به طنز روز شباهت دارد!

   

  اتهام سیاه تجارت بر دامان سپید طبابت

  فارغ از صحت و سقم ادعای خانواده های این افراد، لازم است تا دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دستگاه مربوط به نظارت بر عملکرد پزشکان آذربایجان شرقی طرحی نو در انداخته و شائبه سهل انگاری و قصور و لکه سیاه «تجارت در امر طبابت» را از دامان سپید حکیمان این شهر بزدایند.

  مطالب مرتبط:

  برای مطالعه اخبار و مطالب مرتبط با این خبر ، بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

 • برچسب ها : ,
 • نظرات کاربران در "پرونده ای برای قصور پزشکی: درمان بیماری، زیر سایه ترس و تردید/ مرگ مهنّایی دیگر …"
  ۲ نظر برای “پرونده ای برای قصور پزشکی: درمان بیماری، زیر سایه ترس و تردید/ مرگ مهنّایی دیگر …”
  1. عباسی گفت:

   مو به تنم سیخ شد راستش من هم خیلی وقتها به پزشکان محترم اعتماد نمی کنم از تشخیص آنها مطمئن نمی شوم . حس می کنم به حرف بیمار توجه نمی کنند..مخصوصا در یکی از بیمارستانهای تامین اجتماعی….همه می گویند بیمارستان مفتی بهتر از این درمان نمی کندهرچند ا هزینه آنها توسط بیمار قبلا پرداخت شده است

  2. غلامرضا سالم شیروانه ده گفت:

   سلام خسته نباشید آقای خوش نیت تیتر خوبی ممنون که از یادتون نرفته یکسال گذشته ولی شما فراموش نکردین


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.