|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :پنج شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۶ | کد خبر : 46182
 • پرینت

  آذرقلم: نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: پس از اعلام رای آقای پزشکیان، یکی از نمایندگان شاخص فراکسیون امید به این نتیجه رسیده بود در صورت رقابت پزشکیان با آقای لاریجانی، قطعا وی می‌توانست در صندلی ریاست مجلس تکیه بزند.

  بیگی

  آذرقلم: فراکسیون نمایندگان ترک‌زبان مجلس دهم با حضور بیش از ۶۰ نفر از منتخبین مردم، تشکیل شد که طی آن نمایندگان حوزه‌های انتخابیه تهران، ارومیه، مشکین‌شهر و خدابنده به عنوان اعضای هیات رئیسه موقت این فراکسیون انتخاب شدند. نام بیگی نماینده تبریز هم در این هیات رئیسه دیده می شود.

  به گزارش آذرقلم به نقل از فارس، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم  با اشاره به برگزاری نخستین نشست این فراکسیون گفت: یقین دارم فراکسیون ‌آذری‌زبان‌ها می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های مختلف مجلس نقشی تاثیرگذار و چشم‌گیر داشته باشد.

  احمد علیرضابیگی با اشاره به ۱۰۳ رای فراکسیون امید به محمدرضا عارف در انتخاب رئیس مجلس شورای اسلامی،‌ ابراز کرد: همدلی و همراهی همکاران ترک در مجلس شورای اسلامی باعث شد آقای پزشکیان بتواند با رای قاطع ۱۵۴ نفر از نمایندگان به عنوان نائب رئیس اول مجلس انتخاب شود.

  نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: پس از اعلام رای آقای پزشکیان، یکی از نمایندگان شاخص فراکسیون امید به این نتیجه رسیده بود در صورت رقابت پزشکیان با آقای لاریجانی، قطعا وی می‌توانست در صندلی ریاست مجلس تکیه بزند.

  عضو هیات رئیسه موقت فراکسیون ترک‌زبان‌های مجلس دهم رسالت این فراکسیون را ایجاد وفاق و همدلی بیشتر در بین جمعی از نمایندگان فارغ از هر تفکر جناحی برای ایفای نقش ملی استان‌های کشور و توزیع عادلانه منابع دانست و گفت: یقین دارم فراکسیون می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های مختلف مجلس نقشی تاثیرگذار و چشم‌گیر داشته باشد.

  این نماینده مجلس تاکید کرد: امیدوارم فراکسیون بتواند در انتخاب روسا و اعضای ۱۴ کمیسیون‌ تخصصی مجلس نیز تاثیر موثری داشته باشد.

  آمادگی حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس دهم دارم

  نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: برای حضور در کمیسیون اقتصادی اعلام آمادگی کرده‌ام و بر انتخاب خود نیز پافشاری کرده‌ام.

  احمد علیرضابیگی خبر از برگزاری نشستی با حضور نائب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی و جمعی از متقاضیان حضور در این کمیسیون داد و گفت: در آن نشست با اشاره به فعالیت جمع کثیری از آذربایجانی‌ها در معادلات اقتصادی و تجاری کشور به پیگیری مشکلات و رفع موانع بازرگانان و کارآفرینان با استفاده از ظرفیت کمیسیون تاکید کردم.

   

   

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "فراکسیون‌ نمایندگان ترک زبان مجلس تشکیل شد: بیگی در ترکیب هیات رئیسه/ پزشکیان قطعا می‌توانست بر صندلی ریاست مجلس تکیه بزند!"
  ۵۳ نظر برای “فراکسیون‌ نمایندگان ترک زبان مجلس تشکیل شد: بیگی در ترکیب هیات رئیسه/ پزشکیان قطعا می‌توانست بر صندلی ریاست مجلس تکیه بزند!”
  1. alpay گفت:

   آقای دکتر پزشکیان و بیگی قول پیگیری اصل ۱۵ یادتون نره هاااااااااااااااااااا

  2. هادي گفت:

   بیگی نماینده مردمی هست
   تشکیل فراکسیون نمایندگان ترک یک حرکت ماندگار بود
   نشان دادند قصد خدمت دارند

  3. ناشناس گفت:

   دوستان واقعا اقدام بیاد ماندنی و تاریخی بوده زیبای ایران عزیز به خاطر زبان و یا ملت های مختلف در این کشور میباشد زبانهای مختلف مانند گلهای رنگارنگ در یک کشور مثل ایران میباشد. دیگر فکر نکنم رایوهای بیگانه بتوانند اخباری برای گفتن داشته باشند اگر به قومیتها و خواسته های انها دقت نشود شاید وضعیت مثل کشورهای همسایه در اینده خواهیم داشت. زنده باد ایران عزیز زنده باد ترک کرد فارس عرب و…..

