|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۴ | کد خبر : 429
 • پرینت

  آذرقلم: بدون شک یکی از تولید کنندگان برتر خشکبار کشور چه از نظر کمیت و چه از نظر کیفیت بخش تسوج است .

  آذرقلم: بدون شک یکی از تولید کنندگان برتر خشکبار کشور چه از نظر کمیت و چه از نظر کیفیت بخش تسوج است .

  khoshkbar

  به گزارش آذرقلم، بدون شک یکی  از  تولید کنندگان برتر خشکبار کشور چه از  نظر کمیت و  چه از  نظر کیفیت بخش  تسوج است . بخشی  نه چندان بزرگ که توانسته نام و آوازه خود را حداقل در  شمالغرب  کشور  بزرگ نگه دارد . هنوز  زمان چندانی  از  صادرات قیسی  به اتریش  توسط یکی  از  تجار  تسوج نگذشته است .

  هنوز  قیسی  و برگه و . . . تسوج نامی  آشنا برای  مصرف کنندگان است .

  بسیاری  از  تجار  بزرگ خشکبار  با نام تسوج کاملا آشنا هستند ولی تسوج همواره در  بخش  بسته بندی  مشکلات حاد داشته است .

   از  دیر باز  که بسته بندی  به صورت سنتی  انجام می  شد محصولات تولیدی  تسوج توسط  کارگاه های  بسته بندی  مرند و آذرشهر  و با نام آنها به دست مصرف کننده می  رسید ظاهرا تسوج از  دیر باز  در  این بخش  ضعیف عمل  کرده است . چرا که با وجود تولید انبوه جایگاهی  در  بسته بندی  خشکبار  ندارد .

  و حالا تسوج  با  پیشرفت صنعت بسته بندی باز هم بهره ای  از  این مقال نبرده و  تولیداتش توسط تجار  فراوانش  در  این بخش  به دست  کاخانه های  بنیس  و دریان می  رسد تا محصولات بی  رقیب  تسوج را با نام خود به بازار  بفرستند .

   در  اینجا مرد و زن و کودک از تولید قیسی  و برگه سر در  می آورند. اما حیف که زحمت و مشقت آنها به نام کسان دیگر  در بازار  فروخته می  شود …..

  در  روزهای  گرم و سوزان تابستان  که  هر  کسی  تحمل آن گرمای ملال آور را ندارد  اگر  گذری  بر هر  محله و روستای تسوج بیاندازید  کارگاه های  کوچک و بزرگ تولید خشکبار  را خواهید دید که بخش  اعظمی  از  خشکبار  مصرفی  کشور  را تولید می  کنند  .

   درست است که این محصولات گه گداری با نام تسوج و به دست تجار  این شهر  به نخجوان و باکو صادر  می  شود ولی  اکثرا  در  کارخانه های   ارس  پر  و دریان  و به نام غیر از  تولید کننده واقعی  بسته بندی  می  شوند .

  چاره کار  چیست ؟

  بسیاری  از  تجار به نام خشکبار  تسوج نه تنها از  نظر مالی  بلکه از  نظر مدیریتی بسیار متمولند ولی  کاری  که باید اتفاق  بیافتد نمی  افتد و این جای  خالی  را باید پر  کرد .

   ایجاد یک  کارخانه بسته بندی  در  تسوج نیازی  است که شدیدا احساس  می  شود  و به نظر می  رسد بدون همت مردم عملی  نخواهد شد . البته نقش  هماهنگ کننده مسئولین را در  این حوزه نباید بی  اهمیت تلقی  کرد  ولی  چیزی  که تا بحال دیده ایم را نیز نباید فراموش  کنیم و آن راحت طلبی  مسئولین است که نه تنها  نمی  خواهند زیاد به خودشان زحمت  دهند  و در  حوزه ی  بخش  خصوصی  دخالت کنند بلکه نقش  هماهنگ کننده خود را نیز به کلی  فراموش  کرده اند .

  چیزی که واضح و مبرهن است  این است که  مسئولین یک بخش  یا شهرستان یا یک استان بر اساس  استعداد های  یک منطقه باید برنامه ریزی و سرمایه گذاری  کنند  و قدرت کشف این استعداد ها را داشته باشند  و بدین سبب واسطه خوبی  برای  پیشرفت شوند  . مسلما در  یک منطقه کویری  نمی  توان کشاورزی  کرد و در  یک دره نیز نمی  توان  فرودگاه ایجاد کرد  یا در  یک زمین والیبال نمی  توان  فوتبال بازی  کرد . چرا که هر  چیزی  به  موقعیت  آن خاک بستگی  دارد لیکن در  تسوج تمام توان خود را گذاشته اند تا با بی  توجهی  همه چیز را نابود  کنند. حتی  خشکبار  بی  نظیر تسوج که سالیان سال بخش  اعظمی  از  بازار های  ایران و  بخشی از  صادرات  را به خود اختصاص داده است.

  طبیعتا هماهنگی با سرمایه گذار  نقشی  است که مسئولین در انجام آن قصور  فراوان کرده اند.

  هماهنگی برای سرمایه گذاری اهالی بخش چیزی است که باعث  پیشرفت  صنعت بسته بندی  و خشکبار  و همچنین مایه مسرت مردم خواهد شد.

  تسوج – خان چوبان

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "خشکبار تسوج، برندی معتبر در سطح کشور"
  Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.