|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۸ | کد خبر : 51613
 • پرینت

  بدعت های ناروا در عزاداری های محرم/ جهانبخش احمدیان

  فحش های کوچه بازاری به یزید بر روی خودروها! + تصاویر

  آذرقلم: در سالهای قبل شاهد نوشته هایی با مضامینی چون: (یزید خیلی بیشعوری، یزید خر است گاو من است، یزید مگر پایت به فلان جا نرسد،و …) بر روی برخی خودروها بودیم. امسال نیز همین کار با مضامین تلگرامی همچون ( یزید بیا پی وی کارت دارم ، یزید ریپورتت می کنم، یزید رو مخی هاا و…) بر شیشه خودروها خودنمایی می کند

   یادداشت فرهنگی: جهانبخش احمدیان

  آذرقلم: خلاقیت در عزاداری ایام محرم و سوگواری سید الشهدا اگر در راستای تبیین ارزشهای اسلامی و واقعیت قیام امام حسین باشد، کاری بسیار ارزشمند است ولی اگر این خلاقیت از دایره عقلانیت و عرف و شرع جامعه عبور کند، جز ناهنجاری و سبک اندیشی نمی توان نامی بر روی آن نهاد. به گزارش آذرقلم، نمونه هایی از این ناهنجاریها را می توان در برخی از رفتارهای نامتعارف برخی از افراد در سطح جامعه مشاهده کرد که در عکس های زیر  شاهد آنها هستید. این رفتارها نه تنها نسبتی با فرهنگ عاشورا ندارد، بلکه بعضی مواقع در منافات با آن است. رفتارهایی که بیش از آنکه بر مظلومیت و شجاعت امام حسین و یارانش اشاره کند، بر  تمسخر جنایات سپاه کوفیان و حتی نیشخند و نعوذ بالله تقلیل ارزشهای واقعه عظیم کربلا تا حد یک ماجرای تراژدی و کمدی و سناریوی سینمایی است.

  در میان این همه شور و عشق حسینی ویراژ خودروهایی را در سطح شهر شاهد هستیم که منقوش به اسامی مبارک ابا عبدالله (ع) و حضرت عباس (س) و دیگر شهدای کربلا است. صرفنظر از این اسامی، بعضا نوشته هایی بر شیشه یا بدنه خودروها دیده می شود که هیچ سنخیتی با فرهنگ عزاداری تشیع ندارد. خودروهایی که سر تا پا گلی شده اند و یا نقاشی هایی بر درب و شیشه آن که مورد تأیید هیچ یک از علمای شیعه و مخصوصا رهبر معظم انقلاب نیست. نوشته هایی که بیشتر به شوخی و جوک شبیه هستند تا نشانی از عزای حسینی که همراه با صدای بلند باندهای پخش موسیقی به اصطلاح در سطح شهر به دور دور مشغول هستند.

  photo_2016-10-05_23-58-12

  photo_2016-10-05_23-59-23

  photo_2016-10-05_23-58-20

  photo_2016-10-05_23-59-17

  در سالهای قبل شاهد نوشته هایی با مضامینی چون: (یزید خیلی بیشعوری، یزید خر است گاو من است، یزید مگر پایت به فلان جا نرسد،و …) بر روی برخی خودروها بودیم. امسال نیز همین کار با مضامین تلگرامی همچون ( یزید بیا پی وی کارت دارم ، یزید ریپورتت می کنم، یزید رو مخی هاا و…) بر شیشه خودروها خودنمایی می کند
  اصلاح سانتی موی سر که نام مبارک امام حسین (ع) را با تیغ روی سر خود می نویسند و یا تتوی اشک و لاکهای سیاه مخصوص ماه محرم از دیگر رفتارهای ناهنجار در این ایام است. البته شنیده شده است که اتحادیه های آرایشگری چنین اصلاح و تتویی را ممنوع اعلام کرده اند، ولی با این همه باز هم شاهد چنین رفتارهایی هستیم.
  تی شرتهایی مخصوص محرم که با خط نستعلیق عبارتهایی را روی آنها نوشته اند و این روزها شاهد تبلیغات ماهواره ای و مجازی آنها هستیم از دیگر بدعتهای آشکار در این زمینه است که نیازمند فرهنگ سازی و برخورد اصولی با آن است.
  این رفتارها  و نوشته ها معلول عدم برخورد با این رفتارهای ساختارشکن و  افرادی هست که این چنین فرهنگ عزاداری ما را به سخره گرفته اند. حساب کنید روز عاشورا وسط آن شور و هیجان عزاداری و گریه های بی امان، یکی از این خودروها از کنارتان رد بشود. مطمئنا آن حس وحال را از دست خواهید داد. یک نوع ناهنجاری رفتاری در بین کسانی که شاید یک بار هم هیئت نرفته اند، وتنها برای اینکه از قافله مد و خودنمایی عقب نمانند دست به چنین کارهایی می زنند که شان عزاداری های سیدالشهدا را مخدوش می کنند.

  photo_2016-10-05_23-57-34 photo_2016-09-25_15-57-47 photo_2016-09-25_15-58-04 photo_2016-09-25_15-58-21

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "فحش های کوچه بازاری به یزید بر روی خودروها! + تصاویر"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.