  4. سینا گفت:

   دکتر بیگی مرد عمل

  5. ایران دوست گفت:

   زبان آذری یکی از زبان های خویشاوند پارسی است و مردم آذربایجان نیز آذری هستند. در دوره های تاریخی و با هجوم قبائل ترکی از آسیای میانه و قدرت گرفتن آنها، زبان مردم آذربایجان به ترکی تغییر نمود. زیبا این است که مردم آذربایجان این حقیقت تاریخی را دنبال کنند و به هویت خویش برگردند و نه تعصب زبان ترکی داشته باشند چون اونا اصالتا ترک نیستند. ترکها زرد پوست و چشم بادامی هستند در صورتی که بیشتر مردم آذربایجان از نژاد سفید هستند و اصلا تشابه ژنتیکی با ترکها ندارند.

   • editor گفت:

    ضمن احترام به نظر شما، بر اساس اسناد تاریخی و تحقیقات قوم شناسانه و اطلاعات زبان شناسی؛ ایراد اساسی به نظر شما وارد است.

    • ایران دوست گفت:

     با احترام
     پاسخ شما خود یک ایراد اساسی است.
     در مورد اسناد تاریخی، کتابها و نوشته های بسیاری وجود دارد که مردمان آذربایجان آذری زبان بوده اند که از زبانهای ایرانی و ریشه پارسی دارد بعدها با هجوم ترکها مانند سلجوقیان، زبان این مردمان به ترکی تغییر پیدا کرد. این یک حقیقت تاریخی است و نمی توان آن را کتمان کرد.
     موضوع این نیست که ترک زبانها مردمان خوبی نیستند. آنها بسیار هم محترم هستند. موضوع این است که مردم آذربایجان ترک نیستند. چرا این حقیقت تاریخی باید عوض شود. چرا جانب زبان آذری گرفته نمی شود؟

     • اورمیه نگین آذربایجان گفت:

      جهت بالابردن آگاهی بعضی افرادلازم به ذکراست همانطورکه مادر دنیا زبان انگلیسی داریم بالهجه های بریتانیایی وآمریکایی واسترالیایی و.. وهیچ وقت به زبان مردم آمریکا نمی گوییم زبان آمریکایی.زبان ترکی نیز دارای لهجه های مختلف استانبولی وآذربایجانی وترکمنی و…است.آذری ٬ زبان نیست بلکه بیانگرلهجه ای از زبان ترکی است همانطورکه آمریکایی و بریتانیایی لهجه ای از زبان انگلیسی است.یکی ازراهایی که میتوان یک ملت و زبان رابه روش مسالمت آمیز و بی سرو صدا نابودکرد تحریف نام آن ملت و زبان است.استفاده از لفظ آذری زبان در راستای بیگانه کردن مردم تورک با هویت راستینشان می باشد و درواقع اشغال تدریجی ٬آرام و بی سرو صدای آذربایجان میباشد.راهکاردیگری که درجهت نابودی یک زبان انجام میگیرداعلام وتبلیغ این مطلب است که فلان ملت٬قبلا زبانشان این زبان فعلی نبوده و زبان دیگری داشته اندو به انواع لطایف الحیل متوسل میشوندتااین مساله رابه خوردمردم آن ملت ودیگران بدهند.نمونه آن ٬تبلیغ غیرتورک بودن ترکای آذربایجان و..است.اقدام دیگر دراین راستا اینست که کسانی راکه نسبت به تضییع حقوق انسانی و زبانی شان اعتراض دارندباعنوان«خرابکار»یا«پان…»وسایربرچسبها توصیف میکنن تا….

