|

آخرین عناوین:
 • تاریخ انتشار خبر :سه شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۰ | کد خبر : 22395
 • پرینت

  آذرقلم: یکی از عجایب این «روستاشهر» این است که می توان آن را تنها روستای کشور دانست که دارای دانشگاه پیام نور می باشد! و این امر نیز به علاقه روستائیان به علم و پیشرفت و ترقی و تعصب دریانیان نسبت به زادگاه شان بر می گردد تا جایی که غالب هزینه های اصلی احداث و راه اندازی این دانشگاه را متقبل شده اند. آنها حتی یک جاده اختصاصی نیز برای این روستا احداث کرده اند.

   گزارش تصویری از : علیرضا خوش نیتعلیرضا خوش نیت

  آذرقلم: «دریان» یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی است که در ۷۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان تبریز، در دامنه ی جنوبی رشته کوه میشو واقع است.

  به گزارش آذرقلم، جمعیت دریان در سال ۹۰ به ۳۸۶۴ نفر و ۱۲۰۰ خانوار رسیده است. دریان از جنوب به شهر خامنه، از غرب به شهر کوزه کنان و مشنق از شرق به شهر شبستر و از شمال به رشته کوه میشو منتهی می گردد و ارتفاعش از سطح دریا ۱۵۳۰ متر می باشد. دریان در ناحیه ی کوهستانی شمال غربی کشور قرار گرفته و دارای زمستان های تقریبا طولانی و تابستان های با آب و هوای ملایم می باشد که همین ملایمت هوا دریان را به یک منطقه ی ییلاقی تبدیل کرده است. دریان به لحاظ موقعیت خاص خود دارای چشمه سارهای فراوان در دل کوه ها و دامنه های آن ها می باشد. در این روستا تعداد زیادی قنات حفر گردیده که وجود قنات های زیاد در دریان حکایت از سخت کوشی مردم دریان در گذشته دارد.

  ***

  شاید خیلی‌ها اسم دریان را شنیده باشند و یا این اسم برایشان آشنا باشد. نگاهی کوچک به اسم سوپر مارکت‌های دونبش، مغازه‌های عمده‌فروشی بازار، شرکت‌های تجاری، کارخانه‌های مواد غذایی و …، این اسم را در برابر دیدگانشان قرار می‌دهد.

  از همه مهمتر محله دریان‌نو به همراه محلات شهرآرا ، پاتریس لومومبو، ستارخان و محلات مجاور این نام را برایشان آشنا کند.

  بنیانگذار محله دریان‌نو حاج مهدی ابراهیمی دریانی است. وی اصلیتا از دهکده دریان در استان آذربایجان شرقی بود. وی در تهران آبادگری زیادی کرد و بنیاد محله‌های شهرآرا، دریان‌نو و مناطق پیرامون خیابان ستارخان را گذاشت. دریان‌نو به نام زادگاهش نامیده شده و شهرآرا نام شرکتی بود که او تأسیس کرد

  این روستا دارای ۶۹۱ خانوار  و با جمعیت ثابت ۲۲۲۰ نفر و جمعیت شناور ۱۰ هزار نفر می‌باشد.

  نسل اول دریانی‌ها از دهه‌های ۲۰ و ۳۰ به تهران آمدند و توانستند به عنوان نقطه تمرکز اقتصاد و تجارت ایران را به دست بگیرند. دریانی ها دارای اتحاد و همبستگی عجیبی هستند نوعی پدرسالاری کاریزماتیک و خانواده ای گسترده و متحد که انحصار بخشی از اقتصاد را در اختیار دارند.

  این قضیه بیشتر از زمان حاج مهدی دریانی شروع شدکه باعث رسیدگی به وضعیت دریانی‌ها شده و برای بیشتر آنها مسکن و فعالیتی فراهم آورد.

  در حال حاضر  در مجموع تعداد ۴۰۰ سوپر مارکت رسمی در سطح تهران فعالیت می کنند که از این تعداد حدود ۵۰-۴۰ واحد آن توسط دریانی ها اداره می شود.

  همچنین صنعت چای از دیگر صنایعی است که در اختیار دریانی‌ها قرار دارد.

  ****

  مردم این روستا و به ویژه جوان ترها، از این روستا مهاجرت کرده و بیشتر در تهران به کار تجارت مشغول هستند. گفته می شود مدیریت و کنترل اصلی شغل سوپرمارکت های تهران در دست دریانی هاست! گاهی از دریانی ها به عنوان امپراطوری سوپرمارکت های تهران یاد می کنند. از نظر اقتصادی متمول بوده و خانه های ویلایی زیبایی در این روستا ساخته اند.

  یکی از عجایب این «روستاشهر» این است که می توان آن را تنها روستای کشور دانست که دارای دانشگاه پیام نور می باشد! و این امر نیز به علاقه روستائیان به علم و پیشرفت و ترقی و تعصب دریانیان نسبت به زادگاه شان بر می گردد تا جایی که غالب هزینه های اصلی احداث و راه اندازی این دانشگاه را متقبل شده اند. آنها حتی یک جاده اختصاصی نیز برای این روستا احداث کرده اند.

  در کنار خانه های زیبای ویلایی و گران قیمت، برخی از خانه های قدیمی و سنتی با معماری ها و بافت های قدیمی نیز به چشم می خورد که بر جذابیت و تنوع این «روستاشهر» می افزاید. شاید بتوان از این پس به جای واژه «روستا»، از عنوان دهکده توریستی استفاده کرد!

  شما را به دیدن این روستا دعوت می کنیم:

  01

  دریان4 دریان3 دریان2 دریان1 دریان7 دریان 6 دریان 5 دریان

 • برچسب ها : , , ,
 • نظرات کاربران در "تصاویر:«دریان» روستایی در دامنه میشو: سوپرمارکت های تهران در دست دریانیان!"