- سایت خبری آذرقلم - http://azargalam.ir -

جنجال رتبه بندی های ساختگی برای تیم پرطرفدار تراکتورسازی

خبرگزاری فارس: اعمال محرومیت تراکتور در کدام بازی! [1]

نقدی بر رتبه بندی تازه تیم های باشگاهی آسیا و جایگاه تراکتورسازی

نگارنده: محمد امین خوش نیت

آذرقلم: خبر اعلام نتایج رتبه بندی تیم های باشگاهی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا و جایگاه پنجاه و یکم تیم تراکتورسازی در آسیا چنان برخی از سایتها و خبرگزاری ها و رقبای تراکتورسازی را از خود بی خود کرد که اغلب آنها این خبر نه چندان خوشایند و چه بسا تاسف بار را تیتر اول خود ساختند.

در این رده بندی تیم هایی چون استقلال تهران، ذوب آهن و سپاهان اصفهان، پرسپولیس و فولاد خوزستان در رتبه هایی بالاتر از تراکتور قرار گرفته اند و در سطح تیم های باشگاهی ایران نیز رتبه ای بهتر از ششم نصیب تراکتور نشده است. آیا به راستی بضاعت و جایگاه تراکتورسازی در همین حد است یا اینکه واقعیت چیز دیگری است و باید به پشت پرده برخی از رویدادها با نگاهی واقع بینانه نگریست؟

صد البته شما بهتر می دانید که این نوع رتبه بندی ها هیچ ارزش علمی و فنی از نظر کارشناسان ورزشی ندارند و تنها در حد یک ارزیابی رسانه ای با هدف خوش خدمتی به برخی از تیم های مطرح آسیایی و باشگاه های پولدار شیوخ عرب تنظیم شده است.

تردیدی نیست که معیارهای انتخاب این تیم ها نیز تابعی از همان رویکردهای غیرفنی است اما نباید در این بین از قصور و کم کاری مسئولان ورزشی استان از هیئت فوتبال گرفته تا خود باشگاه و سازمان ورزش در این زمینه چشم پوشید. عدم برقراری ارتباطات پیوسته با مسئولین AFC  و دست اندرکاران گمنام این رده بندی ها و عدم کار فرهنگی و تبلیغی برای شناساندن ارزشها وقابلیت های یک تیم شهرستانی و مردمی، تبعاتی چنین نیز می تواند در پی داشته باشد. اما آنچه می ماند دلخوری و یاس و ناامیدی برخی از مردم آذربایجان به ویژه طرفداران پرشور تراکتورسازی از این رتبه بندی بی پایه و اساس و انتشار گسترده خبر آن است.

چه کسی می تواند این نکته را انکار کند که برای چندمین سال پیاپی و از سوی کارشناسان زبده ورزشی تیم تراکتور سازی تبریز به عنوان پر شور ترین، هوادارترین و جذاب ترین تیم ایران است؟ این مقام چنان برازنده و شایسته بوده که هیچ یک از تیم های باشگاهی ایران حتی تیمهای رقیب و هوادارن آنها در اقصی نقاط ایران یارای مخالفت با این نتیجه را ندارند و همگی بر صحت آن اذعان دارند. با این وصف چگونه این تیم تراکتور در رتبه ی ششم کشور قرار گرفته است؟

نتایج سه سال گذشته تراکتورسازی در سطح رقابت های باشگاهی وجام حذفی نشان می دهد که این تیم در این سه سال در برخی از هفته ها صدر جدول را از آن خود ساخته و در نهایت جزو یکی از سه تیم برتر باشگاهی ایران از نظر نتیجه بوده است. با این اوصاف این رتبه بندی جدید اعلام شده که بی تردید لابی های سیاسی و دلار های نفتی در دستکاری نتایج آن بی تاثیر نیوده اند چه مفهومی می تواند داشته باشد؟

تیمی که از نظر سابقه و پیشینه و نیز خلق و ایجاد جریانات فرهنگی و اجتماعی نقش ارزشمندی دارد چگونه جایگاهی بهتر از پنجاه و یکم آسیا ندارد؟ رویکرد فیفا در طی سال های اخیر بر این امر استوار بوده که نگاه صرفا ورزشی و فوتبالی را از رقابتهای فوتبال به سوی حرکت های ارزشی، فرهنگی و اجتماعی سوق دهد. ارزش های انسانی چون: قرابت و همدلی، صلح، همکاری، مشارکت، دوستی و .. .  به نظر شما چه تیمی بهتر  و بیشتر از تراکتور در رابطه با تحقق این شعارها و راهبردها موفق عمل کرده است؟ جواب آن مشخص است. کافی است در یکی از بازیهای این تیم، جزو تماشاگران بی طرف و منصف باشید تا ببینید که حضور پرشور تماشاگران، وحدت و همدلی آنها، رعایت ارزشهای انسانی و ایجاد صمیمیت در بین تماشگاران ، خلاقیت و ایده پردازی در تشویق تیم ، تبلیغات بازی و خلاصه همه شاخص ها و الزامات برگزاری یک رقابت تا چه حد با همان شعارهای فیفا همخوانی دارد.

با این حساب این نوع شیطنت و بی انصافی در رده بندی تیم های آسیایی از چه منبعی سرچشمه می گیرد؟ چه هدفی را دنبال می کند؟

بنابراین دوستان و هواداران این تیم در همه نقاط ایران، به ویژه مردم آذربایجان چندان خود را ناراحت نکنند. نگران این نوع رتبه بندی های صوری هم نباشند.

رقبا و بدخواهان این تیم چه در ایران و چه در سطح آسیا هم چندان به این آمارها دلخوش نباشند! این رنبه بندی های ساختگی و تصنعی در پیشگاه مردم آذربایجان پشیزی ارزش ندارد. هنوز هم تراکتور برای آنها و همه مردم ایران تیم اول است! چه در صدر جدول باشد چه در بین سه تیم اول جدول. افکار عمومی بهترین ارزیاب و قاضی و داور است. و در نهایت اینکه: این قبری که برخی ها بر سر آن گریه می کنند مرده ای ندارد!