      • حسن گفت:

       دوست گرامی زبان به تنهایی نشانه نژاد نیست ،در کشوری که من زندگی میکنم امریکا همه انگیلیسی حرف می زنند اما نژادا انگیلسی نیستند.همان طوری که قیافه مردم ازبک شبیه مردم استامبول نیست. در ضمن زبان و نژاد رو انقدر جدی نگیر ، من مادر ترک بود خودم فارسم نوه ام به جز انگلیسی چیزی دیگه بلد نیست . زندگی تو بکن

      • حسین گفت:

       پس شما به هویت وبه زبان مادریت اهمیت نمی دهید

   • ناشناس گفت:

    با سلام.
    چرا زبان شما در اثر هجوم اقوام تورک، تورکی نشد؟ اقوام ترک مگر از شرق ایران وارد نشدند؟
    نکند اون زمان برای تک تک مردم آزربایجان کلاس ترکی گذاشتند؟

   • بیر تورک گفت:

    باتوجه به انچه که شما در باره نژاد ترک ها مبنی بر زرد پوست و چشم بادامی بودن، می فرمایید درست باشه کل مردم آذربایجان که هیچ قشقایی ها در فارس ترک نیستند(بماند مردم جمهوری آذربایجان و ترکیه!!!) با این حساب مردم افغانستان و بیشتر مردم خراسان که زرد پوست و چشم بادامی هستند فارس زبان نیستند و ترک اند.

   • حسین گفت:

    دوست عزیز زبان اذری هرچه بود تموم شد چون زبان ترکی خیلی قوی تر بوده بدون کمترین تبلیغ توسط دستگاههای الکترونیکی کاملا به ان غالب گشته اگر جایی برای اموزش زبان اذری سراغ داری ویا جایی کاربرد دارد بفرمایید ما حتما اقدام میکنیم وهویتمونو پیدا میکنیم از اینکه به فکر ما هستین ممنونم

   • ایلقار گفت:

    با سلام بر افرادی که بویی از انسانیت برده اند” آدمک حقیر پنداشته و نحیف گماشته؛ ما آذربایجانیها از نژاد زیبای ترک بوده و همواره به اصالت و نژادو زبانمان مفتخریم. اگر نمیدانی ” منظور اینکه اگر درک تو بدانجا قد نمیده که اصالت آذربایجانیها را بدانی” پس بدان و از این به بعد سفسطه نگو و به دبدبه نیافتآ” آذربایجان از نژاد اصیل ترک بوده و ترک خواهد زیست…

   • بابک گفت:

    عزیز م تو خیلی عقب موندی.ملت اذربایجان خیلی وقت پیش این دروغ و جعلیات پان فارسی و…. رو رد کردن و به مرحله بلوغ و خود شناسی رسیدن.زبان مردم اذربایجان ترکی هست.اگه هزار سال پیش زبانش چیز دیگری هم بود اشکالی نداره.این برای فارسی زبانان هم صدق میکنه و معلوم نیست همینهایی که الان به فارسی صحبت میکنن قبلا به چه زبانی صحبت میکنن.نکته جالب این هست که همین اقایون …. پان فارس که اینقدر به زبان و فرهنگشون میبالند وقتی بحث زبان مادری و ترکی میشه یهو ژست بشر دوستانه میگیرن و سعی میکنن ارزش زبان مادری رو بی اهمیت جلوه بدن.از جمله با گفتن این که مثلا دنیا به سوی پیشرفت و تکنولوزِه و زبان انگلیسی مطرحه و قوم گرایی رو باید کنار گذاشت.بله منم موافقم باید قوم گرایی رو کنار گذااشت ولی این کارو باید اول پان فارسها و قوم گرایان فارس انجام بدن.نمیشه هم پارس گرایی کنی و هم دیگران رو به خاطر علاقه به زبان و فرهنگش تحقیر کنی.

   • ناشناس گفت:

    پارازیت خنده داری بود!

