- سایت خبری آذرقلم - http://azargalam.ir -

مقایسه‌ای میان سبد کالا در آمریکا و ایران

sabad2 [1]

حتی در بزرگترین اقتصاد جهان نیز یارانه کالا هنوز وجود دارد. یارانه ای که سالانه بیش از هفتاد میلیارد دلار برای دولت آمریکا هزینه دارد.

به گزارش آذرقلم به نقل از خبرآنلاین، برنامه یارانه مواد غذایی در آمریکا که به کوپن مواد خوراکی (Food Stamp) شهرت دارد برای تامین مواد غذایی خانواده های کم درآمد و بدون درآمد به اجرا در آمده است. پیشینه این برنامه که سال ۱۹۳۹ باز می ‏گردد و هم اکنون نیز در ایالات متحده آمریکا اجرا می‏ شود. برنامه فود استمپ که در واقع ارایه کوپن مواد خوراکی به متقاضیان است در آمریکا بیش از ۴۰ میلیون نفر را پوشش می ‏دهد. در سال مالی ۲۰۱۳، هزینه ای که اجرای این برنامه برای دولت آمریکا داشت معادل ۷۶.۴ میلیارد دلار برآورد شده و در این سال ۴۷.۶ میلیون آمریکایی از آن بهره برده اند که سهم هر نفر به طور متوسط ۱۳۳.۰۸ دلار در ماه بوده است. البته اینکه هر خانوار متقاضی چقدر کوپن غذا دریافت می‏کند به عواملی مانند تعداد اعضای خانوار، درآمد و هزینه های آن دارد. حدود ۷۲ درصد افرادی که از کوپن مواد خوراکی در آمریکا استفاده می‏ کنند در خانواده هایی با فرزند زندگی می‏ کنند و یک چهارم آن ها نیز عضو خانواده هایی هستند که در آن ها افراد مسن و یا افراد با معلولیت جسمی حضور دارند.

چه افرادی واجد شرایط دریافت کوپن مواد خوراکی هستند؟

افراد و خانوارهایی واجد دریافت کوپن مواد خوراکی در آمریکا محسوب می‏ شوند که درآمد ناخالص ماهیانه آن ها کمتر از ۱۳۰ درصد خط فقر تعیین شده توسط دولت فدرال باشد. در حال حاضر یک فرد با درآمد زیر ۱۲۴۵ دلار در ماه می‏تواند برای دریافت کوپن مواد غذایی اقدام کند و یک خانواده ۴ نفر که درآمد آن ها کمتر از ۲۵۵۲ دلار است نیز واجد شرایط دریافت کوپن مواد خوراکی محسوب می‏ شوند. منظور از درآمد ناخالص، میزان درآمد بدون کسر هزینه هایی مانند مالیات و بیمه است. البته میزان دارایی افراد نیز برای تشخیص اینکه آن ها واجد شرایط دریافت کوپن غذا هستند یا خیر نقش دارد. سقف دارایی که شامل حساب بانکی و منابع قابل شمارش می‏شوند در ایالت های مختلف آمریکا متفاوت است اما به طور کلی موجودی حساب بانکی افراد باید کمتر از ۲۰۰۰ دلار باشد و افراد بالای ۶۰ سال و یا افرادی که معلولیت جسمی دارند می ‏توانند تا سقف ۳۲۵۰ دلار نیز دارایی نقدی داشته باشند و با این حال برای دریافت کوپن غذا اقدام کنند. البته امتیازاتی نیز برای خانوارهایی که بیش از نیمی از درآمد خود را برای اجاره خانه هزینه می‏کنند نیز در نظر گرفته می‏ شود. برای خانواده های مهاجر نیز موارد دیگری مانند تعداد سال های حضور در آمریکا در نظر گرفته می‏ شود.

با کوپن مواد خوراکی چه چیزهایی می ‏توان خرید؟

افراد می ‏توانند با کوپنی که از دولت دریافت می ‏کنند، مواد خوراکی مانند نان، غلات، انواع میوه و سبزیجات، گوشت قرمز و سفید و گوشت ماهی را خریداری کنند. همچنین محصولات لبنیاتی نیز در سبد خرید کوپن مواد خوراکی جای می‏گیرد. دانه گیاهانی که می‏توان آن ها را در خانه کاشت و برای تهیه میوه و سبزیجات از آن ها بهره برد نیز توسط کوپن مواد خوراکی قابل تهیه است. همچنین برخی از رستوران ها نیز اجازه دارند در مقابل غذاهای نه چندان گران، از مشتری ها کوپن مواد خوراکی دریافت کنند. محصولاتی مانند مشروبات الکلی، سیگار و تنباکو از جمله مواردی هستند که امکان خرید آن ها با کوپن مواد خوراکی وجود ندارد. غذای حیوانات خانگی، دارو و محصولات بهداشتی را نیز نمی‏ توان با کوپن مواد خوراکی تهیه کرد.