تعداد اخبار امروز : 11 خبر

سه شنبه ۱۹ اسفند, ۱۳۹۹

عکس ها از : علیرضا خوش نیت

تصاویر: نگین فیروزه ای آذربایجان، میزبان دوستداران، چشم انتظار باران

    111 views
[vc_row][vc_column][vc_column_text] آذرقلم: دریاچه ارومیه که از آن به عنوان نگین…

سه شنبه, ۳ تیر, ۱۳۹۹ :: ۸:۴۳

کد خبر : 92337

آذرقلم: دریاچه ارومیه که از آن به عنوان نگین فیروزه ای ایران و آذربایجان از آن یاد می شود در طی دو دهه گذشته به مرز مرگ و نابودی رفت اما به لطف بارش های خوب دو سه سال اخیر، مدیریت منابع آبی و همیاری سدها، بار دیگر به حیات امیدوار شد.
به گزارش خبرنگار آذرقلم از شبستر، این دریاچه که از آن به عنوان دومین دریاچه شور جهان یاد می شود دارای حیات وحشی بکر و دیدنی است اما گرما از یک سو و توسعه بی حد و حصر کشت آبی در حوضه آبریز آن سبب شد تا از دوران اوج خود فاصله بگیرد.
امسال نیز و در پایان فصل بارش ها، شاهد تثبیت تراز آبی آن هستیم. اما به نظر می رسد با تداوم گرما که تا پایان شهریور ادامه خواهد داشت تراز و سطح زیر آب آن کاهش پیدا کند. دغدغه ای که دوستداران طبیعت و همسایگان این پارک بزرگ آبی را نگران کرده است.
تجربه تلخ طوفانهای نمکی در طی سال های گذشته که به دلیل وزش بادهای مخالف، موج سهمگینی از نمک دریاچه خشک شده را به سوی شهرها و روستاهای اطراف و مزارع و باغات ساحلی کشانده و همچون مهمانی ناخوانده تولیدات کشاورزی و دامی و نیز سلامت انسانی را به مخاطره انداخت. خوشبختانه در طی دوسال اخیر، روند کاهش تراز دریاچه متوقف شده و افزایش سطح آبی نیز به صورت منحنی ثابت یا افزایشی درآمده و امیدها را زنده کرده است. دیگر از آن طوفان های سیاه و نحس خبری نیست. تراز دریاچه هم در اردیبهشت ماه سال ۹۹ به بیش از ۱۲۷۱.۸ متر رسیده است. اما با توجه به موج گرمای امسال و کاهش غیرمنتظره بارش ها، انتظار تدابیر بیشتری از سوی مسئولان ستاد احیا دریاچه می رود.

بحث کاهش آب دریاچه ارومیه از سال ۱۳۷۴ به مرور شروع شد و علیرغم اینکه بارندگی‌ها نوساناتی داشت اما عوامل انسانی نیز دخیل بودند که در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به کمترین میزان آب خود رسید و با تشکیل یافتن ستاد احیا، روند احیا دریاچه آغاز شد.

بیش از ۵۰ درصد سطح دریاچه ارومیه از آب بیرون آمده بود و در واقع نمک‌زاری بود که می‌توانست از طریق جریان باد در شعاع آذربایجان و یا مناطق دورتر منتقل شود.
اخیرا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار خود از این پارک بزرگ آبی وعده داد که: اقدامات سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه در دولت دوازدهم پایان می‌یاید و سال ۱۴۰۶ دریاچه ارومیه احیاء می‌شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه هم اظهار کرده که هم اکنون هزار و ۸۶ کیلومترمربع بر مساحت دریاچه افزوده شده است!
در یکی از روزهای تعطیل خردادماه ۹۹ و در حالی که سایه نحس کرونا هنوز از سر مردم کم نشده این نگین آبی میزبان فوج عظیمی از مردمی شده که برای دیدن آخرین وضعیت خاطره شیرین سال های نه چندان دورشان به ساحل «بندر شرفخانه» رفته اند.

برای دیدن تصاویر در اندازه واقعی بر روی تصاویر کلیک کنید
عکس ها از : علیرضا خوش نیت

نظرات

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2018 Azargalam (www.azargalam.ir). All rights reserved