  6. باشتورک گفت:

   با سلام این فراکسیون باید خیلی قبل از این ها تشکیل می شد اما بازم جای بسی شکر دارد که بالاخره تورک ها در ایران دارن منسجم عمل می کنند .حالا نمایندکان ملت تورک زبان باید از حقوق وخواسته های برحق مردم خود حمایت کرده ودر راستای تدریس زبان تورکی در مدارس از ابتدایی تا دانشگاه تلاش کنند.ودر جواب اون آریایی پان ایرانیست بگم که فقط تورک ها می توانند در مورد تاریخ خودشون حرف بزنند .نه هیچ کس دیگر اگر تورک ها را از تاریخ کنار بگذاریم دیگر تاریخ معنایی ندارد .وجود تورک ها اینقدر مهم است که اگه در تاریخ دولت تورکی هم وجود نداشت باید این دولت ایجاد میشد .

  7. وطنخواه گفت:

   یکی از علل تبدیل زبان آذری به ترکی انتخاب سلطانیه به عنوان پایتخت مغولان ایلخانی
   بوده است.هرچند که سلجوقیان از شرق ایران آمدند .اما برای ورود به ترکیه فعلی ، آذربایجان را سکوی خود قرار داده و با جنگ ملازگرد وارد خاک ترکیه فعلی شدند. هموطنان ما در آذربایجان آذری هستند و تلاش برای دادن هویت ترکی به آنها خلاف
   واقع است.

  8. وطنخواه گفت:

   شاه عباس که خود متولد هرات است .برای نحات ایران از دسیسه سازی های شاهسونها که حتی موحب قتل پدر او شده بود ند.پایتخت را به اصفهان منتقل کرد و ارتش را از انحصار شاهسونها خارج کرد و سیستم سرباز گیری از سراسر ایران را رایج ساخت. همین کار موجب قدرت فراوان صفویان در عصر شاه عباس گردید.
   زبان فارسی آنقدر از لحاظ کتابت قوی است که حتی در دربار سلاطین عثمانی نیز رواج داشت چه برسد به اصفهان.

   • ناشناس گفت:

    زبان فارسی زبان شعر است و هرکسی میتواند چندتا قیافه انتخاب کندو شعربسازد بشود ادیب و عارف گران مایه دلیل ارزش زبان فارسی از سیاست نفوذی ان زمان یهدد سیراب میشود که جای بحثش ایجانیس.چون انسان باستان به این اندازه از زبان استفاده نمیکردندمثلالغات اقتصادی.فرهنگی.اجتماعی وعیره نبود والاازهمون اول قیدش زده میشدهمچنانکه بمرورزمان این ضعف اشکارمیشود.وجون سوادکافی نبود وفارسی اسان اونویاد گرفتندوالاتو مدرنیته خیلی ضعیفه فارسی وبدون لغات عربی وترکی واویلاست…امایه تحقیق درباره ترکی درترکیه و آزربایجان شمالی تحقیق کنید میبینیدکه کاملابا مدرنیته و سوادکافی سنخیت داره

    • امین گفت:

     جناب ناشناسی ترکی حتی به درد شعر نیز نمیخورد.اگر وازه های ابتدایی فارسی در ترکی مثل شهر،پنجره،شیشه،خیابان،کوچه،دیوار و…را برداریم چیزی از ترکی نمیماند .حتی ترکی واژه های پایه ای مانند فرهنگ و هنر و هوش و پزشک را نیز ندارد!

     • افشار گفت:

      شما سوادت انقدرکمه که واژههای اصیل تورکی مثل کوچه خیابان شهر رو فارسی میدونی فقط شاعران تورک ام\راطوری عثمانی ۲۵۰۰ نفر هستند که شاعران فارسی مقابلش هیچی نیستند

  9. وحید گفت:

   تشکیل فراکسیون تورک ها اقدامی مثبت جهت تحکیم هویت تورکی در ایران و حرکتی در جهت رشد دموکراسی در کشور هست که باعث کاهش رشد حس شهروند درجه ۲ بودن در میان مردم تورک ایران خواهد شد که در نهایت موجب وحدت بیش از پیش اقوام کشور می شود.
   کاری که البته با تاخیر در حال انجام هست. فراکسیون کورد ها سال هاست که در مجلس تشکیل شده و فعال هست.
   متاسفانه برخی سنگ اندازی در این مسیر انجام میشود که یا از سر جهل است یا از سر کینه…

   انکار موجودیت و حقوق میلیون ها تورک در ایران نه تنها ریشه گرفته از تحریف های رضاخانی است که مغایر با قانون اساسی نیز می باشد. چرا در ماده ۱۹ قانون اساسی به صراحت از برابری و حقوق مساوی تمام اقوام ایرانی سخن به میان آمده.

