- پایگاه خبری آذرقلم - http://azargalam.ir -

تکذیب استخراج ارز دیجیتال در ارس، تائید استخراج در مراغه!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]آذرقلم: در حالی که مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان به صراحت ادعا می کند که فعلا در استان ما و منطقه آزاد ارس فعالیتی در زمینه استحراج ارز دیجیتال که نیازمند مصرف بالای برق است وجود ندارد اما با این حال مدیر توزیع برق مراغه و فرمانده انتظامی این شهرستان از خبر کشف ۷۰ ستگاه ماینر در این شهرستان خبر می دهند! 
در همین رابطه، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان با تکذیب حضور خارجی‌ها برای تولید بیت کوین در ارس، گفت: هیچ گونه مزرعه‌ی بزرگ تولید رمز ارز در منطقه آزاد ارس وجود ندارد.
به گزارش آذرقلم به نقل از ایسنا، افشین روشن میلانی، در خصوص انتشار مطالبی مبنی بر حضور چینی‌ها و راه اندازی مزارع بزرگ استخراج بیت کوین در منطقه آزاد ارس، اظهار کرد: هیچ گونه استخراج بیت کوین در منطقه آزاد ارس و جلفا توسط چینی‌ها و ایرانی‌ها انجام نمی‌گیرد.
وی با تاکید بر نبود هیچ مزرعه‌ی بزرگ رمز ارز در منطقه آزاد ارس، ادامه داد: طبق گفته‌ی سخنگوی صنعت برق، تولید برخی رمز ارزها قانونی است ولی تاکنون این رمز ارزها در ارس تولید نشده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان بیان کرد: امکان تولید رمز ارز در سایر شهرها با مجوز قانونی وجود دارد ولی در ارس هیچ گونه بیت کوینی تولید نمی‌شود.
وی در خصوص فعالیت خارجی‌ها برای تولید رمز ارز در کشور، گفت: خارجی‌ها به تنهایی نمی‌توانند در ایران در این زمینه فعالیت کنند مگر اینکه شریک ایرانی داشته باشند که فعلا در استان ما و منطقه آزاد ارس چنین فعالیتی وجود ندارد.

کشف ۷۰ دستگاه ماینر غیر قانونی در مراغه
۷۰ دستگاه ماینر (دستگاه تولید ارز دیجیتال) در شهرستان مراغه کشف و ضبط شد.
به گزارش آذرقلم، محمد علی معتمدی مدیر توزیع برق شهرستان ویژه مراغه ضمن اعلام این خبر گفت: این ماینرها با هماهنگی این مدیریت و توسط نیروی انتظامی شهرستان مراغه از سه محل مختلف (سردخانه، کارگاه چوب بری و کارگاه تولید تابلو برق) کشف گردیده است.
وی گفت: در یکی از محل ها، به عمد گاز آمونیاک پخش کرده بودند تا امکان ورود به محل نصب دستگاههای ماینر مقدور نباشد که با تهیه ماسک های مخصوص توسط مدیریت برق این شهرستان ، به محل مذکور ورود و تعداد ۵۰ دستگاه ماینر مدل بالا تنها از این محل جمع‌آوری گردید.
به گفته سرهنگ رمضان الهوردیان فرمانده انتظامی شهرستان ویژه مراغه، این مکشوفات در کارگاه های حاشیه شهر توسط کارشناسان برق شناسایی و گزارش شده به طوری که ماموران پلیس آگاهی به همراه کارشناسان اداره برق پس از هماهنگی های لازم قضایی در عملیاتی غافلگیرانه به کارگاه‌های متخلف مذکور ورود کرده و دستگاههای ماینر را جمع آوری کردند.
وی افزود: در این رابطه برای مالکان کارگاه های مذکور پرونده تخلف تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شدند.
شایان ذکر است دستگاه های ماینر که نوعی پردازشگر برای تولید ارز دیجیتال از جمله بیت کوین که یکی از رایج ترین ارزهای دیجیتال می باشد، در فضای مجازی خرید و فروش می گردد.
بر اساس بررسی‌ها و مطالعات کارشناسان وزارت نیرو، هزینه استخراج هر بیت کوین معادل هزینه ۲۴ سال مصرف برق یک خانوار شهری در ایران می باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]