  10. ایرانی گفت:

   مردم آذربایجان آذری هستند و نه ترک . ایران نه ترکستان است و نه ترکیه . نام ایران در ابتدا ، آریانا بوده است که به معنی سرزمین آریاها است و این نام در طی تاریخ به ایران تبدیل گردیده است . ترک هرگز نژاد آریایی نبوده است و بنابر این ایرانی نیست. بیائیم جداقل با خودمان رو راست باشیم . یا ایرانی و یا ترک. هموطنان ما در آذربایجان آذری بوده و بنام ایران همواره افتخار می کنند. گروهی نیز که خود را از نسل ترکان مهاجم می دانند بدانند که آذربایجان ایران ترکستان نیست.

   • ناصر گفت:

    دوست عزیز با استدلال شما ایران تاجیکستان یا فارسستان هم نیست چون زبان فارسی یا همان تاجیکی زبان مردم افغانستان و تاجیکستان بوده که وارد ایران شده است.ولی اگر اندکی تفکر بفرمایید و دست از افکار نزاد پرستانه تان بردارید متوجه خواهید شد که مهم نیست که هزاران سال پیش مردمی که در جغرافیای فعلی ایران زندگی می کردند به چه زبانی صحبت می کردند یا از چه نزادی بودند بلکه مهم این است که مردم امروزی ایران به چه زبانهایی صحبت می کنند و ادبیات و موسیقی و همه داشته هایشان به کدام زبان می باشد. و باید به همه آنها احترام بگذارید وحقوق مسلم و ابتدایی آنان را برسمیت بشناسید.

  11. آیاز همدانلی گفت:

   باسلام

   آقا!! زبان من کوو تو مملکت!!؟
   چرا بهش اهمیت نمیدن!؟
   مگه من ایرانی نیستم!؟ مگه من شهروند این مملکت نیستم!
   کوو حقوق شهروندیم!!؟؟؟

   همدان تورکو

  12. کریم گفت:

   یاشاسین ایران یاشاسین تورک خلقه

  13. امین گفت:

   من به عنوان یک فارسی زبان خواهان تشکیل فراکسیون فارسی زبانان مجلس هستم….از فارسی زبانان میخواهم در مناطق خودشان به نمانیگان ترک رای ندهند.

   • ناشناس گفت:

    تو…. زیاده حرف نزن- اولا بزرگ مردانی که پا به مجلش گذاشتند خودشان می دانند که چه بکنند. دوما زبان ، زبان هست و هرکی یه زبان بیشتر بدونه یعنی یه نفر دیگه هست- از یه طرف مسئله هم نگاه کنیم زبان ترکی از زبان انگلیسی سرچشمه داره و زبان فارسی از زبان عربی. ما همه مون انسانیم و باید زبان ها رو بدانیم .

  14. ناشناس گفت:

   هیچ جای اصل ۱۵ قانون اساسی گفته نشده تدریس زبان اقوام آزاد هست و فقط از تدریس ادبیات اقوام اسم برده شده که بحثش زمین تا آسمون با زبان متفاوت هست.
   تشکیل فراکسیون های قومیتی هم هیچ نتیجه ای جز ضربه به اتحاد کشور نخواهد داشت ودست آخر دودش تو چشم امنیت کشور خواهد رفت حالا بشینید و تماشا کنید.

   • جغرافیای سیاسی گفت:

    بله موافقم. منتظر باشیم که سایر اقوام هم با زبان خودشان خواهان فراکسیون باشند. مثلا سرکار خانم ساعی سخنگوی فراکسیون خود دانشجوی جغرافیای سیاسی هستند که درسشان را خود یاد نگرفته اند؛ وگرنه این بحث ها از نظر جغرافیای سیاسی و هویت ملی سم است و ضربه به اتحاد ملی است. وقتی صحبت از خانه ملت می شود، یعنی وضع قانون برای تمام مملکت؛ این فراکسیون از شاهکارهای افراد بیسواد و قدرت پرست است.

   • ناشناس گفت:

    آخر … بدون یاد گرفتن زبان مگر میشود ادبیات آن را آموخت

  15. حسین گفت:

   یاشاسین تورک خلقی یاشاسین آزربایجان

  16. یک ایرانی گفت:

   آقایون خانمها
   این فراکسیون در نهایت مارو بسمت تجزیه مملکت میبره.
   ملت ایران و اقوامش هزاران سال باهم زندگی کردن
   فراکسیون ترک
   کرد
   لر
   بلوچ
   پس ایران چی؟
   هنوز هیچی نشده تو کامنت ها صحبت از ملت ترک میشه.
   مگه ما یک ملت بیشتر داریم. اونم ملت ایرانه که یکی از اقوامش اذریه.
   هر قومی هر گوشه ای برای خودش…. لابد فردا هم باید منتظر جنگ های قومیتی مثل سوریه باشیم.
   هیچ تا الان به نقشه خاورمیانه جدید نگاه کردین؟
   اگر نگاه نکردین ببینین تا براتون مشخص بشه چه خبره. و این تحرکات یعنی چی.

   آذربایجان سر ایرانه.
   اجازه جدایی تدریجیش رو نخواهیم داد.

   با تجزیه طلبی بی شک مبارزه خواهیم کرد.

  17. محمد گفت:

   مجلس به جای اینکه به فکر اقتصادباشه به فکر قوم گرایی و تجزیه هست.واقعا که

  18. هومن گفت:

   دوستان شما هر چقدر از پیشینه تاریخی نژادی و زبانی برای این افراد متعصب و بی منطق بگید به جایی نمی رسید. اصولا تعصبات زبانی و قومی ناشی از ضعف فرهنگی است که تقریبا در همه جای ایران وجود داره
   تنها استدلال درست و منطقی آذری های عزیز آزادی تدریس زبان است که اون هم به همین دلیل ضعف فرهنگی در حال حاظر نتایج خوبی برای کشور در بر نخواهد داشت
   یادمون نره که اینجا بلژیک و کانادا نیست
   اینجا مردمی زندگی میکنن که زمانی دشمن درجه یک عثمانی و متعصب و وطن پرست بودن و حالا به دلایل کم ارزش دوست عثمانی و وطن فروش شدن

  19. امیر تبریز اوغلی گفت:

   یاشاسن کیشی.. تا چشم خیلی ها دربیاد

  20. حسین تنها گفت:

   سلام به همه هموطنان عزیز

  21. حسین تنها گفت:

   سلام به همه هموطنان عزیز
   همینطور ادامه بدید تا ۲۰ سال دیگه ایران به ۴ یا ۵ کشور تبدیل میشه به نامهای مختلف دشمن با حمله نظامی نتونست کشور ایرانو تجزیه کنه ولی با حماقت و تعصب قومیتی بی خودی خیلی راحت داره این کارو میکنه که اخرشم هم دودش میره تو چشم خودمون الان به مجلس افغانستان نگاه کنید فراکسیون لوی جرگه چ گلی به سرشون زد به مجلس عراق نگاه کنید فراکسیونهای شیعه و سنی و عرب و کرد و ترکمان و فلان و فلان یا مجلس سوریه رو نگاه کنید به زودی ما هم میشیم مثل اونا همین دعواهای قومی بدبختمون میکنه اینقدر سر زبان و این چیزا بحث نکنید یه ذره این تعصبهای جاهلی رو کنار بزارید فکر تمامیت ارضی این مملکت باشید

  22. مهدی گفت:

   مطلب”آریایی هایی که آریایی نیستند” رو جستجو کنید.

  23. آرش گفت:

   اینکه بخاطر هویت طلبی خویش مورد نفرت واقع شوی بهتر ازآن است که به خاطر آن چیزی که نیستی مورد محبت قراربگیری. آندره. ژید یاشاسین… مطالبات. زبانی جز حقوق اولیه هست… سال بود به کردهای ترکیه ترک های کوهستانی می گفتند آیا جواب داد پشت آذری گفتن اهدافی هست اما پایه وبی ریشه است جواب نخواهد داد. ما ترک ها تجزیه طلب نیستیم چون درصد حکومت براین سرزمین بیشتر از شما فارس ها داریم تعصب ترک ها بر سرزمین ثابت شده است اما اززمان پهلوی تا امروز مورد بی مهری قرارگرفتیم

  24. بهمن جادویه گفت:

   طرح فراکسیون ترکها بزرگ ترین خیانتی بود که پس از انقلاب به ایران شد. ملت ایران ای فارسها- بلوچ ها- کردها- خوزستان- ایل بزرگ بختیاری مگر خواب هستید نوادگان چنگیز و تیمور ایران را اشغال کردند. سرزمین کوروش کبیر را گروهی تاتار و ترک و مغول سرپرستی می کنند. پان ترکیسم پیروز شذ. انها قصد دارند همان بلایی که ترکیه سر کردها اورد با ما اجرا کنند. هدف انها قتل عام تمام اقوام غیر ترک می یاشد.

  25. بهنام گفت:

   ایران وقتی زیباست که مجموعه ای از تمام قومیت ها (فارس-آذری-کرد-لر-بلوچ-عرب-…) در کنار هم و نه رودرروی هم باشد. این فراکسیون یک اشتباه محض در جهت تضعیف وحدت ملی کشور بود که در بلندمدت ممکن است به ایالتی شدن ایران بیانجامد. در مورد دوستان آذری که گلایه دارند چرا زبان و ادبیات آذری در مدارس شان تدریس نمی شود باید بگم که ایران کانادا و سوریه نیست که بتوان در آن ۲ زبان رسمی داشت. در کشور ما به دلیل تعدد قومیت ها زبان ملی و آکادمیک (محیط های تحصیلی) باید فارسی باشد و زبان آذری یا لری یا کردی در خانه ی این عزیزان اقلیت باید به کار برده شود و نه در محیط های آکادمیک و محیط کار.
   از اقلیت های ایران به ویژه آذری ها می خوام که نگذارند انگلستان و آمریکا همان کاری که با سوریه و عراق و ترکیه کردند را با ما نیز بکنند و بین ما تفرقه بیندازند. کاش یه روز یاد بگیریم که ملیت ما بسیار مهم تر از قومیت ما هست.
   یا علی

  26. ایلقار گفت:

   اولا با تشکر از نمایندگان بزرگوار که این نیاز مهم را در خانه ملت در بین نمایندگان ملت ایجاد کردند و موجب ایجاد امید به دست یابی هرچه بهتر حقوق ملی و عمل بر قوانین پیش پا افتاده قانون اساسی کشور شدند.
   امیدوارم با وجود همچون فراکسیونهای ملی مذهبی و فرهنگی در تمامی شئونات مملکت از ناداوریهای تقسیم بیت المال و حقوق مدنی واجتماعی وورزشی وغیره جلوگیری گردد.
   در پاسخ به دیده گاههای مغرضانه بعضیها این نقطه را یادآور شوم” ای کور دلان ایران خاک پاک هر آذربایجانی بوده وخواهد ماند وهرگز با این پارازیتهای مضخرف و بیهوده بر یکپارچگی و اتحاد ایرانیان خدشه ای وارد نخواهد شد ما ملت غیور و همیشه بیدار آذربایجان ترک نژاد اجازه نخواهیم داد ایران همچون عراقوسوریه ودیگر کشورها جولانگاه بیگانگان گردد.
   یاشاسین آذربایجان
   یاشاسین عورضه لی نماینده لر
   اجرکم عندالله

  27. ناشناس گفت:

   درود بر نمایندگان غیور ترک زبان. امیدوارم مرعوب فضاسازی ها نشوند و تا آخر ادامه دهند.

  28. حسینی گفت:

   تشکیل چنین فراکسونی در ایران یعنی قوم گرایی و نتیجه همان سیاست پنهان و کثیف دولت عثمانی و نقشه های پان ترکیسم است
   حو اصلا صلاح ترک زبانهای ایران نیست
   و دشمنانی سالها چنین تزئ را برای ایرانی ها دارند
   عملا خیانت به کل ایران است و کل مردم و کشور
   عملا اسرائیل هم پنجاه نماینده در مجلس امریکا دارد و لابی گری های انها بر ضد ایران است
   این طرح ترکیه عثمانی است برای نجزیه و اختلاف قومی بین ایرانیها

  29. حسینی گفت:

   بنابراین به مردم خوب کشور مان و قوم ترک بلوچ کرد عرب توصیه میشود نه تنها جنین تزهایی ایمان نداشته باشند
   جون خطر ان برای همه روشن است
   ایران یعنی یک زبان فارسی
   حال در صورتیکه هر کس میتواند ازاد است بزبان مادری خود و لهحه خود تگلم کند
   ولی تدریسی بجز زبان فارسی یا زبان بین المللی
   در صورتی که از سوی هر کس مطرح شود
   عملا مجددا مشکلات برای کل کشور است
   جون اگر بنا بر تجزیه کشور است ترکها بزبان خود
   لرها بزبان خود
   گردها بزبان خود
   عربها بزبان خود
   پس ایران کجاست؟
   زبان بین المللی یا زبان های خاص
   مسئله متفاوت بعنوان یک تخصص است
   ولی گرایش قومی و تدریس زبان قومی مسئله دیگری است

  30. حسینی گفت:

   مردم ترک ما بیاد داشته باشند ترکیه عثمانی دشمن درجه یک ایرانیان است
   سرمایه های خود را با همه سختی ها داخل بگشور ترکیه نبرند
   چون اهداف ترکهای عثمانی با اسراعیل یک هدف است
   غارت ایران و منابع ایران
   و اختلاف قومی ئ تجزیه
   اگر بنا باشد مهره های ترک پان ترکیست با اهداف خاص که ساهاست مخفیانه تلاش میکنند
   بین ما اختلاف و تفرقه بوجود اورند
   و ممکن است مهره های زیادی هم در سطوح قدرتی در ایران سامان دهی کنند
   که اهداف انها در کشور اجرا شود
   و تا حدی هم موفق شده اند از دلارهای ما
   کشور ترکیه پیشرفت کرده است
   این لابی های ترکیه برای توسعه تجارت و بردن ثروت کشور زیاد تلاش میکنند
   و از طرفی ایران را با نزاع با سایر کشورها سوق دهند و خود از این اب گل الود ماهی بگیرند
   بنابراین بر هر ایرانی وطن دوست باید بیدار باشد
   که فریب ان مهره های بظاهر حتی ایرانی را نخورند
   چون دولت عثمانی با ثروت کشورهای دیگر برای خود دستو پا کرده حتی چنگ سوریه
   منافع ان به جیب دولت عثمامی میرود
   چند میلیون سوری میلیاردها دلار سرمایه های خود را بترکیه برده اند
   و همچنین ایرانی ها بالای پانصد میلیارد خود راا بترکیه برده اند
   که همه ان نهایتا بنفع نیست
   و حتی این سرمایه ها را مجدد نمیتوانند خارج کنند و برای امنحان ببینند ایا میتوانند مثلا دلارهای خودرا از ترکیه خارج کنند ؟؟
   خیر

  31. حسینی گفت:

   ضمنا باید یاداوری شود
   اگر ترکهای ایران مستقل بشن باختن
   چون انوقت عربها هم مستقل بشن
   نفت گاز ندارن
   و ضرر ترکها
   بنابراین این فراکسیون عملا بضرر ترکهاست
   و خیانت اشکار به اکثریت مردم ترکها
   ضمن اینکه اکثریت مردم با چنین اختلاف افکنی های قومی موافق نیستن
   فکر قوم نکنید فکر ایران باشید
   ایران ما عرب ترک لر کرد شمال جنوب ایرانی هستیم
   نقشه مغول ترک پانترکیست عثمانی و ایزانی ها ترک ایران باید با انها متفاوت باشند
   گول نوکرهای بیگانه را نخورید
   انها افکار منفی دارند و قوم گرایی
   از ما نصیحت بود و پیش بینی
   کسانی و افرادی که فکر میکنن با تشکیل قوم و طایقه ترقی میکنند خیالی است باطل
   بنابراین همه باهم یکی کلت واحد ایران و فارسی
   ضمن اینکه از نظر محلی همه جای ایران لهحه خودش را دارد و اشکالی هم نیست
   ولی کسانی که با تشکیل چنین فراکسیون هایی عمل میکنند دیری نخواهد پایید
   که نه تنها قدرتی ندارند بلکه بعنوان خیانت کار معر فی میشوند چون چنین طرحهایی خیانت بکشور .و مردم است. اصول چنین جناح بندی در کشور خطرناک و مزموم است
   یا علی مدد


  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.